Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemia Cieszyna. Co kryją? Jak bardzo są rozbudowane?

Łukasz Klimaniec
Wraca temat tajemniczych podziemi Cieszyna - miasto rozpoczęło szukanie zaginionego filmu z 1969 roku, dokumentującego pierwsze próby ich eksploracji. Urzędnicy poprosili o pomoc mieszkańców.

- Członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego "Fafik", Emil Feruga i Jan Starzec, nakręcili reportaż z tych wypraw. Ale film zaginął. Liczymy, że może ktoś z mieszkańców wie, co się z nim stało - mówi Renata Karpińska, szefowa Wydziału Promocji i Informacji cieszyńskiego ratusza.

Adam Swakoń, zastępca burmistrza, spotkał się w ratuszu z redaktorem Tadeuszem Kopo-czkiem, który brał udział w eksploracjach w 1969 roku. Teraz w "Wiadomościach Ratuszowych", informatorze cieszyńskiego urzędu, publikowane są wspomnienia cieszyniaków zebrane w tamtych latach, które dotyczą istnienia tajemniczych piwnic, chodników czy tuneli w mieście.

Karpińska przypomina, że w 2002 roku został opracowany program zwiększający atrakcyjność turystyczną Cieszyna. Przewidywał m.in. urządzenie podziemnych tras turystycznych i ekspozycji w podziemiach. Projekt okazał się zbyt drogi i plany skończyły się fiaskiem. Ale nie zapomniano o nich.

Edyta Subocz, rzeczniczka cieszyńskiego ratusza, przyznaje, że na razie miasto zamierza tylko zbierać informacje i materiały od mieszkańców na ten temat. Niewykluczone jednak, że w przyszłości może dojść do eksploracji fragmentu istniejących tajemniczych miejsc.

Na razie badacze historii wyczekują prac ziemnych, związanych z budową kanalizacji w okolicy rynku i ulic Głębokiej i Zamkowej. Do tej pory zostało bowiem zbadane tylko jedno stanowisko przy ul. Szerokiej. Pozostałe miejsca w Cieszynie nadal skrywają tajemnice. Prace kanalizacyjne w rejonie ul. Głębokiej przewidziano w połowie 2012 roku.

Rynek i ulica Zamkowa kryją tajemnice murów miejskich

Rozmowa z Zofią Jagosz-Zarzycką, archeologiem Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Podziemne chodniki, dwukondygnacyjne piwnice, tajemnicze tunele... To domysły czy fakty?
Niestety, nie potwierdzono istnienia żadnych korytarzy. Trudno powiedzieć, czy takie pod Cieszynem istnieją. Piwnice dwukondygnacyjne owszem są, ale w większości zasypane lub zabetonowane.

A o czym wiadomo?
Wiemy, że korytarz istnieje przy ul. Przykopa. Jest jednak zagruzowany. Drugi znajduje się pod zamkiem od strony Olzy. Jest zamurowany cegłą. Przez małe przejście można wejść do piwnicy, ale w dalszej części i ona jest zagruzowana. Każde przedsięwzięcie musiałoby zacząć się od szukania pieniędzy na odgruzowanie tych chodników.

Jakie rejony Cieszyna warto zbadać, by coś odkryć?
Przede wszystkim rynek. Podczas budowy kanalizacji przy budynkach Domu Narodowego i poczty ukazał się fragment muru, prawdopodobnie średniowiecznego. Nie został dokładnie zbadany, ale ma kształt zakola i jest głęboko posadowiony.

Po drugie, ulica Zamkowa. Z prowadzonych wcześniej nadzorów wiemy, że są tam fragmenty murów miejskich. Na pewno natknęlibyśmy się też na zabytki ruchome, czyli fragmenty ceramiki, kafli, czy odzieży.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto