Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przywrócą dawny blask!

(jack)
Jest szansa, że unikatowy, średniowieczny zamek wreszcie będzie uratowany od zapomnienia i w ciągu trzech najbliższych lat zmieni się w centrum turystyczne z prawdziwego zdarzenia.

Jest szansa, że unikatowy, średniowieczny zamek wreszcie będzie uratowany od zapomnienia i w ciągu trzech najbliższych lat zmieni się w centrum turystyczne z prawdziwego zdarzenia. Zamek Piastowski w Raciborzu to prawdziwa duma miasta. - Właściciel, czyli skarb państwa, nigdy nie miał pieniędzy na remonty. Więc zamek rozsypywał się w oczach, dziś też wygląda nie najlepiej, choć cały Śląsk powinien być z niego dumny - uważa Tomasz Michura, mieszkaniec Raciborza.

Jan i Maria Kucharczykowie żałują, że dostęp do zamku jest utrudniony. - Na murze budowli wisi karton z numerem telefonu, pod który trzeba zadzwonić, w razie gdyby chciało się zajrzeć do środka. Trzeba swoje odczekać, ale w końcu starym trabantem podjeżdża pod zamek osoba, która ma klucze. To nawet ma jakiś swój klimat, ale turystów chyba bardziej zniechęca niż zachęca - mówią raciborzanie.

Racibórz to jedno z najstarszych polskich miast i historyczna stolica Śląska. Miasto jest położone pomiędzy Karpatami i Sudetami, czyli w regionie nazwanym Bramą Morawską w dorzeczu Górnej Odry. - Tędy od wieków prowadził Szlak Bursztynowy. Tu także krzyżowały się drogi handlowe ze wschodu na zachód Europy. - Właśnie dlatego taki zabytek powinien przypominać mieszkańcom o dawnej świetności i musi być odrestaurowany - wyjaśnia Gabriela Lenartowicz, sekretarz raciborskiego powiatu.

Zamek Piastowski był siedzibą książąt raciborskich. - Faktycznie do tej pory brakowało pieniędzy na prace budowlane, które pozwoliłyby na jego odnowienie. Po naszym wejściu do UE pojawiła się szansa na sięgnięcie po pieniądze spoza Polski. Obecnie w ramach subregionu zachodniego mamy obiecane 5 milionów euro z puli na lata 2007-2013. Dzięki temu zamek odzyska dawny blask - wyjaśnia Lenartowicz.

Według projektu, na jego terenie zostanie utworzone Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej. Do 2010 roku to miejsce zmieni się nie do poznania. Wewnątrz będzie można organizować wystawy, natomiast na wyższych piętrach znajdą się hotele i restauracje. Z kolei unikatowa kaplica zamkowa byłaby miejscem koncertów kameralnych i uroczystości religijnych. W zabytkowych obiektach pobrowarnych dawnej słodowni miałoby powstać Międzynarodowe Centrum Wymiany Naukowej i Artystycznej.

Już z ul. Podwale w Raciborzu widać wieżyczki średniowiecznego Zamku Piastowskiego, mieszczącego się przy ul. Zamkowej. To najstarszy zabytek Śląska. Jego zalążkiem był drewniany gród obronny powstały na prawym brzegu Odry, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się już w 845 roku. Pierwszym jego budowniczym był Mieszko I Plątonogi, syn Władysława Wygnańca i wnuk króla Władysława Krzywoustego. W 1281 roku - gdy powstało samodzielne Księstwo Raciborskie - Przemysław I, ówczesny włodarz tych terenów, przebudował gród na murowany zamek książęcy. W tym też czasie wybudowany został piętrowy budynek z charakterystycznym przejazdem w kształcie łuku. Zamek był bardzo dobrze ufortyfikowany. Jego głównym członem było skrzydło północno-wschodnie połączone z kaplicą, do której przylegała brama wjazdowa. Obecnie odrestaurowano kaplicę św. Tomasza Kantuaryjskiego, zwaną perłą śląskiego gotyku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto