Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Nowacki: - Na rozwój gminy Kobylin składa się wiele czynników

Łukasz Cichy
arch. Krzysztofa Kubika
Rozmowa z Rafałem Nowackim, komisarzem pełniącym obowiązki burmistrza i kandydatem na stanowisko burmistrza gminy Kobylin.

Mówi Pan często o współpracy z sołtysami, radnymi i mieszkańcami, na czym ta współpraca miałaby polegać?
- Współpraca ze sołtysami, radnymi polega na tym, że są to osoby które znają co jest najważniejsze w danej miejscowości, zapraszać do współpracy w podejmowaniu decyzji również wspólnie pojechać do innej miejscowości i pochylić się nad daną sprawą , co mamy robić jak to ma służyć mieszkańcom gminy Kobylin. Sołtysi, radni i burmistrz ma być ciałem, które wybiera najlepsze rozwiązanie. Dlatego, jak wszyscy jedziemy w dane miejsce i zapoznajemy się z sytuacją czego dotyczy i wspólnie analizujemy to łatwiej wspólnie wypracować decyzje i wybrać najlepszą, nie krzywdząc innego sołectwa. Wtedy, każdy z sołtysów i radnych są zapoznani ze sprawą i nikt nie powinien mieć pretensji , a zarazem łatwiej wytłumaczyć swoim mieszkańcom, że ta sprawa była najważniejsza i najlepsza dla gminy Kobylin. Współpraca z mieszkańcami polega na otwartości i zapraszaniu ich, żeby mogli się wspólnie spotkać zadać pytanie lub zorientować się jaki panuje duch w danej sprawie. Burmistrz ma wtedy pogląd czy sprawy toczą się po właściwym torze czy jest problem czy niezrozumienie tematu. Może wtedy dopowiedzieć coś lub dopytać mieszkańców czy w tym temacie jest wszystko tak jak myśli i robi burmistrz

Według danych statystycznych GUS Kobylin zanotował największy procentowo wzrost liczby mieszkańców w stosunku do 2002 r. (o ok. 9 proc.). Jaki ma Pan pomysł na dalszy wzrost liczby mieszkańców?
- Pomysł na utrzymanie tej tendencji lub dalszego wzrostu to jest atrakcyjność i rozwój gminy Kobylin. Na rozwój składa się wiele czynników. Atrakcyjność przedszkoli, szkół, dobra baza rekreacyjna (boiska, ścieżki rowerowe), ciekawy i atrakcyjny dom kultury, rozwój przedsiębiorczości, niskie podatki, nowe tereny pod inwestycje, życzliwość i otwartość władz rządzących.

Jak zachęciłby Pan firmy do osiedlania się na terenie gminy?
- Wcześniejsza odpowiedź przybliża co powinno być w danej gminie, żeby zachęcić firmy do osiedlania się na terenie gminy Kobylin. To jest podstawa, żeby to funkcjonowało, a zarazem atrakcyjność danego terenu. Jak to jest spełnione to przedsiębiorca wie, że ludzie są tu zadowoleni i pragną tu pozostać. Człowiek zadowolony i szczęśliwy jest dobrym pracownikiem, na którego można liczyć i rozwijać firmę.

Młodzieżowa rada, kto w niej zasiądzie i jakie będą jej kompetencje?
- Młodzieżowa rada to osoby młode, które mają osiągnięcia poza gminą Kobylin, którzy mają doświadczenie i mogą się nim podzielić w szkołach podstawowych i zachęcać młodzież, żeby się nie bała rozwijać swoje zdolności, która ma ciekawe pomysły i przywozi je do gminy z których, moglibyśmy korzystać. Również powinna powstać rada seniorów, która włoży wkład , jak gmina powinna wypełnić czas seniorom i na jaką pomoc liczą seniorzy.

Mówi Pan sporo o pozyskiwaniu dofinansowań unijnych. Na jakie cele takie dofinansowania mogłyby iść? Zna Pan takie przypadki w gminie?
- Dofinansowanie unijne jest podstawą, żeby nie korzystać w 100% ze swoich środków. Dzięki dofinansowaniu odciążymy budżet . Powinniśmy więcej korzystać z tzw. miękkich środków unijnych na rozwój swoich zainteresowań sportowych, naukowych, na współpracę z innymi organizacjami, żeby później iść w większe i droższe projekty budowlane, które będą służyć tym grupom . Każdy nowy obiekt powinien tętnić życiem, dlatego muszą być zawiązane grupy, gdzie łatwiej wprowadzić działające, a nie dopiero tworzyć. Natomiast średnie obiekty powinny powstać wcześniej, żeby można budować nowe grupy zainteresowanych lub kreować zainteresowania np. boiska wielofunkcyjne.Dofinansowania do budowy dróg, chodników, ścieżek rowerowych, remontów obiektów już istniejących to jest podstawa, dokładanie się do działań ze sąsiednimi gminami.

Szybki internet, skąd pozyskać środki na taki pomysł
- To nie jest nowy pomysł. To już działa w wielu gminach i wiele gmin ma na swoim terenie szybkie łącza internetowe. My w swojej gminie również mamy tylko trzeba się powpinać do istniejących operatorów sieci telefonicznych, wydzierżawić od nich kanały za odpowiednią opłatę i zacznie to działać w całej gminie. Otrzymają szybkie łącza szkoły terenowe, które będą mogły swobodnie korzystać np. z tablic interaktywnych. Na tego typu inwestycje można sprawdzać w ministerstwie cyfryzacji, a jak się ma szybkie łącza to można korzystać z różnych projektów unijnych.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto