Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RCGW S.A. na targach POLEKO w Poznaniu

Redakcja
RCGW S.A. współorganizatorem międzynarodowego forum "innowacje w gospodarce wodnej i ściekowej" podczas POLEKO - 23.11.2011 r.

Eegionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach w ścisłej współpracy z Polską Platformą Technologiczną Środowiska koordynowaną przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, Europejską Platformą Wodną Water Supply and Sanitation Technology Platform (WSSTP) oraz z Targami POLEKO współorganizowało w dniu 23 listopada na terenie Targów POLEKO 2011 Forum INNOWACJE W GOSPODARCE WODNEJ I ŚCIEKOWEJ.

Europejska Platforma Wodna - Water Supply and Sanitation Platform (WSSTP) to jedna z głównych organizacji na szczeblu europejskim skupiająca głównych uczestników procesów innowacyjnych w gospodarce wodno--ściekowej: wiodące w Europie i na świecie przedsiębiorstwa sektora wodnego, centra naukowe, władze samorządowe, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa reprezentujące branże związane z tym sektorem.
Dla RCGW S.A. jako firmy stawiającej na rozwój i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań WSSTP to istotny partner do budowania zarówno relacji biznesowych, jak i doskonalenia wiedzy oraz wymiany zdobytych doświadczeń.

Skąd ten pomysł - czyli co śląska firma może zdziałać dla światowej ochrony środowiska?

Zaangażowanie RCGW S.A. w projekt organizacji Forum: Innowacje w gospodarce wodnej i ściekowej, nie było inicjatywą incydentalną. Formułowana na przestrzeni ostatnich lat długoterminowa strategia rozwoju firmy jest dowodem na to, jak lokalnie działające przedsiębiorstwo sektora komunalnego, kojarzące się wyłącznie z prozaicznym zadaniem odbierania i oczyszczania ścieków z terenu ponad 100 tys. miasta, stało się liderem w branży i prekursorem nowatorskich rozwiązań oraz nowoczesnych przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska.
Jednym z punktów tegorocznej agendy Forum było wystąpienie prezesa tyskiego RCGW S.A., pana Zbigniewa Gieleciaka, który przedstawił strategię spółki opartą na działalności ekologicznej, ekonomicznej i edukacyjnej, wyszczególniając w każdym z obszarów zasadnicze filary działalności firmy.
Minimalizacja emisji do środowiska

Do głównych celów, jakie stawia sobie RCGW S.A. na najbliższe lata działalności, należy dalsza minimalizacja emisji do środowiska naturalnego z oczyszczalni ścieków Tychy - Urbanowice z docelowym osiągnięciem stanu bezemisyjności w zakresie ochrony wód, powietrza i ochrony przed hałasem.
Prowadzony na tyskiej oczyszczalni ścieków proces oczyszczania ścieków komunalnych ma na celu maksymalne ograniczenie negatywnego wpływu na odbiornik ścieków oczyszczonych, czyli rzekę Gostynkę, poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii - zmodernizowanie i eksploatację dwóch niezależnych linii technologicznych biologicznego oczyszczania ścieków z usuwaniem związków biogennych, tj. nowoczesnej, opatentowanej technologii C-Tech oraz technologii komór osadu czynnego KOCz.
Zastosowane na oczyszczalni technologie charakteryzują się bardzo wysokimi efektami działania, a wymagania obecnie obowiązującego rozporządzenia spełnione są z wyraźną nadwyżką. Duża elastyczność prowadzenia procesów technologicznych pozwala na oczyszczanie ścieków w stopniu wymaganym przez prawo, nawet w sytuacjach występujących w ściekach surowych zwiększonych przepływów i ładunków. Najlepszym dowodem skuteczności zastosowanych na oczyszczalni technologii jest fakt, iż po wymieszaniu oczyszczonych ścieków z wodami rzeki Gostyni następuje wyraźne polepszenie jakości wód samej rzeki.
Kolejnym zakresem, w którym RCGW S.A. ogranicza emisję z prowadzonej przez siebie działalności, jest powietrze. Powstający w WKF-ach podczas fermentacji biogaz spalany jest w dwóch agregatach prądotwórczych (kogeneracyjnych) o mocy elektrycznej 345 kW i cieplnej 531 kW każdy, produkując energię elektryczną i cieplną. Wytworzona w ten sposób "czysta energia" cieplna wykorzystywana jest do podgrzewania komór fermentacyjnych oraz ogrzewania budynków na oczyszczalni. "Czysta energia" elektryczna służy także do zasilania urządzeń na oczyszczalni, a jej nadwyżka sprzedawana jest do zewnętrznej sieci energetycznej.
Warto tutaj przypomnieć o innych zastosowanych na tyskiej oczyszczalni metodach minimalizacji zanieczyszczeń kierowanych do powietrza, w tym o oczyszczaniu biogazu podczas przepływu gazu przez wielowarstwowe złoże masy czyszczącej (rudę darniową), zastąpienie przestarzałych aeratorów powierzchniowych wysokosprawnym napowietrzaniem drobnopęcherzykowym, likwidację poletek ociekowych piasku, hermetyzację obiektów czy też zastosowanie biofiltrów powietrza pozwalające na usunięcie istniejącego odoru w 95%.
Ochrona przed hałasem to trzeci zakres, w którym RCGW S.A. dba o minimalizację wpływu swojej codziennej działalności. Dlatego też w tyskiej oczyszczalni zastosowane zostały innowacyjne dmuchawy służące do napowietrzania ścieków w procesach biologicznych. Urządzenia wyróżnia brak elementów zużywających się i najczęściej powodujących awarie oraz zmniejszenie emitowanego podczas pracy hałasu o ok. 20dB. RCGW S.A. było pierwszą firmą w Europie, która posiada tego typu sprzęt.
Minimalizacja odpadów

Kolejnym celem, do którego zmierza RCGW S.A., jest zagospodarowanie tzw. zewnętrznych odpadów wraz z ich unieszkodliwianiem oraz minimalizacja ilości powstających odpadów. Prowadzona na oczyszczalni ścieków Tychy-Urbanowice kofermentacja osadów ściekowych z odpadami z przemysłu mleczarskiego pozwala na intensyfikację procesu wytwarzania biogazu w komorach fermentacyjnych, zwiększając produkcję energii elektrycznej i cieplnej.
Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia w zakresie współpracy międzyzakładowej oraz korzyści z niej płynące, RCGW S.A. prowadzi systematyczne badania nad usprawnieniem tejże współpracy oraz poszukuje nowych możliwości oraz perspektyw.
Jedną z ww. perspektyw jest zagospodarowanie osadów ściekowych poprzez utylizację powstających na OŚ osadów ściekowych w procesie suszenia oraz spalania, zgazowania lub współspalania w elektrociepłowni oraz produkcję kruszywa lekkiego z osadów ściekowych.

Samowystarczalność energetyczna

W latach 2003-2010 tyska [oczys

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: RCGW S.A. na targach POLEKO w Poznaniu - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto