Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracują na rzecz mieszkańców już od 20 lat

Agnieszka Zielińska
Spółka Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej dostarcza wodę mieszkańcom, firmom i instytucjom, jednocześnie prowadzi ważne dla tej części regionu inwestycje. Systematycznie modernizowana jest istniejąca infrastruktura wodociągowa, m.in. sieć wodociągowa, ujęcia wody itp.

Nowe wodociągi i kanalizacja w Cieszynie
- Miniony rok upłynął nam pod znakiem wielu robót odtworzeniowych, modernizacyjnych infrastruktury wodociągowej - wyjaśnia Janusz Stec, prezes zarządu i dyrektor generalny Spółki Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej z siedzibą w Ustroniu. - W dalszym ciągu, choć już w mniejszym zakresie, prowadziliśmy też prace związane z wymianą sieci wodociągowej na terenie śródmieścia Cieszyna, które były realizowane w koordynacji z inwestycją własną miasta, polegające głównie na rozdzieleniu na terenie ścisłego śródmieścia miasta kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną oraz deszczową.

Ogólnie w 2014 roku na terenie miasta Cieszyna wymieniono kolejne 1760 m.b. starej, stalowej i żeliwnej sieci wodociągowej oraz 439 m.b. przyłączy wodociągowych do poszczególnych budynków. Spółce udało się zrealizować i prawie zakończyć ten etap prac inwestycyjnych. Był bardzo trudny zarówno na etapie przygotowania inwestycji, jak i jej realizacji. Trudności polegały między innymi na braku dokładnej inwentaryzacji istniejącej sieci wodociągowej i przyłączy. Specjalistyczne prace ziemne i montażowe prowadzono w terenie miejskim przy znacznym natężeniu ruchu pieszych i kołowego. Prace realizowano też bez względu na pogodę, z powodu napiętych terminów zakończenia poszczególnych etapów.

- Było to trudne również dla mieszkańców Cieszyna, którzy musieli znosić częste wyłączenia wody niezbędne w trakcie prowadzenia prac montażowych. Z uwagi na zakres prac, nie wszystko udawało się dokładnie zaplanować, co czasem wzbudzało negatywne emocje mieszkańców - naszych odbiorców. Dziękujemy jednak za zrozumienie i wyrozumiałość, z jaką najczęściej się spotykaliśmy - dodaje prezes Janusz Stec.

Inwestycje spółki to jednak nie tylko wymiana sieci wodociągowej. Modernizować trzeba również pozostałą infrastrukturę wodociągową, taką jak ujęcia wody, pompownie strefowe, obiekty kubaturowe. Wodociągi zakupiły agregat prądotwórczy dla pompowni przy ul. Kasztanowej w Cieszynie, która zaopatruje w wodę odbiorców z Mnisztwa, osiedla Podgórze, osiedla ZOR oraz terenów sąsiadujących. Agregat zabezpiecza pracę pompowni w przypadku wyłączenia energii elektrycznej. Wcześniej brak energii elektrycznej oznaczał również brak wody u odbiorców w tych dzielnicach miasta.

Modernizacje w gminach Goleszów, Chybie i Strumień
W ub. roku na terenie gminy Goleszów zmodernizowano dwa lokalne ujęcia wody. Zabudowano nowe zestawy pompowe, zamontowano też specjalistyczne lampy UV służące do dezynfekcji wody. Dzięki inwestycji poprawiły się parametry techniczne i jakościowe wody dostarczanej z tych ujęć do lokalnej sieci wodociągowej.
Zmodernizowano kolejne dwie studnie na terenie największego ujęcia wody SUW Pogórze k. Skoczowa, które zasila sieć wodociągową miasta Cieszyna oraz przyległych gmin.

- Modernizacja studni polepszy ich efektywność, szczególnie w okresach suszy hydrologicznej. Modernizujemy również nasze pompownie strefowe. Wymieniamy stare, często kilkunastoletnie zestawy pompowe na nowe, o większej sprawności (mają też mniejsze zużycie energii elektrycznej). Taki zestaw pompowy - od prawie 20 lat, czyli tyle ile istnieje spółka, nieprzerwanie pracował przy zbiorniku na "Kaplicówce" w Skoczowie. W ubiegłym roku został wymieniony na nowy - wyjaśnia Piotr Kawka, członek zarządu, dyrektor techniczny WZC sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie.

Nowe priorytety
Najważniejsza dla spółki będzie obecnie wymiana sieci wodociągowej wybudowanej przez gminy w latach 70. ub. wieku i wykonanej z rurociągów azbestowo-cementowych, głównie na terenie gmin Chybie i Strumień.

- Jesteśmy zobligowani do 2032 roku - w ramach tzw. "Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032" - do wymiany kontrowersyjnych z punktu widzenia naszych odbiorców wodociągów wykonanych właśnie z tego materiału. Ponieważ do wymiany pozostało nam około 20 km sieci "A-C", planujemy zakończyć ten zakres inwestycji w krótszym czasie niż zaplanowano w programie. Właśnie kończymy prace związane z wymianą sieci wodociągowej "A-C" wraz z przyłączami w przysiółku Podgroble na terenie gminy Chybie - tłumaczy dyrektor Piotr Kawka.

W tym roku rozpoczęto przygotowanie dokumentacji projektowej na wymianę dalszych odcinków sieci "A-C" wraz z przyłączami na terenie Zabłocia i Frelichowa. Po uzyskaniu stosownych dokumentów, rozpocznie się etap zasadniczych robót wykonawczych. Wymianę sieci "A-C" prowadzić się będzie sukcesywnie w miarę posiadanych środków finansowych. Aby zintensyfikować ten zakres prac, planuje się, jak przy poprzednich tego typu inwestycjach, złożenie wniosku o dofinansowanie zadania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. To niestety jedyne źródło, którym spółka może wesprzeć finansowo inwestycję.

