Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyłącz się do sieci

[email protected]
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej eksploatuje 420 km sieci wodociągowej wraz z przyłączami. Tylko niecały 1 proc.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej eksploatuje 420 km sieci wodociągowej wraz z przyłączami. Tylko niecały 1 proc. mieszkańców miasta nie jest podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej.
PWiK zaopatruje mieszkańców Dąbrowy Górniczej w wodę z ujęć własnych oraz zakupioną od głównego dostawcy, którym jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach (GPW). Woda jest dostarczana do klienta na podstawie zawartej z nim umowy.

Klient bez wody

Aby klient mógł podłączyć się do sieci wodociągowej, powinien złożyć wniosek w Biurze Obsługi Klienta PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej o wydanie warunków technicznych na wykonanie przyłącza wodociągowego do sieci miejskiej. Warunki techniczne precyzują m.in. przebieg wodociągu, do którego trzeba wykonać przyłącze, materiał, z którego wykonane będzie przyłącze oraz niezbędne uzbrojenie, jakie powinno znaleźć się na przyłączu. Wskazane zostaje również miejsce zabudowy wodomierza. W sytuacji, gdy przyłącze wody przebiegać będzie przez tereny inne niż należące do gminy bądź inwestora, klient powinien uzyskać zgodę właściciela terenu (drogi dojazdowej) na przebieg przyłączy oraz budowę studni wodomierzowej.

- Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, za budowę przyłącza oraz studni wodomierzowej, a więc pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego odpowiedzialny jest klient ubiegający o przyłączenie nieruchomości do sieci wodociągowej. - mówi Marta Sroczyk, kierownik Działu Technicznego dąbrowskiego PWiK.
Klienci mogą zlecić opracowanie projektu wykonawczego firmie projektowej lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu. Następnie projekt należy przesłać do uzgodnienia do Działu Technicznego PWiK. Ten sam projekt składa się w dąbrowskim Urzędzie Miejskim - Zespole Uzgodnienia Dokumentacji.

Budowa przyłącza

Po zatwierdzeniu projektu klient może przystąpić do budowy przyłącza, powiadamiając jednocześnie Dział Obsługi Klienta na 3 dni przed rozpoczęciem prac. - Budowa przyłącza nie wymaga pozwolenia na budowę, opiera się jedynie na ścisłej współpracy klienta z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym oraz zgłoszeniem do Urzędu Miejskiego. Przyłącze wybudować może jedynie firma wykonawcza, która posiada odpowiednie uprawnienia do prowadzenia prac na sieci wodociągowej. Budowa przyłącza odbywa się pod ścisłym nadzorem dąbrowskich wodociągów. Ponadto nasze przedsiębiorstwo wydając warunki trybu wykonania przyłącza, określa tym samym zakres odbioru prac - dodaje Marta Sroczyk.

Po zakończeniu robót, klient zleca uprawnionemu geodecie wykonanie operatu geodezyjnego z naniesioną trasą przyłącza wodociągowego w dwóch egzemplarzach dla Urzędu Miejskiego - Wydziału Geodezji oraz dla PWiK.
Protokół odbioru technicznego przyłącza podpisują klient, wykonawca robót oraz przedstawiciel PWiK - mistrz gospodarki wodomierzowej. W dokumencie tym wskazane jest miejsce lokalizacji wodomierza. Odbiór przyłącza jest równoczesny z zamontowaniem i plombowaniem licznika wody. Za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych odpowiada klient - odbiorca usług.

- Niedopełnienie warunków technicznych przez klienta na przyłączenie nieruchomości do miejskiej sieci uniemożliwi Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej zawarcie umowy na dostarczenie wody. Wykonane przyłącze traktowane będzie jako nielegalne podłączenie do sieci wodociągowej - podsumowuje Marta Sroczyk.

Wniosek z Internetu

W Tarnowskich Górach wniosek o podanie warunków technicznych przyłącza można otrzymać w siedzibie spółki, bądź pobrać ze strony internetowej www.pwik-tg.pl.
- Termin rozpatrywania wniosku wynosi do 30 dni. Wydane warunki techniczne określają między innymi miejsce i sposób przyłączenia do sieci, maksymalny pobór wody, maksymalną ilość i jakość odprowadzanych ścieków oraz wymogi formalno-prawne dotyczące przyłączenia - tłumaczy Marta Bis, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach.

Realizację budowy przyłączy zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
Klient może przekazać do PWiK sieć wodociągową lub kanalizacyjną, zgodnie z zapisami odrębnej umowy. W przypadku przyłączy odpłatne przekazanie może nastąpić w sytuacji kiedy PWiK jest wykonawcą w/w uzbrojenia. Zapłata z tytułu przejęcia przyłącza odbywa się w cyklu miesięcznym, w formie 60 proc. upustu i kompensaty w rachunku za dostarczoną wodę lub odprowadzane ścieki.

W przypadku sieci ulicznych, PWiK może przejąć, w uzasadnionych przypadkach, odpłatnie wybudowane przez klienta uzbrojenie, po cenie umownej, ustalonej przez strony.
Wszelkie prace związane z budową przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych mogą być wykonane przez Przedsiębiorstwo lub uprawnionych wykonawców, z wyjątkiem włączenia do istniejącej sieci, które z uwagi na kontrolę właściwej jakości wody i eliminację zagrożenia zabrudzeniami wykonuje odpłatnie PWiK Tarnowskie Góry.

Po przyłączeniu do sieci i zakończeniu inwestycji właściciel nieruchomości powinien wystąpić do PWiK z wnioskiem o zawarcie umowy na dostawę wody i odprowadzanie ścieków, która jest podstawą świadczenia w/w usług.
Pracownicy tyskich wodociągów podkreślają, że po podłączeniu nowego budynku do sieci kanalizacyjnej, często pojawia się ten sam problem. - Zdarza się, że ludzie kończą budowę domu, ale nie zgłaszają nam, że rozpoczęli już zrzut ścieków. Sprawa wychodzi na jaw dopiero podczas przeprowadzanej przez nas kontroli - tłumaczy Andrzej Józefowicz, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tychach.

Jak to zrobić?

Zamierzasz podłączyć się do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej AQUA S.A.? Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą, jak sprawnie przejść całą procedurę:

- Uzyskanie warunków technicznych

Pierwszym etapem wykonania każdego przyłącza jest uzyskanie stosownych warunków technicznych. Aby je uzyskać należy udać się do Działu Obsługi Klienta. Tam, w Dzienniku Podawczym wystarczy złożyć 2 egzemplarze planu sytuacyjnego w skali 1:500 lub 1:1000 z zaznaczoną granicą nieruchomości wraz z wypełnionym wnioskiem o wydanie warunków technicznych.

- Wykonanie projektu

Po otrzymaniu warunków technicznych nadszedł czas na opracowanie projektu technicznego. Pamiętajmy, że wykonanie projektu technicznego przyłączy i sieci wodociągowo-kanalizacyjnych należy zlecić projektantowi, który posiada uprawnienia w zakresie projektowania takich instalacji.
Opracowany projekt techniczny należy następnie uzgodnić w AQUA S. A. W tym celu w Dzienniku Podawczym wystarczy złożyć 2 egzemplarze kompletnego projektu technicznego wraz z wypełnionym stosownym wnioskiem.

- Wykonanie przyłącza

Kiedy wszystkie projekty są już uzgodnione, należy zgłosić się do Wydziału Obsługi Klienta w celu podpisania umowy wstępnej o podłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Pamiętajmy, że do zawarcia umowy o podłączenie się do sieci lub zalegalizowanie przyłącza potrzebny będzie aktualny uzgodniony projekt techniczny.

Po zawarciu umowy wstępnej klienci sami zlecają wykonanie sieci i stosownych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych wykonawcy posiadającemu do tego odpowiednie uprawnienia.

- Odbiory techniczne

Wykonane przyłącze, w otwartym jeszcze wykopie, należy zgłosić do odbioru w Wydziale Obsługi Klienta. Tam też można umówić się na dokonanie odbiorów częściowych i końcowych nowo wykonywanych sieci, przyłączy i innych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych oraz na spisanie protokołów odbiorów, których dokonują inspektorzy odbioru AQUA S. A.

- Umowy o dostawę wody i odbiór ścieków dla nowych przyłączy

Po zakończonym odbiorze i dostarczeniu kompletu dokumentów należy ponownie zgłosić się do Wydziału Obsługi Klienta, aby zawrzeć tam umowę na dostawę wody i montaż wodomierza lub umowę na odprowadzanie ścieków.

Instalacja wodomierzy - podliczników

Aby zamontować nowy wodomierz - podlicznik, wystarczy wypełnić stosowny formularz pobrany z Dziennika Podawczego i dołączyć do niego zgodę odbiorcy na licznik główny oraz dokument potwierdzający prawo własności do lokalu. W przypadku firm dodatkowo należy dostarczyć dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej. Potem pozostaje już tylko zgłoszenie podejścia pod wodomierz inspektorom odbioru w AQUA S. A., zawarcie umowy o rozliczanie poboru wody za pomocą wodomierza i jego montaż. Od tego momentu woda rozliczana jest na podstawie zamontowanego urządzenia.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów:

- wydawanie warunków technicznych i uzgodnień 33 - 82-80-230

- odbiory techniczne 33 - 82-80-262 lub 82-80-268

- zawieranie umów 33 - 82-80-227.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto