Perseidy 2015. W nocy z 12 na 13 sierpnia czeka nas niezwykłe widowisko - deszcz meteorytów! Sprawdź gdzie specjalnie z tej okazji zorganizowano ciekawe wydarzenia w woj. śląskim! Czekamy również na Wasze zdjęcia!

Perseidy 2015 [ZDJĘCIA]. Deszcz meteorytów 12 sierpnia [WYNIKI KONKURSU]

Corocznie w sierpniu można zaobserwować rój meteorów, zwanych Łzami św. Wawrzyńca. Utworzone przez kometę 109P/Swift-Tuttle Perseidy to jeden z największych i najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba. Są one aktywne w okresie od 17 lipca do 25 sierpnia z wyraźnym maksimum występującym w okolicach 12 sierpnia, kiedy to zwykle możemy obserwować około 100 meteorów na godzinę.

Pierwsze perseidy rozbłysną na niebie ok. 20:00 i spadać będą przez całą noc. Po tym okresie ich aktywność zacznie zanikać, jednak przez 5 kolejnych nocy będzie można je podziwiać z dobrych punktów obserwacyjnych.

Gdzie należy szukać Perseidów? Meteorów możemy wypatrywać w godzinach wieczornych na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Warunki do obserwacji będą się z każdym dniem poprawiały - aż do 12 sierpnia. Wtedy też przewidziane jest największe maksimum związane z tym rojem.


Wideo: X-news

Perseidy 2015. Deszcz meteorytów 12 -13 sierpnia - gdzie oglądać?

A jakie miejsca będą sprzyjać wpatrywaniu się w gwiazdy? Przede wszystkim trzeba wybrać miejsce z dala od miejskich świateł. W tym przypadku najlepsza będzie otwarta przestrzeń, ponieważ niebo nie będzie przysłonięte przez drzewa czy domy, które utrudnią naszą obserwację. Do oglądania spadających perseidów nie potrzeba specjalnego sprzętu.

W tym roku, szósta już edycja "Nocy spadających gwiazd", ma szansę zgromadzić ponad 150 tysięcy osób w całym kraju. Akcja przed Planetarium Śląskim w Chorzowie, przy bezchmurnej pogodzie, rozpocznie się 12 sierpnia ok. godz. 21.00 i potrwa do świtu. Właśnie wtedy można się spodziewać maksimum meteorów z roju Perseidów. Warto zabrać ze sobą leżak lub karimatę, kanapki i napoje. Planetarium w tym czasie będzie NIECZYNNE.

Rój meteorów będzie można podziwiać również na plaży nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej. Od godz.17, na młodszych i starszych czekać będzie sporo atrakcji. Miłośnicy jednośladów mogą wziąć udział w Rowerowym Przejeździe Gwiezdnych Przebierańców wokół jeziora. Zbiórkę cyklistów zaplanowano na godzinę 19:00 przy molo. Osoba w najoryginalniejszym stroju dostanie nagrodę. Na dzieci czekać będzie Dr Wow, szalony naukowiec, nie zabraknie wspólnych zabaw, a także pokazu magii i iluzji. Na temat spadających gwiazd opowie astronom ze Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego w dąbrowskim Zespole Szkół nr 1.Perseidy 2015 - WYNIKI KONKURSUWysłaliście nam już swoje zdjęcia z deszczu Perseidów, które można zobaczyć w galerii powyżej. Mamy przyjemność ogłosić, że nagroda - "Książka o fotografowaniu" [wyd. Helion] - powędruje do Pawła Jędrusika. Ze zwycięzcą skontaktujemy się mailowo.


Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

snieżynka (gość)

Zanim meteoryt spadnie trzeba pomyśleć życzenie[marzenie]...............Baardzo przyjemny i romantyczny widok jak spadają..........

trzeźwy (gość)

Lepiej, żeby deszczu meteoRYTów nie było... To jest naprawdę łatwe do zapamiętania: jak widzisz tylko smugę, to jest meteor - do Ziemi nic nie doleciało; jak już zaRYJe w glebę, to jest meteoRYT...