- Jeżeli już mówimy o sieci wodociągowej gmin Chybie, Strumień, warto wspomnieć o inwestycji, którą skończymy w tym roku. Polega ona na modernizacji stacji redukcyjnej w Zabłociu. Wymieniono cały układ rurociągów technologicznych wraz ze starymi reduktorami, zastępując je nowoczesnymi regulatorami ciśnienia, którymi można sterować zdalnie, wykorzystując parametry wody podawanej do sieci. Pozwoli to na zoptymalizowanie pracy sieci wodociągowej i umożliwi podniesienie ciśnienia w sieci naszych odbiorców z terenu Chybia, Drogomyśla, Pruchnej. Ograniczona też zostanie ilość awarii sieci, spowodowana wzrostem ciśnienia zwłaszcza w porze nocnej - wyjaśnia prezes Janusz Stec.

Wymianę sieci wodociągowej realizowano również w pozostałych gminach, które są udziałowcami spółki. Aby ograniczyć koszty, inwestycje łączono z planowanymi i realizowanymi przez miasta, gminy, spółdzielnie mieszkaniowe - remontami dróg, ulic i chodników.

Źródła odnawialne
Zarząd spółki planuje wykorzystanie energii wody do produkcji energii elektrycznej poprzez zabudowanie nowych urządzeń - np. turbiny wodnej. Zabudowana turbina w ramach modernizacji technologii produkcji wody, spełniać będzie głównie rolę tzw. mieszacza komponentów chemicznych i rozprężacza ciśnienia wody surowej doprowadzonej do stacji uzdatniania wody. Produktem ubocznym będzie energia elektryczna, która zasilać będzie w pierwszej kolejności stację uzdatniania wody. Ewentualna nadwyżka sprzedawana będzie do zakładu energetycznego. Wyznaczono również na obiektach wodociągowych tereny, które w przyszłości mogą być wykorzystane do zabudowy paneli fotowoltaicznych służących do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej.

- Na razie jesteśmy na etapie analizy ekonomicznej tego typu przedsięwzięcia, możliwości wykorzystania dotacji finansowych w formie środków zewnętrznych oraz przygotowania wstępnych dokumentacji technicznych pozwalających w przyszłości zrealizować przedmiotowe projekty. Istotą dokumentacji jest między innymi dopuszczenie urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej do bezpiecznego kontaktu z wodą wykorzystywaną do technologicznego uzdatniania z przeznaczeniem do zasilania naszych sieci wodociągowych - mówi Tadeusz Kadłubiec, członek zarządu i dyrektor ekonomiczny spółki WZC.

Warto zwrócić uwagę, że nie tylko urządzenia wodociągowe mogą być źródłem wytwarzania energii odnawialnej. Spory potencjał drzemie również w eksploatowanych przez spółkę oczyszczalniach ścieków. Energię można pozyskać wykorzystując w miarę stałą temperaturę doprowadzanych ścieków do ewentualnych "pomp ciepła" lub wykorzystując biogaz pochodzący z procesów fermentacyjnych układu technologicznego oczyszczania ścieków. Jest to już jednak zadanie gmin jako właścicieli obiektów. Urządzenia do produkcji energii odnawialnej nie należą do tanich, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy tego typu inwestycji, możliwości finansowych realizacji zadania z uwzględnieniem pozyskania ewentualnych dotacji celowych, zewnętrznych.

Liczą się ludzie
- Inwestujemy również w tzw. potencjał ludzki, który stanowi trzon spółki. Odpowiada za logistykę i eksploatację naszych systemów i urządzeń wodociągowych. Wzorem lat poprzednich, także w 2015 roku planujemy poprzez uczestnictwo w szkoleniach, sympozjach, wyjazdach technicznych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych naszych pracowników administracyjnych oraz technicznych odpowiedzialnych za pracę poszczególnych działów spółki - podsumowuje prezes WZC Janusz Stec.

- Tu istotna informacja dla naszych klientów. W tym roku uruchomiony zostanie nowoczesny punkt obsługi klienta, którego budowę w formie łącznika pomiędzy istniejącymi budynkami administracyjnymi "A" i "B" powoli kończymy. Gdy obiekt powstanie, sprawy związane z obsługą techniczno-rozliczeniową będzie się załatwiać w jednym, przystosowanym do tego pomieszczeniu. Obsługę stanowić będą pracownicy działów, do których klient najczęściej zagląda.

Liczby i historia
Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej sp. z o.o. w Ustroniu to przedsiębiorstwo komunalne, którego udziałowcami są gminy: Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Wisła, Strumień, Chybie, Goleszów, Dębowiec, Hażlach, Brenna i Istebna. (Początki działalności Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej sięgają 120 lat wstecz, sama spółka powstała w 1994 roku). Obecnie dostarcza wodę do ok. 140 tys. mieszkańców. Rocznie WZC sprzedaje ok. 5,5 mln m sześc. wody. Zdolność produkcyjna 11 ujęć wody wynosi ok. 38 tys. m sześc. na dobę. Dla gmin Strumień i Chybie woda dostarczana jest z GPW Katowice w ilości ok. 3 tys. m sześc. na dobę. Miasto Cieszyn może korzystać w sytuacjach awaryjnych z dostawy wody z Czeskiego Cieszyna (ok. 2 tys. m sześc. na dobę maks.). W administracji spółki na zasadzie umów cywilnoprawnych znajduje się ok. 250 km kanalizacji sanitarnej i 5 oczyszczalni ścieków w gminach: Ustroń, Wisła, Goleszów, Chybie i Strumień o maksymalnej przepustowości łącznej ok. 26 tys. m sześc. na dobę.

Agnieszka Zielińska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto