Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Racibórz: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
W sumie z projektu "W przyszłość" skorzysta 296 osób zarejestrowanych w urzędzie - mówi Chrapińska
W sumie z projektu "W przyszłość" skorzysta 296 osób zarejestrowanych w urzędzie - mówi Chrapińska Fot. Agnieszka Materna
Ponad 296 osób bezrobotnych z powiatu raciborskiego będzie mogło w tym roku skorzystać z darmowych szkoleń zawodowych, staży i jednorazowych dotacji na otwarcie działalności gospodarczej w ramach programu "W przyszłość", na realizację którego raciborski pośredniak otrzymał 2 mln zł z Unii Europejskiej.

Dla wielu mieszkańców, spośród 2640 obecnie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu, to jedyna szansa na zatrudnienie.

- Podobne programy realizujemy już od kilku lat. Dzięki nim udało nam się zaktywizować wielu bezrobotnych - mówi Beata Chrapińska, specjalista ds. programów w raciborskim pośredniaku.

Głównym celem projektu jest pomoc w zatrudnieniu osób młodych, a także tych, którzy przez długi czas nie mogą znaleźć pracy. Dzięki różnego rodzaju kursom mają oni szansę podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. - Wachlarz szkoleń jest bardzo szeroki. Organizowane są między innymi kursy: fryzjerskie, kosmetyczne, krawieckie, spawania, czy prawa jazdy i to wszystkich kategorii. Będzie mogło z nich skorzystać w sumie 80 osób. Już mamy zapisanych 32 mieszkańców - mówi Beata Chrapińska.

Uczestnicy szkoleń liczą, że nowe umiejętności i kwalifikacje ułatwią im powrót na rynek pracy. - Bardzo liczę na to, że po kursie spawania w końcu znajdę robotę. Szukam bez efektu od dłuższego czasu. Wcześniej pracowałem w magazynie - mówi Paweł, mieszkaniec Raciborza. Projekt w "Przyszłość" ma szczególne znaczenie dla absolwentów szkół średnich, którzy dzięki niemu mogą podjąć pracę w ramach stażu. Pośredniak skierował już na nie wielu młodych ludzi. Pierwsze zawodowe szlify zdobywają już 163 osoby. W sumie z takiej formy pomocy będzie mogło skorzystać 213.

Program zakłada również udzielenie trzem osobom jednorazowej dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej. - Dotacja wynosi 18,5 tysiąca złotych. Wyłonione zostały już osoby, które otrzymają takie wsparcie. Rozpoczną działalność w dziedzinie budowlanej, instalacji elektrycznych i doradztwa w zakresie informatyki - wylicza Beata Chrapińska.

Wszystkie spośród 296 osób, które wezmą udział w projekcie, skorzystają też z profesjonalnego poradnictwa zawodowego.

Moim zdaniem

Grzegorz Gołąbek, specjalista do spraw szkoleń zawodowych i kursów

Dzięki projektom realizowanym przez urzędy pracy, które niejednokrotnie są dotowane ze środków europejskich, na szkolenia i kursy zawodowe udaje się kierować coraz więcej osób. Na przykład w Rybniku średnio co roku około 350-500 osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy, otrzymuje skierowania na kursy dokształcające. Koszty uczestnictwa w zajęciach pokrywa urząd. Na tego typu cele, czyli inwestycje w ludzi, w ostatnich latach w całym regionie, nie brakuje funduszy. Dzięki temu osoby które poszukują pracy, mogą być otaczane szerokim wachlarzem wsparcia.

Praca z osobą bezrobotną to skomplikowany proces, nie ogranicza się już tylko do prezentowania aktualnych ofert . Ta usługa, proponowana przez każdy urząd pracy, aby była skuteczna, musi być przede wszystkim kompleksowa. Rolą pracowników urzędu, doradców, jest wyposażenie osoby poszukującej zatrudnienia w umiejętności i wiedzę, które dają mu jak największe szanse na znalezienie zajęcia.

Przed skierowaniem każdej osoby bezrobotnej na kurs musimy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, co ta osoba może robić, co lubi robić i czym chce się zająć? Na tym etapie bardzo ważna jest rola doradców zawodowych. Odpowiedzi na te pytania trzeba przełożyć na aktualną sytuację panującą na rynku pracy.

Urzędy pracy organizują dwa rodzaje szkoleń: indywidualne i grupowe. Grupowe to między innymi kursy obsługi kas fiskalnych, sprzedawców, spawaczy, operatorów ciężkiego sprzętu. Na szkolenie indywidualne może zostać skierowana osoba, która wykaże, że po zakończeniu kursu zostanie zatrudniona w konkretnej firmie. Często jest tak, że osoba, która zakończyła szkolenie grupowe na przykład na sprzedawcę, jest kierowana na indywidualny kurs obsługi wózka widłowego, bo takiej umiejętności wymaga od niej przyszły pracodawca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto