Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pocisk haubiczny w Mikołowie. Gdzie jest najwięcej niewybuchów? ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Mikołów - pocisk haubiczny z II wojny światowej
Mikołów - pocisk haubiczny z II wojny światowej Mat. policyjne
Pocisk haubiczny w Mikołowie znaleziono na placu budowy centrum przesiadkowego. Ostatni raz saperzy byli w Mikołowie pół roku wcześniej. Znaleziono wtedy ponad 2 tys. pocisków i broń. Gdzie jest najwięcej niewybuchów? Czy Mikołów przoduje pod względem pozostałości po II wojnie światowej?

Na niemiecki pocisk natrafiono w środę, 13 marca, rano, podczas prac przy budowie półkilometrowego łącznika ulic Waryńskiego i Kolejowej, który jest pierwszym etapem powstawania centrum przesiadkowego przy dworcu autobusowym.
- Był to pocisk haubiczny, kaliber 150 mm - mówi starszy chorąży sztabowy Ryszard Szymkiewicz, dowódca Patrolu Rozminowania nr 28.
Na czas oczekiwania na saperów, a potem ich zajmowania się znaleziskiem niekonieczna była ewakuacja ludzi, natomiast wstrzymany był ruch pociągów na trasie Katowice-Rybnik.
Poprzedni raz saperzy byli w Mikołowie pół roku temu. 11 września 2018 r., podczas remontu ulkicy Dziendziela, znaleziono ponad dwa tysiące pocisków oraz broń z II wojny światowej.
Dowódca Patrolu Rozminowania nr 28 zapewnia jednak, że Mikołów wcale nie jest jakoś szczególnie naznaczony pamiątkami z czasów ostatniej wojny.

Nasze dwa patrole (o numerach 28 i 29) zajmują się terenem województwa śląskiego oraz trzech powiatów województwa opolskiego. W zeszłym roku mieliśmy 405 wyjazdów do różnych miejscowości, dwa lata wcześniej - ponad 360, a le trzy-cztery lata temu takich wyjazdów było aż ponad 500

- mówi starszy chorąży sztabowy Ryszard Szymkiewicz, dodając, że można przyjąć, iż statystycznie wychodzi jeden wyjazd na dzień. W praktyce bywa to różnie, czasem nie ma nic przez dzień czy nawet kilka, a potem trzy-cztery naraz.
W poniedziałek, 18 marca, saperzy zrealizowali 45. zgłoszenie w tym roku. Było to wojenne znalezisko w Rudach Raciborskich.
Zgłoszenia przychodzą z całego województwa śląskiego, najczęściej od Katowic po Bielsko, natomiast w województwie opolskim - najczęściej z okolic Kędzierzyna Koźla i Głubczyc. Właśnie na Opolszczyźnie, niedaleko Kędzierzyna, w listopadzie 2016 r., gliwiccy saperzy mieli do czynienia z najbardziej niecodziennym znaleziskiem. Była to bomba amerykańska o wadze 450 kg, typowo burząca, a zatem wypełniona w całości materiałem wybuchowym. Saperzy nie ukrywali, że z taką bombą zetknęli się po raz pierwszy. Na domiar złego, znajdowała się na terenie czynnej żwirowni. I miała uszkodzony zapalnik. Trzeba ją było zdetonować na miejscu.
O znaleziskach z II wojny światowej saperzy mówią bez emocji. Poza wspomnianą bombą amerykańską raczej niewiele ich zaskakuje. Są to na ogół znane im militaria niemieckie lub rosyjskie. Czasem może jedynie zdziwić nietypowe miejsce znalezienia pocisku czy broni. Do takich znalezisk należał na przykład przeciwpancerny pocisk wbity w mur.

8 marca pisaliśmy o starym, skorodowanym pistolecie z magazynkami znalezionym podczas rozbiórki w starym, ponadstuletnim domu w Ćwiklicach. Znajdował się na belce stropowej i był zaskoczeniem dla nowej właścicielki. Poprzednia zmarła przed kilku laty, ale nigdy swoim spadkobiercom nie wspominała o takiej pamiątce, która mogła pochodzić nawet z pierwszej wojny.

Saperzy są przekonani, że podczas różnych inwestycji, wykopów czy rozbiórek będziemy jeszcze długo natrafiać na pozostałości wojenne.

Na polach Troi do dziś znajdują się fragmenty tarcz czy mieczy, a XX-wieczna stal była z pewnością solidniejsza niż tamta i długo będzie ulegać korozji

- mówi dowódca Patrolu Rozminowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto