Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejściowy obóz pracy jako lofty?

Mirosław Ogórka
Mirosław Ogórka
Ceglany gmach o powierzchni użytkowej niemal 1 tys.mkw. Wydawać by się mogło, że to znakomity obiekt do adaptacji na nowe cele: mieszkania, biura, hotel. Ale czy oby na pewno?

Gdy tylko pracownicy Urzędu Miasta z Rudy Śląskiej umieścili w internecie ofertę sprzedaży obiektu, doszło do niezwykle zaciekłych dyskusji wśród mieszkańców. Ci młodsi kojarzą  budynek jedynie z niefunkcjonującą już szkołą. Jednak mury reprezentacyjnego gmachu chowają za sobą ponure wydarzenia, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej.

 

Istniał tam prawdopodobnie przejściowy obóz pracy - Polenlager nr 7 Kochlowitz. W obozie pracowało około 2 tys. jeńców. Warunki życia były podobne do tych, jakie panowały w obozach zagłady. Głównym celem zakładania na Śląsku takich obozów była chęć zysku. Jako że te ziemie obfitowały w zasoby naturalne - głównie węgiel i rudy metali - III Rzesza wykorzystywała mieszkańców, jak i ludzi ściąganych z pobliskich gmin, do ciężkiej pracy na kopalniach, hutach i w cegielniach. Nie wszyscy wytrzymali taką presję. Jak podają różne źródła w kochłowickim obozie zginęło od 20 do 100 osób. Niełatwo ustalić dokładną liczbę ofiar ponieważ Władza Ludowa nie przykładała do tego znacznej wagi. Obecnie nie ma żadnych dokumentów, które by potwierdziły realną sytuację jaka miała miejsce w Polenlager nr 7 w latach 1942 - 1945. Trwają oficjalne badania na ten temat. IPN w Katowicach poszukuje świadków, który potwierdzą lub zaprzeczą istnienie takieog oozu w tym miejscu.

 

Mieszkańcy Rudy Śląskiej domagają się aby kochłowicki obóz pracy trafił na listę obiektów upamiętniających męczeństwo więźniów Polenlagera nr 7. Jednak nawet wpisanie na taką listę nie spowoduje, że adaptacja obiektu będzie uniemożliwiona.

 

Urzędnicy, którzy ogłosili przetarg na budynek twierdzą, że nie znali ponurej historii obiektu. Dostali oni bowiem gotową listę obiektów przeznaczonych do adaptacji na lofty od miejskiego konserwatora zabytków. Ten miał znać historię, ale nie zgłosił żadnych zastrzeżeń, więc budynek Polenlager nr 7 trafił na ową listę - z zastrzeżeniem, że cele adaptacji muszą być zgodne z czcią, która należy się takim miejscom jak nazistowskie obozy pracy.

 

Wcześniej czy później obiekt zostanie zaadoptowany. Nasuwa się tylko pytanie: na jakie cele omawiany budynek zostanie przeznaczony? Mieszkania? Muzeum? A może jednak dyskoteka?__

 

                                                                                                                             

Od redakcji: Jakie jest Wasze zdaniena temat adaptacji śląskich polenlagerów na lofty? Być może Wy albo ktoś z Waszej rodziny zna sprawę?
Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej zwrócił się do nas z prośbą o pozyskiwanie relacji świadków oraz wspomnień mieszkanców Rudy Śląskiej, którzy pamietają działalność obozu. Pomoże to w ustaleniu faktów i oficjalnym potwierdzeniu doniesień mieszkańców. Czekamy na Państwa opinie i świadectwa.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto