Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje pierwsza szkoła Zakonu Pijarów na Śląsku

Łukasz Malina
Łukasz Malina
W Polsce obecni są w kilku regionach, na Śląsku dopiero rozpoczną swoją misyjną działalność. W Katowicach, na Osiedlu Bażantów, pijarzy poprowadzą szkołę podstawową i gimnazjum.

Szkoła będzie dopełnieniem przedsięwzięcia spółki Millenium Inwestycje, która buduje w Katowicach Osiedle Bażantów. Budynek pod przyszłe gimnazjum i podstawówkę ma być oddany do użytku w połowie 2010 roku. Pierwsi uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach już w przyszłym roku szkolnym.

- Do dyspozycji uczniów zostaną oddane nowoczesne, multimedialne klasy bogato wyposażone w pomoce naukowe, w tym laboratorium do edukacji ekologicznej z urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Dzieci korzystać będą z różnorodnej infrastruktury sportowej: korty, sala gimnastyczna, boiska, a w przyszłości także z basenu i kompleksu rekreacyjno-sportowego - chwalą się przedstawiciele firmy Millenium Inwestycje.

Edukacja i wychowanie to misja Zakonu Pijarów

- W naszym posłannictwie dzielonym ze świeckimi realizujemy swoje powołanie poprzez pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Jako zakonnicy składamy oprócz tradycyjnych ślubów zakonnych ubóstwa, czystości i posłuszeństwa specjalny ślub „szczególnej troski o wychowanie dzieci i młodzieży”. Staramy się, by nasze szkoły cechowały się nie tylko wysokim poziomem nauczania, ale przede wszystkim dokładamy starań, by nasi uczniowie byli formowani w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych - wyjaśnia ojciec Adam Langhammer SchP, na co dzień związany z Kolegium Pijarów w Warszawie.

W przypadku budowanej w Katowicach pijarskiej szkoły na uwagę zasługuje zwłaszcza fakt, że jest to rzadko spotykana w naszym kraju współpraca prywatnego kapitału i przedstawicieli Kościoła.

"Nie wystarczy przyjść na wywiadówkę i opłacić komitet"

Polski system edukacji, opierający się na darmowym dostępie do szkolnictwa posiada tyle samo wad, co i zalet. Wiedzą o tym doskonale rodzice dzieci w wieku szkolnym, którzy, jak wynika ze statystyk, wolą posyłać swoje pociechy do szkół prywatnych, często katolickich.

- Często ludzie myślą, że w naszych pijarskich szkołach są specjalne, wybrane - a przez to niezwykle inteligentne - dzieci. A to wielka nieprawda - mamy takie same dzieci, jakie mają inne szkoły. Jest jednak coś, co nas wyróżnia - mamy innych rodziców. Mamy rodziców dostrzegających konieczność wychowania i dobrej edukacji swoich dzieci; rodziców, którzy są gotowi na większe wydatki, aby ich dzieci mogły otrzymać solidne fundamenty wychowania i nauki; wreszcie mamy rodziców rozumiejących, że warunkiem sukcesu w wychowaniu jest współpraca ze szkołą - uważa ojciec Langhammer.

Pomysł pijarskich szkół opiera się bowiem na zupełnej współpracy rodziców, nauczycieli oraz prowadzących szkołę zakonników. Wszystko po to, by stworzyć uczniom jak najlepsze warunki do nauki.

- Nie wystarczy tylko opłacić komitet rodzicielski, nie wystarczy tylko przyjść na wywiadówkę - trzeba jeszcze włączyć się w życie szkoły, znać jej problemy ekonomiczne, gospodarcze czy pedagogiczne i wraz z dyrekcją i nauczycielami podjąć wysiłek pokonywania ich - dodaje zakonnik.

Szkoła im. Królowej Szkół Pobożnych w Katowicach

W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego, które zaplanowano na 15 października, wezmą udział m.in. arcybiskup Damian Zimoń, prezydent Piotr Uszok oraz Prowincjał Zakonu Pijarów w Polsce, ojciec Józef Tarnawski.

Więcej informacji o wspólnym przedsięwzięciu świeckich i duchownych niebawem znajdziecie na stronie pijarów w Katowicach: www.katowice.pijarzy.pl.

Katowicka placówka w edukacyjnym dorobku Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów będzie kolejną po Krakowie, Warszawie, Elblągu i Poznaniu. Więcej na temat zakonu i jego misji można przeczytać na www.pijarzy.pl.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto