Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raj dla żeglarzy i plażowiczów

Redakcja
Parę kilometrów od miasta można wypocząć na piaszczystej plaży
Parę kilometrów od miasta można wypocząć na piaszczystej plaży Fot. Krzysztof Grucka
Kiedyś korzystali z niego głównie wędkarze i żeglarze. Latem na bardziej dostępnych fragmentach nabrzeża ludzie rozkładali koce i plażowali na dziko, co budziło niezadowolenie właścicieli pól przylegających do zbiornika między Porębą i Łąką.

W końcu dwa lata temu ziściła się dawno planowana przez Pszczynę budowa ośrodka sportów wodnych nad Zalewem Łąckim. Dobra to wiadomość także dla tyszan.

Na 2-hektarowym kawałku południowego nabrzeża zalewu powstało kąpielisko, gdzie można popływać żaglówką, kajakiem, rowerem wodnym czy posurfować. Albo poopalać się na piaszczystej plaży i wykąpać w jeziorze.

Ośrodek powstawał etapami, w miarę posiadanych przez gminę środków. Zdecydowanego tempa prace nabrały jednak dopiero w momencie uzyskania dotacji z funduszu europejskiego, która pokryła 75 procent kosztów budowy i wyposażenia. A te w sumie wyniosły 2,4 mln zł.

Projekt architektoniczny Piotra Kuczii był strzałem w dziesiątkę. Budynki zaplecza są proste i funkcjonalne i dobrze wpisują się w pejzaż, z czego zresztą architekt (rodem z Pszczyny, a pracujący w Niemczech) jest znany. Te walory zapewniły ośrodkowi w Łące nagrodę w konkursie "Najlepsza przestrzeń publiczna woj. śląskiego" w dziedzinie architektury w roku 2009. W tym samym roku został też wyróżniony ogólnpolską nagrodą żeglarską "Przyjazny brzeg".

Przystań z dwoma kejami, budynek z przebieralniami, natryskami i sanitariatami, hangar i wypożyczalnia sprzętu, plaża, pole biwakowe, gdzie można rozbić namiot lub postawić przyczepę campingową - to cała zabudowa łąckiego ośrodka. W poprzednim sezonie na pole doprowadzono prąd, można więc korzystać także z turystycznych urządzeń elektrycznych. Miejsce do kąpieli wytyczone jest bojami. W pełni sezonu są stałe dyżury WOPR-owców. I co ważne - bilet wstępu od początku kosztuje 1 zł (dzieci, studenci) lub 2 złote (dorośli). ESPE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto