Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozwój Świerklańca dzięki ekologii

Redakcja
Około 234 metrów sześciennych betonu przewieziono tylko jednego styczniowego dnia na plac budowy nowej oczyszczalni ścieków w Świerklańcu. Tempo prac jest coraz szybsze i widoczne są już ich efekty. Nic dziwnego, bo inwestycja ma być gotowa do końca 2015 roku.

Wspomniane ponad 230 kubików betonu przywieziono 30 stycznia. Tyle było potrzeba na wylanie dna w dwóch bioblokach nowej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Świerklańcu. Obok powstaje również budynek techniczny. Cała operacja trwała od rana do późnego wieczora przez prawie 12 godzin. Ze względów logistycznych i technologicznych trzeba było ją wykonać w jednym dniu, by beton się związał.

Teraz firmy pracujące na zlecenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu montują szalunki ścian biobloków. Zostaną zalane betonem jeszcze w marcu. Wszystkie roboty powinny być ukończone na początku drugiej połowy roku. Pod koniec jego drugiej części ma rozpocząć się rozruch tej ekologicznej inwestycji.
W Świerklańcu przy ul. Wiosennej od blisko 15 lat działa oczyszczalnia Lemna. To obiekt hydrobotaniczny typu wodno-roślinnego, w którym ścieki oczyszczane są dzięki naturalnym reakcjom biologicznym w systemie tlenowym i beztlenowym.

Po kilkunastu latach użytkowania oczyszczalni wyczerpują się możliwości przyjmowania przez nią odpadów płynnych do oczyszczenia. Może ona teraz ich przyjąć do 920 metrów sześciennych na dobę. Powoduje to oczywiście określone problemy. Przede wszystkim brak możliwości rozbudowy sieci kanalizacyjnej, co może ograniczyć rozwój gminy. Są i problemy bardziej prozaiczne, ale też uciążliwe. Brak możliwości hermetyzacji prowadzonego aktualnie procesu oczyszczania ścieków.

Gmina Świerklaniec zaś w ostatnim okresie postawiła na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Zarówno lokalny samorząd, jak i prywatni właściciele przeznaczyli grunty na sprzedaż. Z tej okazji skorzystało już wielu mieszkańców większych miast aglomeracji górnośląskiej i wybudowało w sołectwach Nowe Chechło, Nakło Śląskie, Orzech i Świerklaniec nowe domy. M.in. dzięki migracji, świerklaniecki samorząd notuje z każdym rokiem coraz większą liczbę mieszkańców. Władze gminy wraz z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu, również przy wsparciu różnych funduszy zewnętrznych, rozbudowywały sieć kanalizacyjną.

Wszystkie te kwestie zaważyły na podjęciu decyzji o przebudowie oczyszczalni Lemna. Powstaje nowa instalacja typu biologiczno-mechanicznego. Proces oczyszczania ścieków będzie w niej hermetyzowany. Na jednym z dwóch zbiorników obecnej oczyszczalni, przypominających rynnowe stawy z grodziami, powstają od połowy 2014 roku m.in. dwa potężne biobloki na ścieki oraz budynek do obsługi technicznej. Najważniejsze efekty, jakie dzięki tej inwestycji gmina Świerklaniec osiągnie, to przede wszystkim ochrona środowiska, dzięki możliwości przyjęcia nawet do 1500 metrów sześciennych ścieków. To prawie o 600 więcej niż obecnie.

- Budowana aktualnie nowa oczyszczalnia będzie obiektem modułowym. To oznacza, że gdyby w przyszłości zaszła taka potrzeba, to będziemy mogli dobudować kolejny kolektor i w łatwy sposób zwiększyć możliwość przyjmowania i oczyszczania ścieków - podkreśla Marek Klinner, dyrektor ZWiK w Świerklańcu.

Generalnym wykonawcą prac związanych z przebudową oczyszczalni w Świerklańcu jest spółka ABT Częstochowa. Inwestycja ma kosztować ponad 11 mln 68 tys. zł, w tym 8 mln 854 tys. zł pochodzi z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Wciąż mamy szansę na uzyskanie dofinansowania unijnego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na rozbudowę oczyszczalni. W styczniu tego roku złożyliśmy wniosek do kolejnego konkursu - mówi Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto