Prawo stawia Przydomowym Oczyszczalniom Ścieków nowe wymogi

  • Dziennik Zachodni

Redakcja

W styczniu 2016 roku zacznie obowiązywać w całości Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi. Oznacza to nowe wymogi postawione Przydomowym Oczyszczalniom Ścieków (POS).

Paragrafy 4 (pkt. 9) i 13 (pkt. 6) Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1800) wskazują, że ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego zlokalizowane w aglomeracji nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń wskazanych dla niej. Aglomeracja oznacza teren, na którym zaludnienie lub działalność gospodarcza są wystarczająco skoncentrowane, aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni ścieków (Prawo wodne art. 43). Aglomerację wyznacza sejmik województwa - w drodze uchwały (na wniosek gminy po uzgodnieniu przez marszałka województwa z właściwym dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej - RZGW).

Zgodnie z zapisami dyrektywy 91/271/EWG i Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1800) standardy oczyszczania ścieków w oczyszczalniach uzależnione są od wielkości aglomeracji.

Od stycznia 2016 roku jakość oczyszczonych ścieków odprowadzanych z każdej oczyszczalni (nawet przydomowej) musi być zgodna z wytycznymi Ministra Środowiska, zgodnymi z wielkością aglomeracji. W każdej oczyszczalni (nawet przydomowej) zlokalizowanej na terenie aglomeracji powyżej 10.000 RLM - (wskaźnik Równoważnej Liczby Mieszkańców to przelicznik ilości zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu i branży usługowej i tych wytwarzanych na dobę przez 1 mieszkańca) wymagane jest podwyższone usuwanie związków biogennych, a więc azotu i fosforu.

Usunięcie związków biogennych możliwe jest przy zastosowaniu odpowiedniej technologii w reaktorach biologicznych, w których istnieje możliwość sterowania parametrami, takimi jak: ilość tlenu rozpuszczonego, temperatura, recyrkulacja, wiek osadu i inne, procesy te są prowadzone w oczyszczalniach ścieków z podwyższonym usuwaniem biogenów.

Gmina Żory w roku 2007 opracowała plan aglomeracji z wykorzystaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wojewoda Śląski uchwałą z 5 listopada 2007 r. wyznaczył aglomerację Żory o Równoważnej Liczbie Mieszkańców RLM 64.702.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie warunków, które należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1800) ścieki bytowe wprowadzane do wód lub do ziemi z oczyszczalni ścieków w aglomeracji nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników określonych w załączniku nr 3 (paragraf 4 pkt. 2).

W tym załączniku ustalono najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń dla aglomeracji o wielkości RLM od 15.000 do 99.999 (Żory mają RLM równy 64.702). I tak: pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5) wynosi 15 mg O2/l; chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZT) - 125 mg O2/l; zawiesiny ogólne - 35 mg na litr; azot ogólny - 15 mg na litr; fosfor ogólny - 2 mg na litr. W paragrafie 5 Rozporządzenia Ministra Środowiska czytamy, że pobieranie próbek ścieków bytowych z oczyszczalni w aglomeracji wprowadzanych do wód lub do ziemi w zakresie najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń (dla RLM równego 50.000 i większego) należy wykonywać w taki sposób, by rocznie powstały 24 próbki.

Podsumowując: Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków zlokalizowane na terenie aglomeracji nie spełniają warunków, jakie narzuca nowe rozporządzenie. Radzą sobie z usunięciem związków organicznych i zawiesiny, ale technologia nie jest przystosowana do usuwania związków azotu i fosforu, poza tym właściciele tych oczyszczalni powinni dwa razy w miesiącu zlecić wykonanie badania ścieków oczyszczonych. Koszt badania jednej próbki waha się w granicach 150-300 złotych. Na rok samo badanie kosztować będzie właściciela przydomowej oczyszczalni ścieków około 4.500 zł.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3