Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pełnomocnik może oddać głos w imieniu seniora i niepełnosprawnego

Redakcja
Czerwcowe wybory prezydenckie, będą pierwszymi, w których osoby powyżej 75. roku życia oraz niepełnosprawni w stopniu znacznym i umiarkowanym mogą głosować poprzez pełnomocnika.

Znowelizowana pod koniec ubiegłego roku ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wprowadza w artykule 49. możliwość głosowania przez pełnomocnika. Z nowych przepisów skorzystać mogą seniorzy, którzy najpóźniej 20 czerwca br. ukończą 75. rok życia oraz wszystkie osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ustawa honoruje także orzeczenia równoznaczne czyli na przykład orzeczenie ZUS-u o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej.

Obywatel, który chce ustanowić pełnomocnika, musi uczynić to do 10 czerwca przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta w gminie, w której jest on wpisany do rejestru wyborców. W tym celu konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, do którego załącza się pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego tej osobie, ale tylko w przypadku gdy osoba ta nie jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania. Ponadto osoba niepełnosprawna musi doręczyć dokument poświadczający stopień niepełnosprawności. Sam akt ustanowienia pełnomocnictwa dokonuje się w miejscu zamieszkania wyborcy, a więc nie ma konieczności przemieszczania się do urzędu gminy.

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, a także mężowie zaufania kandydatów na prezydenta i sami kandydaci. Jedna osoba może być pełnomocnikiem tylko jednego wyborcy, za wyjątkiem sytuacji, gdy pełnomocnictwo ustanowione jest wśród najbliższej rodziny. W takim przypadku można być pełnomocnikiem najwyżej dwóch osób.

Ustanowienie pełnomocnika nie pozbawia możliwości osobistego udziału wyborach; jeśli wyborca przybędzie do lokalu wcześniej niż pełnomocnik, to będzie mógł normalnie głosować.

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika nie będzie jednak możliwe w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych tych zakładów i aresztów, a także w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.

Skomplikowana sytuacja jest też w katowickim okręgu wyborczym
, który obejmuje powiat bieruńsko - lędziński oraz miasta: Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Tychy. Tutaj równocześnie z wyborami prezydenckimi odbywać się będą wybory uzupełniające do Senatu, a to powoduje, że niepełnosprawni i osoby starsze postawione są w trudnej sytuacji. Jeśli powołają pełnomocnika, to w ten sposób zagłosują tylko w jednych wyborach, gdyż ordynacja wyborcza do Senatu nie przewiduje jeszcze takiej formy głosowania

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto