Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda w Raciborzu. "Każdy może przyczynić się do ochrony powietrza" [ZDJĘCIA]

Arek Biernat
Prezydent RP Andrzej Duda w raciborskiej Arenie Rafako spotkał się z mieszkańcami regionu
Prezydent RP Andrzej Duda w raciborskiej Arenie Rafako spotkał się z mieszkańcami regionu Arek Biernat
Trzeba to powtarzać, każdy indywidualnie ma szansę przyczynić się do ochrony powietrza. Trzeba zastanowić się, że za chwilę i ja wyjdę na ulicę i ja będę tym powietrzem oddychał, moje dzieci i wnuki. Pamiętajmy o tym. Może czasem też warto przejść się piechotą, korzystać z transportu zbiorowego, a nie podróżować samochodem - mówił prezydent RP Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami regionu w Arenie Rafako. Podczas niego zwrócił uwagę na problem palenia śmieci w piecach. Prezydent mówił też o powstaniach śląskich, a także szczycie klimatycznym w Katowicach.

Spotkanie mieszkańców z prezydentem RP Andrzejem Dudą w raciborskiej Arenie Rafako rozpoczęło się z ponad 20 minutowym opóźnieniem. Czas w oczekiwaniu na głowę państwa umilał koncert piosenek patriotycznych.

Prezydenta RP Andrzeja Dudę powitał prezydent Raciborza Dariusz Polowy, który wygrał jesienne wybory samorządowe z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Dziękował głowie państwa za przyjęcie zaproszenia i zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed Raciborzem i Polską.

ZOBACZ TEŻ. "Państwo to mafia!". Incydent podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Raciborzu [ZDJĘCIA]

- Nasze miasto potrzebuje skutecznych i sprawdzonych rozwiązań. Racibórz ma wielki potencjał, a raciborzanie są bardzo zaradni i pracowici. Ten potencjał trzeba lepiej wykorzystać. Należy zabiegać o każdą złotówkę na szczeblu centralnym bez obrażania się na tę czy inną opcję polityczną. Warto przypomnieć i podkreślać w każdym momencie oczywisty, ale bardzo ważny fakt. Racibórz leży na Śląsku, nad rzeką Odrą, na skrzyżowaniu dwóch szlaków komunikacyjnych: północ – południe, wschód – zachód. Racibórz sąsiaduje z Czechami, którzy już dawno temu dostrzegli potencjał rzeki Odry. Republika Czeska jest bardzo zainteresowana realizacją projektu Odra – Dunaj. Panie prezydencie, proszę o nas pamiętać. W interesie państwa, jak i Raciborza jest Odra żeglowna na całej swojej długości – powiedział Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

Na koniec swojego krótkiego przemówienia prezydent Raciborza nawiązał do Adwentu. - Życzę, aby ten, na którego wszyscy czekamy. Błogosławił panu prezydentowi, całej Polsce i naszemu miastu – zakończył.

Następnie głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda, który podziękował za zaproszenie. Pogratulował też mieszkańcom Raciborza wybór „mądrego i oddanego” prezydenta. Nawiązał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał, że tego szczęścia nie miał wówczas Racibórz.

- Przyszły rok też będzie wielkim świętem Raciborza, bo został proklamowany Rokiem Powstań Śląskich. Tutejsi mieszkańcy też walczyli. Koleje losów miasta na przestrzeni dziejów były trudne. Rzadko mi się zdarza przyjeżdżać do miasta, które prawa miejskie ma dłużej niż moje miasto Kraków. A tak jest z Raciborzem. Ponad 800 lat praw miejskich to jest rzeczywiście „coś” - rozpoczął prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał, że Racibórz w przeszłości był w rękach polskich, czeskich i niemieckich. I choć w 1918 roku Polacy z Raciborza nie mogli cieszyć się z niepodległości, to jedna z jego dzisiejszych dzielnic (Brzezie) była już w Polsce. Mówił też o niepomyślnym wyniku plebiscytu na Śląsku.

- Trzeba podkreślić, że Polacy byli tutaj cały czas. Kultywowali swoją polskość. Państwa pradziadkowie wydawali Nowiny Raciborskie, wybudowali Dom Polski Strzecha. W 1945 roku miasto po stuleciach wróciło do Polski. W 80 proc. było zrujnowane walkami, które toczyły się jak miasto było odbijane z rąk Niemców. Wasi ojcowie i dziadkowie odbudowali miasto. Typowo, jak to Ślązacy. Zakasać rękawy i nie zrażając się niczym do ciężkiej roboty. Tego Państwu gratuluje – przyznał prezydent Andrzej Duda.

Wspominał też wielki pożar w lasach w 1992 roku i powódź tysiąclecia z 1997 roku. - Dawaliście Państwo radę. Gratuluję, to pokazuje kim jesteście i macie prawo być z tego dumni. Cieszę się, że świętujecie 100-lecie odzyskania niepodległości, bo to też wasze święto – usłyszeli mieszkańcy regionu.

Zaapelował do samorządów, szkół, mieszkańców, aby w przyszłym roku w godny sposób uczcić pamięć powstań śląskich.

Zwrócił uwagę na obecny stan gospodarki i wzrost gospodarczy. Przypomniał o wielkim planie dla Śląska, jaki przyjęty został przez polski rząd, który przewiduje na Śląsku 88 wielkich inwestycji na łączną kwotę 55 mld zł. - Wierzę, że przyczynią się do rozwoju tej ziemi i Raciborza – mówił.

W swoim wystąpieniu nawiązał do trwającego szczytu klimatycznego w Katowicach. - Dużo się mówi o ochronie klimatu i powietrza. To budowa nowoczesnego przemysłu, innowacyjna gospodarka. Potrzebujemy coraz nowocześniejszych technologii, prac naszych naukowców, czerpać z najlepszych światowych wzorców – zwrócił uwagę.

Odniósł się też do problemu smogu. Podkreślił, że temu problemu powinni się postawić wszyscy mieszkańcy.

- To jest sprawa każdego gospodarstwa. To jest sprawa tego, żeby mieszkańcowi Raciborza i każdego innego miasta drgnęła ręka zanim wsadzi do pieca śmieci, plastik. Do tworzenia smogu przyczynia się każdy komin. Proszę, żebyście Państwo starali korzystać z paliw, które to czyste powietrze dla nas oszczędzają. Żebyśmy tego smogu mieli mniej. Proszę, aby apelowały o to władze miejskie, powiatowe, wojewódzkie o to apelowały. Trzeba to powtarzać, każdy indywidualnie ma szansę przyczynić się do ochrony powietrza. Trzeba zastanowić się, że za chwilę i ja wyjdę na ulicę i ja będę tym powietrzem oddychał, moje dzieci i wnuki. Pamiętajmy o tym. Może czasem też warto przejść się piechotą, korzystać z transportu zbiorowego, a nie podróżować samochodem.

Andrzej Duda wyraził radość z przyjęcia podczas COP24 zaproponowanej przez Polskę deklaracji „Just Transition”. - Ona mówi o tym, że działania zmierzające do ochrony klimatu, także te dekarbonizacyjne, muszą być realizowane w sposób sprawiedliwy i solidarny, to znaczy uwzględniający także lokalne, regionalne i krajowe potrzeby społeczne i możliwości, jakie w danym państwie istnieją – dodał.

Prezydent mówił, że w Polsce PKB cały czas wzrasta, a emisyjność spada. Powtórzył, że istota działania polega na unowocześnianiu gospodarki, zamianie miejsc pracy w przestarzałym przemyśle na miejsca pracy w nowoczesnym

- Na tym polega cała istota. Aby ludzie nie tracili pracy, a wręcz przeciwnie, żeby powstawały nowe miejsca pracy – i o to musimy się starać i wierzę głęboko, że tak będzie starał się działać polski rząd – zaznaczył, dodając, że o tym myślał, wypowiadając niedawno w kopalni Brzeszcze do górników słowa, że nie pozwoli zamordować polskiego przemysłu wydobywczego, polskiego górnictwa.

-  Chodzi o to, aby dokonywać mądrej transformacji, żeby stwarzać szanse dla ludzi do godnego życia, do godnej pracy za godną płacę, a przy okazji, żeby starać się chronić klimat w jak największym stopniu, rozwijając zarazem polską naukę. Na tym w moim przekonaniu polega odpowiedzialne rządzenie. Chciałbym, żebyśmy tak umieli gospodarować – akcentował. 
 
Podczas przemówienia w Arenie Rafako, prezydent RP Andrzej Duda w żaden sposób nie odniósł się do słów prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, który zwrócił uwagę na problem żeglowności rzeki Odry. Należy zaznaczyć, że Arena Rafako, nie wypełniła się nawet w połowie mieszkańcami.

ZOBACZ TEŻ. "Państwo to mafia!". Incydent podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Po oficjalnej części prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał z zebranymi mieszkańcami. Ściskał dłonie i bardzo chętnie robił sobie zdjęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto