18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rękodzieło kluczem rozwoju

DRAPA, ZM
Warsztaty w Ryczowie cieszyły się ogromną popularnością
Warsztaty w Ryczowie cieszyły się ogromną popularnością Fot. Monika Ziółkowska-Wnuk
W ramach projektu zawierciańskiego Centrum Inicjatyw Lokalnych "Rękodzieło ludowe szansą na rozwój gmin jurajskich" odbywają się warsztaty, których uczestnicy zgłębiają tajniki m.in. haftowania, malowania na szkle, wykonywania ozdób z wiór osikowych czy też malowania jajek techniką batikową.

- Projekt przeznaczony jest dla osób z gmin Ogrodzieniec, Pilica, Łazy, Włodowice i Kroczyce. Podczas warsztatów uczestnicy uczą się jak wykonywać drobne pamiątki rękodzielnicze. Celem warsztatów jest przygotowanie osób, biorących udział w tym przedsięwzięciu do ewentualnej sprzedaży własnych wyrobów - tłumaczy Janusz Bieńkowski z CIL. Pieniądze na projekt (całość warta prawie 50 tys. zł) pozyskano z funduszy europejskich. Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu realizuje go wspólnie z Pracownią Plastyczną Manufaktura w Ogrodzieńcu.

W bezpłatnych warsztatach prowadzonych od 9 lutego bieżącego roku, bierze udział ponad 20 osób z całego powiatu zawierciańskiego. Uczestnicy spotykali się już m.in. na fermie strusiej w Kiełkowicach, a ostatnio w Ryczowie, gdzie zajęcia prowadziła Maria Haładus z Koziegłów.

- Robieniem kwiatów z wiórek osikowych zajmuję się od dziecka. To w naszej gminie należy do tradycji, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie - tłumaczyła lokalna artystka. - Samo robienie kwiatów nie trwa długo. Więcej czasu schodzi przy farbowaniu wiór. Do uzyskania pięknych kolorów używamy specjalnych farb. Płatki farbujemy w temperaturze 90 stopni Celsjusza - dodaje Marta Haładus.

Podczas warsztatów trzeba było się wykazać nie lada skupieniem i precyzją. Wszyscy z uwagą słuchali uwag prowadzącej i z satysfakcją podziwiali efekty swojej pracy.

- Przyznam, że nie jest to łatwa sztuka, choć wcześniej robiłam kwiaty z bibuły. Tu potrzebna jest cierpliwość i przede wszystkim dobre chęci - podkreślała Joanna Madera, uczestniczka warsztatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto