Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent spotkał się z parlamentarzystami

js, bpum
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się z częstochowskimi parlamentarzystami i ich pełnomocnikami. W trakcie spotkania podsumował osiągnięcia miasta w minionym roku, a także przedstawił syntezę problemów związanych z obecnymi lub projektowanymi regulacjami prawnymi dotyczącymi różnych obszarów działalności samorządu oraz funkcjonowania życia gospodarczego.

Zwrócił szczególną uwagę m.in. na negatywne społeczno-gospodarcze skutki, jakie niosą projektowane zmiany Prawa Wodnego, które będą skutkować drastycznymi podwyżkami opłat za pobór wody oraz odprowadzanie wód opadowych i deszczowych. Omówił także bardzo niekorzystne, z punktu widzenia praw i interesów zarówno gmin, jak i Skarbu Państwa, zapisy w projekcie zmian w ordynacji podatkowej, dotyczące skrócenia okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz objęcia przedawnieniem także zaległości zabezpieczonych hipotecznie. Gdyby te zapisy weszły w życie ograniczą możliwość prowadzenia skutecznej egzekucji administracyjnej i realizacji dochodów gmin.
Prezydent przedstawił także informację dotyczącą społecznych i finansowych skutków reformy edukacji oraz propozycje regulacji "antysmogowych" i ograniczających niekontrolowaną wycinkę drzew po ostatnich zmianach w ustawie o ochronie przyrody. Zaapelował o zmiany w programach ministerialnych na rzecz bibliotek oraz o poparcie projektu remontu i przebudowy częstochowskiego teatru, który - mimo rekomendacji ze strony zarządu województwa - nie otrzymał dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska.
Przypomniał o staraniach w sprawie przywrócenia województwa częstochowskiego w kontekście prawdopodobnej utraty możliwości korzystania przez Częstochowę z Funduszu Spójności, w przypadku pozostawania miasta po 2020 r. w województwie śląskim (region śląski może wkrótce przekroczyć 75% średniego unijnego PKB na mieszkańca, co spowoduje ograniczenie wsparcia unijnego).
W spotkaniu - ze strony miasta - uczestniczyli także zastępca prezydenta Andrzej Szewiński oraz sekretarz miasta Wanda Kukla.

Materiał przekazany częstochowskim parlamentarzystom przez prezydenta miasta zawiera m.in. omówienie następujących zagadnień:

BARIERY ROZWOJU GOSPODARCZEGO:
- problemy związane z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
- problemy w stosowaniu prawa budowlanego;
- zwroty nieruchomości wywłaszczonych - propozycja zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami;
- ochrona środowiska - propozycje rozwiązań wspomagających walkę z tzw. niską emisją, ograniczających nadmierną wycinkę drzew, krytyka projektowanych zmian prawa wodnego.

FINANSE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO:
- brak stabilnych źródeł finansowania zadań;
- konieczność wprowadzenia standardów finansowania zadań zleconych;
- umożliwienie lokowania środków pochodzących z dotacji z budżetu państwa;
- zastąpienie rezerwy celowej z zakresu zarządzania kryzysowego zwiększoną rezerwą ogólną;
- wprowadzenie ustawowego zwolnienia jednostek samorządu terytorialnego z kosztów sądowych w zakresie spraw niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;
- uwagi do projektu zmian w ordynacji podatkowej;
- propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

EDUKACJA:
- reforma oświaty - społeczne skutki i finansowe koszt;
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 18 września 2008 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych - propozycja zwiększenia kompetencji zespołów orzekających;
- zmiany w zapisach ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela - potrzeba określenia statusu i tygodniowej liczby godzin tzw. nauczycieli wspomagających.

ADMINISTRACJA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO:
- ocena projektu zmian w ustawie Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw;
- udział jednostek samorządu terytorialnego w postępowaniu przed sądem administracyjnym;
- doprecyzowanie katalogu spraw / uchwał stanowiących akty prawa miejscowego;
- cmentarze komunalne -problem kwalifikacji usług pogrzebowych przez NIK;
- postulat doprecyzowania ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej;
- ustawa z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego - uwagi dotyczące trybu załatwiania wniosku;
- ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach - kwestia dopuszczenia publikacji w BIP dokumentu elektronicznego;
- obowiązkowe ubezpieczenie OC i budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego o pow. powyżej 1 ha - wniosek ograniczenia ustawowego obowiązku ubezpieczeniowego tylko do czynnych, zarejestrowanych rolników.

PRZEWIDYWANE SKUTKI REFORMY OŚWIATY
Wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma ustroju szkolnego w Polsce powoduje szereg negatywnych skutków. Zgodnie z nowymi przepisami zmiany dotkną wszystkie szkoły podstawowe, które staną się 8-letnimi szkołami podstawowymi. Z dniem 1 września 2017 r. likwiduje się gimnazja, a zasadnicze szkoły zawodowe zostaną przekształcone w szkoły branżowe.
Wdrożenie reformy ustroju szkolnego i dostosowanie szkół do wymogów nowej podstawy programowej niesie następujące konsekwencje:
- w częstochowskich gimnazjach zatrudnionych jest aktualnie 600 nauczycieli. Przewiduje się, iż z dniem 1 września 2017 r. straci pracę 184 nauczycieli. Wiąże się to z koniecznością wypłacenia odpraw w wysokości ok. 3,5 mln zł.
- nauczyciele gimnazjum zatrudnieni na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie w gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, przenosi się
w stan nieczynny z dniem 1 września 2017 r. lub od 1 września 2018 r.; nauczyciele ci zachowują prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych przez okres sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym; to oczywiście zwiększa koszty samorządu o około 5 mln zł;
- dotychczasowe szkoły podstawowe należy doposażyć w szkolne pracownie chemiczne i fizyczne - koszt około 4,6 mln zł;
- niezbędne będzie także doposażenie lub wymiana sprzętu komputerowego w ośmioletnich szkołach podstawowych, a także dostosowanie i wyposażenie klas edukacji wczesnoszkolnej świetlic oraz stołówek w szkołach podstawowych, które powstaną na terenie miasta po przekształceniu gimnazjów w ośmioletnie szkoły podstawowe - koszt około 3,5 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto