Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja 2012: Prawo, budownictwo i finanse oblegane przez maturzystów

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Kończy się czas rekrutacji na studia wyższe. Zobaczcie na jakie ...
Kończy się czas rekrutacji na studia wyższe. Zobaczcie na jakie ... Anna Kempa
Kończy się czas rekrutacji na studia wyższe. Zobaczcie, na jakie kierunki najtrudniej się dostać na śląskich uczelniach.

Mówi się, że młodzi ludzie, aby nie zasilać za kilka lat szeregów bezrobotnych muszą wybierać kierunki ścisłe, ale i tak najwięcej chętnych chce się dostać na Uniwersytet Śląski na kierunki humanistyczne. Ci, którzy już tam studiują nie narzekają jednak na swój wybór.

- Jesteśmy zadowoleni z naszych studiów, to był trafny wybór - zgodnie twierdzą Paulina, Bartłomiej i Kasia, studenci I roku filozofii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. - Raczej nie chcemy zmieniać kierunku naszych studiów, chociaż interesujące może być doradztwo filozoficzne i coaching - dodają.

Według danych, które otrzymaliśmy 5 lipca (rejestrować się można do 9 lipca), w tym roku ponad 14 tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Śląskim.

- Najwięcej osób zarejestrowało się na prawo – ponad 1200 osób i psychologię – prawie 900 osób - mówi nam Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik UŚ. - Spośród nowości edukacyjnych największą popularnością cieszą się dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz doradztwo filozoficzne i coaching - dodaje.

Kierunki studiów oblegane w innych miastach

WROCŁAW

KRAKÓW

ŁÓDŹ

Na Politechnice Śląskiej najwięcej osób chciałoby studiować budownictwo, aż 707 (2,95 os. na jedno miejsce). Na drugim miejscu plasuje się architektura i urbanistyka (602 osoby, czyli 4,3 os. na miejsce) oraz informatyka (565 chętnych - 3,14 os./miejsce).

Przyszli studenci Uniwersytetu Ekonomicznego od lat najbardziej oblegają finanse i rachunkowość.

- Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się takie nowe kierunki, jak logistyka czy dziennikarstwo i komunikacja społeczna - wyjaśnia nam Marcin Baron, rzecznik UE. - Ponieważ w uczelni w ramach jednej opłaty i rejestracji można zdefiniować alternatywny wybór kierunków, trudno jest wskazać jednoznacznie ile osób przypada na jedno miejsce. Natomiast w przypadku wszystkich wymienionych jest to ok. 3 osób na miejsce - dodaje. Nie ma co liczyć na drugi nabór, już od wielu lat uczelnia wypełnia limity w jednym cyklu rekrutacyjnym.

Na trzech największych uczelniach w naszym regionie modne są również kierunki zamawiane przez ministerstwo, których przyszli studenci mogą liczyć na wysokie stypendia. 

- Wśród kierunków zamawianych w czołówce zainteresowania kandydatów plasuje się informatyka - mówi rzecznik UŚ. Na wysokie stypendia mogą liczyć również osoby, które dostaną się na informatykę oraz analitykę gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz przyszli studenci inżynierii środowiska, energetyki i matematyki w murach Politechniki Śląskiej.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto