Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomóż potrąconym!

Jacek Drost
Jeden z happeningów, zorganizowanych przez Arkę podczas kampanii "Pomóż potrąconym".
Jeden z happeningów, zorganizowanych przez Arkę podczas kampanii "Pomóż potrąconym". fot. Fundacja Ekologiczna ARKA.
Na drogach codziennie dochodzi do wypadków, w których co najmniej kilkoro ludzi ginie lub zostaje rannych. Jednak nie tylko ludzie padają ofiarami wypadków drogowych - w Polsce setki tysięcy zwierząt, dzikich i domowych, umiera z powodu zderzenia z pędzącym pojazdem. Niewiele się o nich mówi, a przecież widok leżącego na poboczu martwego kota, psa, jeża czy zająca, nikomu nie jest obcy.

Dlatego bielska Fundacja Ekologiczna Arka w marcu ub. roku rozpoczęła kampanię "Pomóż potrąconym". Symboliczny happening, inaugurujący kampanię dofinansowaną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odbył się w maju 2009 roku z okazji Światowego Dnia Zwierząt.

- W ramach tego programu zrealizowaliśmy już kilka różnych działań edukacyjnych, pomogliśmy też wyleczyć kilka potrąconych zwierzaków - informuje Alicja Czerwińska z Arki. - Najpierw rozpoznaliśmy, jak problem potrąconych zwierząt jest rozwiązywany lokalnie, w powiecie bielskim, i na jakich zasadach numer alarmowy 112 może pośredniczyć w przekazywaniu informacji o potrąconych odpowiednim służbom.

Okazało się, że w Bielsku-Białej jednostką odpowiedzialną za udzielanie pomocy poszkodowanym w wypadkach zwierzętom jest Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, z którym można kontaktować się bezpośrednio%07lub przekazywać informację za pośrednictwem numeru 112.

- Najlepszym przykładem sensu akcji bezpośredniej jest uratowana przez nas suczka Fatma, która zaraz po wypadku została zabrana do lecznicy. Leczenie jej trwało trzy tygodnie, ale potem Fatma wyszła radosna i pełna sił. Miała złamaną miednicę, co jest dość typową konsekwencją potrące- nia, z której większość zwierzaków wylizuje się sama, przy niewielkiej ilości leków przeciwbólowych - dodaje Czerwińska.

W 2009 i 2010 roku Arka pomogła w leczeniu kilkorga poszkodowanych w wypadkach drogowych zwierzaków - psów, kotów, gołębi. Większość czworonogów znalazła już nowych opiekunów, część nadal czeka na swoją szansę w domach tymczasowych.

- Oprócz informowania o metodach udzielania pomocy potrąconym zwierzakom promujemy również odpowiedzialną opiekę nam naszymi domowymi pupilami. Uczymy, jak zapobiegać wypadkom poprzez wyprowadzanie psów na smyczy, radzimy, by ogradzać posesje, czipować i oznaczać zwierzaki gadżetami z danymi teleadresowymi. Z takimi informacjami docieramy do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów na Śląsku, przeprowadzając u nich warsztaty edukacyjne. Apelujemy również do dorosłych za pośrednictwem naszej wystawy edukacyjnej "Pomóż potrąconym", którą pokazujemy w szkołach, centrach handlowych i na wydarzeniach dotyczących zwierząt - opowiada Czerwińska.

Ekolodzy zaznaczają, że starają się, by problem pomocy potrąconym zwierzętom został rozwiązany kompleksowo. Chcą, by na poziomie ogólnopolskim stworzono jednolity model działania w przypadku znalezienia potrąconego zwierzaka. Planują również podjęcie współpracy ze szkołami nauki jazdy i wyegzekwowanie wprowadzenia do kodeksu drogowego oraz testów obowiązujących przyszłych kierowców punktu odnośnie potrąceń zwierząt.

Dzwoń na 112

W całej Polsce ekolodzy zaczęli promować następujący model działania: jeśli znajdziemy potrącone zwierzę i nie możemy zabrać go do weterynarza, należy zadzwonić pod nr 112 i poprosić o przekazanie informacji o rannym odpowiedniej jednostce, zajmującej się opieką nad zwierzętami: miejscowemu schronisku, fundacji, stowarzyszeniu, lecznicy weterynaryjnej lub pogotowiu leśnemu (w przypadku zwierząt dzikich w Polsce funkcjonuje 5 takich jednostek). Jeśli mamy bezpośredni numer do danej jednostki, dzwońmy tam od razu - im szybciej zareagujemy, tym większe są szanse zwierzaka na przeżycie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto