Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez rekreację do zdrowia

Redakcja
Na Księżej Górze już teraz można zagrać w piłkę nożną
Na Księżej Górze już teraz można zagrać w piłkę nożną Fot. Krzysztof Szendzielorz
Prawie 360 metrów nad poziomem morza ma Księża Góra w Radzionkowie. Jest to najwyższe wzniesienie na Garbie Tarnogórskim. To nieco zapomniane w ostatnich dziesięcioleciach miejsce, gdzie znajduje się również park, odzyska dawny blask.

Z pomocą funduszy europejskich teren pogórniczy parku Księża Góra zostanie dostosowany do potrzeb rekreacyjno-sportowych mieszkańców. Władze Radzionkowa liczą, że Księżą Górę będą odwiedzali nie tylko mieszkańcy ich miasta, ale też całego powiatu tarnogórskiego oraz Bytomia i Piekar Śląskich.

Wiosną, latem i jesienią na najwyższym wzniesieniu Radzionkowa będzie można pojeździć na rowerach i rolkach oraz uprawiać jogging i nordic walking. Natomiast zimą będzie możliwość pobiegania na nartach biegowych. Firma, która wygrała przetarg, buduje tutaj 2,5-kilometrową trasę rekreacyjną. Będzie ona biegła wokół szczytu Księżej Góry.

Od asfaltowej ścieżki w czterech miejscach będą odchodziły drogi bite, prowadzące do centralnego skweru na Księżej Górze. Tam zaś zostanie doprowadzone przyłącze elektryczne. Dzięki temu będzie można tam organizować miejskie imprezy.

W parku powstanie też pięć skwerów rekreacyjnych z urządzeniami do uprawiania gimnastyki. - Nowe trasy będą oświetlone - mówi Krzysztof Kula, wiceburmistrz Radzionkowa. W parku zamontowanych zostanie 100 nowych ławek i stoły do gry w szachy i tenisa stołowego.

Na ten projekt urzędnikom z Radzionkowa udało się pozyskać blisko 2 mln zł z funduszy europejskich, choć całkowita wartość zadania będzie wyższa o kilkaset tysięcy złotych.

Dostosowanie parku do funkcji rekreacyjnych będzie zgodne z planami, jakie w związku z tym miejscem miał Jerzy Ziętek. Naczelnik gminy Radzionków przed II wojną światową na Księżej Górze założył park, a w nim wówczas pojawiły się tor saneczkowy, strzelnica, a nawet lądowisko dla szybowców. W latach 70. ubiegłego wieku zbudowano tutaj baseny, które działają do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto