Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej podniesie komfort życia

Redakcja
Dobiega końca budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnych w Katowicach. W czerwcu 2014 r. zakończyła się I faza projektu "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście Katowice - Etap II". Obecnie prowadzone są jeszcze prace w ramach II fazy projektu. Ostatnie roboty budowlane powinny zostać zakończone do końca bieżącego roku. Tymczasem mieszkańcy stolicy Górnego Śląska mogą już przyłączać swoje nieruchomości do nowej infrastruktury. O tym, że mieszkańcom się to po prostu opłaca, przekonuje Władysław Spyrka - Prezes Zarządu Spółki Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o., która realizuje w Katowicach projekt "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście Katowice".

Panie Prezesie, dlaczego warto przyłączyć swoją nieruchomość do nowej sieci kanalizacyjnej?
Władysław Spyrka: W mojej ocenie warto, chociażby ze względu na stan naszego środowiska naturalnego. Przyłączając nieruchomość do wybudowanej sieci kanalizacyjnej, możemy znacząco wpłynąć na poprawę najbliższego otoczenia. Każda prawidłowo skanalizowana nieruchomość jest gwarancją na znacznie mniejsze przenikanie zanieczyszczeń do gruntu, poprawy jakości wód, a także ograniczenia nieprzyjemnych i uciążliwych dla mieszkańców zapachów.

Podejrzewam, że dla mieszkańców ważne są także koszty.
Aspekt finansowy również przemawia za przyłączeniem nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Przeprowadziliśmy analizę porównawczą kosztów związanych z odprowadzaniem ścieków do sieci kanalizacyjnej i kosztów opróżniania zbiornika na nieczystości ciekłe, czyli tzw. szamba. I tak, przy założeniu, że ilość odprowadzanych przez 4-osobową rodzinę ścieków w miesiącu wynosi około 12 m3 - koszty związane z opróżnianiem szamba kształtują się na poziomie średnio 270 złotych na miesiąc. Przy tych samych założeniach koszty związane z odprowadzaniem ścieków do istniejącej kanalizacji sanitarnej to około 105 złotych na miesiąc. Oczywiście właściciel poniesie jednorazowo wydatek związany z wybudowaniem na terenie jego działki instalacji odprowadzającej ścieki z jego nieruchomości do sieci. Jednak - przy założeniu, że miesięcznie mieszkaniec oszczędza ponad 160 złotych, odprowadzając ścieki do istniejącej sieci - poniesiony koszt zwróci się po około dwóch latach.

To mocne argumenty. A jakie jest zainteresowanie ze strony mieszkańców przyłączeniem nieruchomości do sieci?
Z pewnością zwiększa się świadomość wśród mieszkańców na temat tego, jak niezwykle ważne jest to dla nich samych, jak również dla całego otoczenia. Zauważyliśmy także, że mieszkańcy, którzy już zdecydowali się na przyłączenie swych nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, są z tego faktu na tyle zadowoleni, że rekomendują to znajomym, sąsiadom czy rodzinie. To budujące.

Zgadza się. Natomiast, tak naprawdę mieszkańcy nie tylko mogą, ale wręcz muszą przyłączać nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Tego wymaga przecież prawo.
To prawda. Taki obowiązek nakłada art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zwolnienie z tego obowiązku może nastąpić tylko w przypadku, gdy nieruchomość wyposażona jest w przydomową oczyszczalnię ścieków wybudowaną zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego oraz spełniającą warunki oczyszczania ścieków przewidziane w przepisach. Przy czym w Katowicach - dla nieruchomości położonych w granicach aglomeracji - wymogi, które musi spełnić taka przydomowa oczyszczalnia, są bardzo rygorystyczne.
Co ważne, należy pamiętać, że wyposażenie nieruchomości w szambo nie powoduje zwolnienia z obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.

Co więc z właścicielami, którzy mimo wszystko nie zdecydują się na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, uchylanie się od przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej zagrożone jest karą grzywny.
Stanowi to również naruszenie przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska oraz ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Mimo wszystko jestem przekonany, że katowiczanie będą przyłączać swoje nieruchomości do nowej sieci kanalizacyjnej nie ze względu na ewentualne konsekwencje prawne, lecz ze względu na chęć lepszego życia, w bardziej komfortowych warunkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto