Piesi będą mieli pierwszeństwo na pasach? RPO chce zmian. To przez wypadki na przejściach dla pieszych

TK

Zmiany w przepisach dosięgnąć mogą pieszych przechodzących przez pasy. RPO chce, aby piesi byli bardziej uprzywilejowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z apelem w tej sprawie do Ministra Infrastruktury. Zmiany mają związek z rosnąca ilością potrąceń pieszych, którym kierowcy nie ustępują pierwszeństwa na przejściach. Kliknij w galerię i czytaj dalej o tym, dla niektórych kontrowersyjnym, pomyśle.
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

16.02.2019, 13:34

przecież ten "Bodnar" nawet nie jest Polakiem... Kiedy w końcu w Polsce będę decydować o swym losie Polacy?????

15.02.2019, 19:22

Głupota do potęgi sam jestem pieszym, rowerzystą oraz kierowcą. Gdy przechodzę to się rozglądam trzy razy tak przynajmniej kiedyś uczono. Będę miał pierwszeństwo pod tirem chyba jako przecier pomidorowy. Pan prowadząc ciężarówkę na pewno się zatrzyma w miejscu jak mu wyjdę pod maskę. Nagnie prawa fizyki i 40 ton zatrzyma się w miejscu. Proponuję pierwszeństwo pieszego przed tramwajem oraz pociągiem, najlepiej niech pendolino się zatrzymuje i przepuszcza pieszego. Ale co tam wiem stary jestem, a teraz czasy się zmieniły. Więc prawa fizyki też zapewne. Zdrowy rozsądek i myślenie wymagane. Pozdrawiam wszystkich uczestników ruchu.

14.02.2019, 23:03

Niech się wezma za karanie pieszych którzy wtarguja na pasy nie patrzac na prawo czy lewo lub z telefonem w reku !!!! Co Szwecja im sie marzy , tyle ze tam tez karaja pieszych za stanie przy pasach i blokowanie ruchu nie ma pogawedki albo idzie albo kara w koronach i to sa wysokie stawki.

@Gość
12.02.2019, 20:19 tyś widział Niemcy ale chyba w tv ... tam też są kary dla pieszych

14.02.2019, 20:20

Jeśli kretyni to uchwalą, a piesi jeszcze bardziej uwierzą w swoją nieśmiertelność to będzie ciekawie. Już teraz jest źle i piszę to jako - UWAGA - pieszy! Święte krowy przechodzące przez ulice nie uważają na nic. Trupów będzie ogromna ilość, bo przecież "JA MAM PIERWSZEŃSTWO!".
Tylko idiota nie zrozumie, że pieszy może się zatrzymać w ułamku sekndy i tona żelastwa jadącego na czterech kołach na zatrzymanie potrzebuje kilkunastu metrów.

14.02.2019, 14:20

O, planowany "Nieustanny dzień Wszystkich Świętych" na drogach... Ktoś wie, jak zawiadomić Zakład Pogrzebowy A.S. Bytom, żeby wsparł tą "inicjatywę"?

14.02.2019, 09:43

Wyrzucić policję z samochodów na drogi, niech w końcu zaczną pracować, wtedy będzie bezpiecznie!

14.02.2019, 08:46

Śmieszy mnie ta dyskusja - dwa fronty: pieszy i zmotoryzowany ( opcja rower), zapominamy, że większość z nas na co dzień występuje co najmniej w obydwu rolach, raz jesteś pieszym, za chwilę jedziesz samochodem . PS Uważam, że obecne przepisy są wystarczająco dobre !

14.02.2019, 08:43

No i uj, ja pójdę siedzieć , a pieszy do piachu, kto ostatecznie zyska ?

13.02.2019, 21:21

Teraz kazdy debil,lesny dziadek,babka emerytka ,wiejski filozof,bede chcieli blokowac ruch,zeby "udowodnic,jak to oni sa na prawie" .Oczywiscie liczba zabitych debili wzrosnie,miasto sie zakorkuje,a wystarczyloby,zeby policja w nieoznakowanych autach ,niedaleko przejsc pofatygowala sie z kontrola,zeby karac tych,co rzeczywiscie nie ustepuja pierwszenstwa pieszym dzis.ale po co?

13.02.2019, 18:25

Ustawodawca chce po prostu zlikwidować w ten sposób część populacji ludzkiej. Cześć zabić , a część wsadzić(kierowcy) .

13.02.2019, 14:28

CDR analfabeto, nieuku , przeczytałeś w ogóle artykuł? Ahhh nie potrafisz czytać, poproś kogoś niech Ci przeczyta a później napisz coś na temat.

13.02.2019, 14:04

O kolejny pedalarz łamiący przepisy i jakoś nikt nie reaguje MÓWIĘ STANOWCZE NIE DLA pedalarzy którzy robią co chcą na naszych drogach może ktoś się w końcu za nich weźmie

13.02.2019, 10:25

teraz dopiero będzie potrąceń, piesi będą włazić bez rozglądania się bo mają pierwszeństwo, auta nawet z 50 kmh nie zatrzymasz. Jeżeli chcą to wprowadzić to musi wejść też ograniczenie prędkości do 20kmh na wszystkich drogach. Wtedy nie będzie potrąceń. A najlepiej zakazać używania samochodów bo stwarzają niebezpieczeństwo.

13.02.2019, 10:24

Żaden przepis nic nie zmieni, dopóki policja nie zacznie robić tego za co im płacą podatnicy. W terenie zabudowanym jeździmy 50 km/h ilu tak jeździ? Ułamek procenta! Dalej się dziwicie że pajace za kierownicą nie przepuszcza pieszego?

12.02.2019, 23:41

No to ja zacznę jeździć 300km/h po mieście. Już nie będzie potrąceń pieszych tylko zaoranie świętych krów.

12.02.2019, 22:52

Zacznijmi od tego ze nalezaloby przejscia dla pieszych malowac z glowa anie gdzie i jak popadnie.przepis mozna odpowiednio napisac a przejscie odpowiednio oznakowac. Przy szkolach i w miastach gdzie dochodzi do zdarzen pieszy mialby pierwszestwo gdyby przejscie bylo oznakowane na bialo-czerwone pasy i znak na kwadratowym zoltym tle albo z dodatkiem migajacych swiatel.

12.02.2019, 20:19

W Polsce to jest problem szkolenia kierowców i ogólnej kultury. Ilekroć zbliżam się do przejścia to widzę z jaką determinacją jadący kierowcy nie wpuszczają pieszego na przejście, 99% polskich kierowców tak właśnie jeździ, jak jedzie Niemiec i widzi że zbliżam się do przejścia albo na nim oczekuję to już ZWALNIA żeby mnie wpuścić co dla polskiego kierowcy jest niewyobrażalne!
Oczywiście jak ktoś zna przepisy ruchu drogowego to wie czym się różni ustąpienie pierszeństwa pieszemu przez pojazd a wtargnięcie pieszego przed nadjeżdżający pojazd, to są różne kwestie.
To samo jest z pojazdami szynowymi, dlaczego w Polsce jest tak dużo wypadków na przejazdach? Bo nie ma wyobraźni i kultury zatrzymywania się przed pojazdem szynowym, dlatego "kierowcy" giną jak muchy na przejazdach bo nawet jak wjadą i zostaną zamknięci szlabanami to NIE WIEDZĄ co należy zrobić w takiej sytuacji. Nagminnym jest też wciskanie się aut przed tramwaj przecinający jezdnię.

12.02.2019, 19:10

Banda troli i zombie

12.02.2019, 16:56

To pieszy już bedzie się czuł jak święta...... staną przy przejściu i będom gadać A auta stać

12.02.2019, 16:13

NARESZCIE, ale nie wierzę aby nasi Parlamentarzyści z ich rozumowaniem byli w stanie to uchwalić. Obym się mylił.

12.02.2019, 16:01

Przepis sam w sobie nie jest zły. Jednak porównywanie polski do krajów skandynawskich mija się z celem. W krajach takich jak np Norwegia ludzie uczą się "korzystania" z ulic, przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych od małego. W Polsce w większości przypadków wygląda to trochę inaczej. Spokojnie 70%ludzi nie posiadających prawa jazdy (rowniez dużo co je mają) nie zna przepisów drogowych ani wyobraźni.

12.02.2019, 15:39

Dla przygłupów w samochodach wszystko jest absurdalne, 100 w terenie zabudowanym to norma w tym kraju, policja nie robi nic! Co zmienią kolejne przepisy? Nic!

12.02.2019, 13:49

Absurdalny przepis