Radiostacja Gliwice Pomnikiem Historii. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wpisał Radiostację Gliwice na listę Pomników Historii w środę.

Radiostacja Gliwice Pomnikiem Historii.

15 marca prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wpisał Radiostację Gliwice na listę Pomników Historii. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczestniczył w niej wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, gliwiczanin.

- To wielka i historyczna chwila i dla mnie,jako gliwiczanina, jak i dla Gliwic, ale myślę, że także dla całego regionu. Radiostacja to pewien symbol, który od dawna zasługiwał na wpisanie na listę Pomników Historii. Myślę, że teraz z jeszcze większą pieczołowitością będzie się o niego dbać. Zapewne Radiostacja przyciągnie też teraz jeszcze więcej turystów" - mówi wojewoda Jarosław Wieczorek.


Wraz z gliwickim zabytkiem na listę Pomników Historii zostały wpisane Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu, opactwo benedyktyńskie w Tyńcu i opactwo cysterskie w Wąchocku.

- Radiostacja Gliwice to z dwóch względów szczególny punkt na mapie Polski. Tutaj, w 1939 roku miała miejsce haniebna prowokacja niemieckich służb specjalnych, która wraz z innymi podobnymi do niej akacjami dywersyjnymi przeprowadzonymi przy granicy Polski i Rzeszy Niemieckiej posłużyła jako pretekst do napaści na nasz kraj i rozpętania II wojny światowej. Ocalały do naszych czasów piękny, drewniany maszt nadawczy o wysokości 111 metrów jest także unikatowym przykładem sztuki inżynieryjnej. Radiostacja jest więc nie tylko symbolem historii, ale również myśli technicznej, które dzisiaj składają się na współczesny wizerunek Gliwic – powiedział Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach, który wziął udział w uroczystości w Pałacu Prezydenckim.


Przygotowania o wpisanie Radiostacji na listę Pomników Historii zapoczątkował prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. W 2012 r., na zlecenie miasta, zespół Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach opracował wymaganą dokumentację, która pozytywnie zaopiniowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, została w 2013 roku złożona w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(Mat. Muzeum w Gliwicach) Zdjęcia: Wojciech Turkiewicz

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!