Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panteon Polskiej Ekologii dla RCGW S.A. w Tychach

Redakcja
W dniu 24 listopada 2010 roku Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. otrzymało wyróżnienie w konkursie Panteon Polskiej Ekologii w kategorii "Przedsiębiorstwo" za zgłoszony do konkursu projekt: "ODPROWADZANIE ŚCIEKÓW ORAZ ICH OCZYSZCZANIE WRAZ Z EFEKTYWNYM ODZYSKIEM BIOGAZU".

Konkurs Panteon Polskiej Ekologii przeznaczony jest dla przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych, a także jednostek samorządowych, których działalność proekologiczna (zarówno pod względem realizacji inwestycji, jak i edukacyjnym) przyczynia się do poprawy jakości środowiska naturalnego w poszczególnych regionach.

Zgłoszony i nagrodzony projekt
obejmuje kompleksowe prace modernizacyjno-remontowe oraz działania inwestycyjne zrealizowane przez RCGW S.A. w okresie od 2001 do 2009 roku.

W 2001 roku Spółka przygotowała wieloletni program remontów i modernizacji Oczyszczalni Ścieków Tychy - Urbanowice. Celem programu było opracowanie finansowej i technologicznej koncepcji usunięcia przyczyn uciążliwości zakładu dla środowiska naturalnego oraz dostosowania oczyszczalni do wymagań dyrektyw Unii Europejskiej oraz przepisów prawa polskiego. Realizację programu rozpoczęto w 2003 roku. Proces modernizacji podzielony został na 3 etapy: remont części mechanicznej, modernizacja części biologicznej oraz modernizacja części osadowej z odzyskiem biogazu. W 2004 roku zakończono remont części mechanicznej, a w 2005 roku modernizację części biologicznej oczyszczalni. W ramach procesu inwestycyjnego na oczyszczalni zabudowano dwie niezależne nitki technologiczne biologicznego oczyszczania ścieków z usuwaniem związków biogennych.

W okresie od lipca 2006 do czerwca 2009 zrealizowano modernizację części osadowej oczyszczalni ścieków. W jej ramach wybudowano dwie komory fe mentacyjne o objętości 5500 m3 każda, stację zagęszczania osadu, pochodnię biogazu, odsiarczalnię oraz zmodernizowano stację odwadniania osadu, wymiennikownię osadu, zagęszczacze grawitacyjne oraz zbiornik biogazu. Poczynione inwestycje w znacznym stopniu zmniejszyły negatywne oddziaływanie oczyszczalni na środowisko naturalne.

Zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne w obszarze oczyszczania ścieków stawiają RCGW S.A. w szeregu branżowych liderów w tym zakresie. Szczególnie istotny jest rozwój technologii pozyskiwania ekologicznej energii ze spalania biogazu wytwarzanego w procesie fermentacji osadu. Obecnie Spółka jest na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych dla zabudowania trzeciego agregatu prądotwórczego.

Zastąpienie energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł energią elektryczną i cieplną wytwarzaną z paliwa odnawialnego z wykorzystaniem nowoczesnych modułów kogeneracyjnych zasilanych biogazem powoduje, że proces spalania biogazu jest rozwiązaniem bardzo efektywnym ekonomicznie oraz proekologicznym.

Wykorzystanie biogazu do produkcji energii elektrycznej i energii cieplnej zapewnia pokrycie w ponad 100% zapotrzebowania oczyszczalni ścieków na energię elektryczną oraz energię cieplną. Otrzymany rezultat zapewnia RCGW S.A. w tym względzie pozycję krajowego lidera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Panteon Polskiej Ekologii dla RCGW S.A. w Tychach - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto