Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazali swoje wsparcie dla żyjących rzek

Redakcja
BIG JUMP, czyli European River Swimming Day i wejście do wody pod hasłem ratowania rzek!

Klub Gaja oraz Koalicja Ratujmy Rzeki to organizatorzy wczorajszej akcji BIG JUMP (European River Swimming Day) 2017. Każdy mógł się przyłączyć, wchodząc do najbliższego akwenu lub zanurzając w nim dłonie czy stopy! Tegoroczna edycja BIG JUMP była szczególnie istotna z powodu zagrożeń, które mogą spotkać polskie rzeki. Projekty regulacyjne i betonowanie rzek - naszego dziedzictwa narodowego - nie ma, zdaniem ekologów, nic wspólnego ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami przyrodniczymi. Dlatego też do akcji BIG JUMP włączyła się Koalicja Ratujmy Rzeki (KRR) zrzeszająca kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, jak też naukowców i zwykłych obywateli. - Nadszedł czas wspólnych działań dla dobra polskich rzek i obrony polskiej przyrody, którą powinniśmy zostawić dla przyszłych pokoleń. Pomysł regulacji takich rzek, jak Wisła pochodzi z XIX wieku. Potrzebujemy więc naszej wspólnej aktywności, żeby o tym mówić, a BIG JUMP jest pozytywną manifestacją wsparcia dla naturalnych rzek w Polsce. Dobry stan rzek to dobra jakość naszego życia - plaże, ścieżki spacerowe, miejsca rekreacji - mówił Jacek Bożek z Klubu Gaja, członek KRR (na zdjęciu powyżej). A Radosław Gawlik z EKO-UNII dodał: „Regulacja rzek zwiększa zagrożenie powodziowe. Chodzi szczególnie o wstrzymanie regulacji Odry prowadzonej w celu osiągnięcia parametrów III klasy drogi wodnej na potrzeby żeglugi. Prace powinny służyć poprawie bezpieczeństwa i podnosić jakość życia mieszkańców, którzy korzystają z polskich rzek”. (T)

Fundusz dla regionu
Dzięki wsparciu z WFOŚiGW ruszyła rozbudowa „Rept”, a Tychy dostały ponad 8 mln zł na ciepło

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod rozbudowę Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji ,,Repty” w Tarnowskich Górach to zasługa również katowickiego Funduszu. Wspiera on bowiem zarówno szpital, jak i prace prowadzone na terenie zabytkowego parku w Reptach. Rozbudowa potrwa do grudnia 2019 roku, kontynuowane będą również prace związane z termomodernizacją obiektów Centrum, w szczególności dotyczące wymiany centralnego ogrzewania. Niedawno
została także podpisana kolejna umowa w ramach PO Infrastruktura i Środowisko ,,Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej”. Tym razem unijne dofinansowanie w kwocie 8,4 mln zł dostało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tychach. Dotacja przeznaczona jest na modernizację dwóch tyskich odcinków sieci ciepłowniczej oraz instalację 59 sztuk indywidualnych węzłów cieplnych. (ET)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto