Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki z Czeladzi chcą pomóc swojej koleżance Emilce

Katarzyna Kapusta
fot materiały prasowe
Koleżanki i koledzy z Niepublicznego Przedszkola Bajka w Czeladzi, chcą pomóc swojej koleżance. Emilka ma 4 lata i cierpi na wrodzoną niedokrwistości zwaną anemią Fancaniego. Choroba upośledza funkcje szpiku, może prowadzić do białaczki. Jedyną z niewielu skutecznych form leczenia jest przeszczep komórek macierzystych ze szpiku.

Dlatego też całe przedszkole zaangażowało się w akcję. Niestety w bazie dawców nie ma genetycznego bliźniaka Emilki. Każda nowa zarejestrowana osoba, to szansa dla czterolatki na przeżycie.

21 kwietnia od godziny 10 do godziny 13 w przedszkolu Bajka przy ul. Lwowskiej 2 w Czeladzi, będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku.

- Emilka jest naszym przedszkolakiem, naturalnym więc dla mnie było żeby informacja dotarła do jak największej liczby osób. W tej chwili nie ma genetycznego bliźniaka, który mógłby pomóc Emilce. Wierzę, że dzięki akcji uda nam się takiego znaleźć - mówi Dorota Walczyk, dyrektorka Niepublicznego Przedszkola "Bajka" w Czeladzi.

- W akcję zaangażowały się wszystkie przedszkolaki, ich rodzice. Dzieci rozumieją co się dzieje i dlaczego ta pomoc jest bardzo ważna. Wytłumaczyłam dzieciom wszystko bardzo dokładnie na czym będzie polegać cała akcja, która odbędzie się w przedszkolu - dodaje.

Emilka w czerwcu będzie obchodzić swoje 5 urodziny i marzy o tym, by przeżyć swoje zabawki.

Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg.

Z ZOSTANIA POTENCJALNYM DAWCA WYKLUCZA:

1. CHOROBY UKŁADU SERCOWO - NACZYNIOWEGO, np. zawał serca, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, przebyta zakrzepica, tętniak aorty.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: arytmia, wady zastawkowe, nadciśnienie tętnicze lub inne.

2. CHOROBA NOWOTWOROWA - przebyta lub czynna (choroby u członków rodziny nie stanowią wykluczenia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: rak in situ szyjki macicy- wyleczony miejscowo.

3. CHOROBY ZAKAŹNE, np. HIV, HTLV, wirus zapalenia wątroby (WZW) typu B i C.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: każde inne przewlekłe lub niewyleczalne zakażenie oraz objawy sugerujące choroby zakaźne.

4. TRANSPLANTACJE włącznie z zastosowaniem materiałów biologicznych, w tym allogenicznych, ksenogenicznych, np. biorcy przeszczepów rogówki, twardówki, opony twardej, zastawki sercowej, nerki lub innych narządów.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: transplantacje z zastosowaniem tworzyw pochodzenia syntetycznego lub z wykorzystaniem tkanek własnych.

5. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej.

Jak wygląda rejestracja potencjalnego dawcy?

Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych.

Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (tzw. pobranie peryferyczne, afereza). Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. W przypadkach kiedy w ciagu jednego dnia nie uda się zebrać wystarczającej ilości komórek macierzystych, konieczne jest powtórzenie procesu kolejnego dnia.

Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto