Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 0:0 [ZDJĘCIA]. Wielkie Derby Śląska bez bramek

Bezbramkowym remisem zakończyły się 96. Wielkie Derby Śląska. Mimo braku goli byliśmy świadkami ciekawego, żywego i obfitującego w sytuacje podbramkowe spotkania. Gorąco było też na trybunach. Sędzia kilkukrotnie musiał przerywać mecz. Ruch nie wykorzystał remisu Legii i Śląska. Niebiescy pozostają na trzecim miejscu i do lidera tracą cztery "oczka".

Zadyma na derbach. Są zatrzymani ZDJĘCIA

Piłkarze i trenerzy obu zespołów wiedzieli przed meczem o sobie nawzajem niemal wszystko, toteż o element zaskoczenia było w Wielkich Derbach Śląska trudno.

Nawałka: Wynik jest sprawiedliwy

Siłą gospodarzy w tym sezonie jest dwójka napastników i stałe fragmenty gry. Ofensywę zabrzan "napędza" z kolei szybki Prejuce Nakoulma. Tym razem te atuty zwiodły i skończyło się bezbramkowym remisem.

Oświadczenie Ruchu: Potępiamy akty przemocy!

Mecz zaczął się od "bomby" Aleksandra Kwieka obronionej przez chorzowskiego bramkarza. Po ofensywnym początku zabrzan w miarę upływu czasu coraz częściej atakowali gospodarze. Powinni objąć prowadzenie w doliczonym czasie pierwszej połowy, gdyby Łukasz Janoszka, mając przed sobą tylko bramkarza Górnika, zdołał go pokonać.

Chorzowianie także po przerwie byli groźniejsi i kilka razy było gorąco pod bramką przyjezdnych. Zabrzanie skupili się na uważnej obronie i oczekiwaniu na możliwość kontrataku.

Fornalik o derbach: To było ciekawe spotkanie

Niespełna kwadrans przed końcem doszło do zamieszania na trybuach.
∨ Czytaj dalej

Chorzowscy kibice rzucali w stronę sympatyków gości petardy, zabrzanie "odpowiedzieli" fragmentami krzesełek i próbowali sforsować ogrodzenie. Jako osłonę przed policjantami wykorzystali dwie przenośne toalety.

Trener Górnika Adam Nawałka w końcówce wprowadził drugiego napastnika Michała Zielińskiego za obrońcę Michała Bembna.

Mimo to bliżej zdobycia kompletu punktów i fotela wicelidera byli "Niebiescy". Musieli się jednak zadowolić remisem.

Ruch Chorzów 0:0 Górnik Zabrze (0:0)

Śląskie na sportowo na Facebooku. Koniecznie dołącz do nas i bądź na bieżąco z tym co dzieje się w regionalnym sporcie!

Ruch: Pesković - Djokić, Grodzicki, Stawarczyk, Szyndrowski - Zieńczuk, Malinowski, Lisowski, Janoszka (70. Grzyb) - Piech (89. Burliga), Jankowski (83.Abbott).
Górnik: Skorupski - Bemben (73. Zieliński), Danch, Szeweluchin (30. Marciniak), Magiera - Olkowski, Pazdan, Przybylski, Nakoulma - Kwiek - Milik (83. Wodecki).

Żółte karki: Pazdan

Widzów: 9300.

ZAPIS RELACJI MINUTA PO MINUCIE:
95' Kapitalna okazja Grzyba. Znakomite dogranie Zieńczuka, ten miał czas, by zdecydować się gdzie pośle bramkę. Posłał tuż obok słupka. Chwilę po tej akcji sędzia kończy to spotkanie.

90' Przy piłce utrzymują się teraz zawodnicy Górnika. Dwa rzuty rożne, jednak bez konsekwencji.

89' A sędzia dolicza aż 6 minut. Tymczasem w miejsce Piecha - Burliga.

88' Kapitalne prostopadłe zagranie z połowy boiska Zieńczuka do Piecha. Dobrze wybiegł Skorupski i miniamlnie wyprzedził napastnika Ruchu.

86' Kolejna szansa dla Rucha. Piech do Zieńczuka, ten niepilnowany na siódmym metrze długo składał się do strzału, po czym zamiast uderzyć posłał piłkę wzdłuż pola karnego. Nikt do tej piłki jednak nie dobiegł.

83' Paweł Abbott zmienia Jankowskiego, z kolei w Górniku za Milika wchodzi Wodecki.

82' Po kolejnym cornerze i dośrodkowaniu Zieńczuka, piłka ląduje w rękach Skorupskiego.

75' Jankowski minimalnie obok słupka. Tylko rzut rożny

75' A na trybunach kibice Ruchu wdarli się pod trybunę gości, rzucili w ich stronę race, interweniują służby porządkowe.

74' Na trybunach trwa zadyma, a piłkarze wracają do gry. Kontra Górnika, Nakoulma zatrzymany w ostatniej chwili.

73' A trener Nawałka wykorzystuje przerwę na zmianę. W miejsce Bembena - Zieliński.

72' Tymczasem przerwa w meczu, bo kibice opuścili swoje sektory. Jest gorąco...

71' Pierwsza żółtka kartka w tym meczu. Pazdan ukarany za faul w środkowej strefie boiska.

70' Wojciech Grzyb w miejsce Janoszki.

68' W odpowiedzi Kwiek szalał w polu karnym Niebieskich, piłkę odebrał mu jednak Grodzicki.

68' Dośrodkowanie z rzutu rożnego Zieńczuka, Jankowski uderza główką wysoko nad bramką. Ruch zdecydowanie bliżej strzelenia bramki!

67' Zieńczuk do Piecha, ten uderza z woleja, znakomita interwencja Skorupskiego!

65'Zieńczuk po raz kolejny uderza zza pola karnego, piłka jeszcze uderza w Piecha, lekko zmienia tor lotu, kozłuje przed Skorupskim, ten jednak nie daje się zaskoczyć.

63' Stawarczyk źle zagrał, wprost do Olkowskiego, ten popędził do linii bramkowej Ruchu i próbował dośrodkować. Bardzo słabo.

61' Wracając do okazji Zieńczuka i kontrowersji związanych z domniemaną ręką. Powtórki telewizyjne pokazują, że sędzia słusznie karnego dla Niebieskich nie odgwizdał.

60' Niecelne dośrodkowanie Piecha i od bramki Skorupski.

59' Tym razem swojej szansy szukał Szyndrowski. Jego płaski strzał mocno niecelny. Ruch coraz wyraźniej przeważa.

55' Ależ kolejna kapitalna akcja Ruchu. Zieńczuk uderzał z jedenastego metra, a piłkę wybijał jeden z obrońców. Zieńczuk od razu mocno poddenerwowany sygnalizował sędziemu bocznemu rękę. Ten jednak pozostał niewzruszony i karnego nie ma.

54' Na początku drugiej połowy zdecydowanie więcej walki w środkowej strefie boiska.

50' W pierwszej połowie obie drużyny oddały po 9 strzałów, po 3 celne.

46' Chwila przerwy, bo na murawie leży Grodzicki. Zawodnik opuścił murawę, szybko jednak na nią wrócił.

[b46'[/b] Od środkowej linii rozpoczęli gospodarze.

45' Sędzia kończy pierwszą część derbowego pojedynku. Żywy, szybki i ciekawy mecz. Obie drużyny miały swoje okazje do zdobycia bramki. Na razie szwankuje jednak skuteczność. Czy to się zmieni? Zapraszamy na kilka chwil na drugą połowa!

45' Powinno być 1:0 dla Ruchu. Kapitalne zagranie Zieńczuka do Janoszki, który mając przed sobą tylko Skorupskiego długo zbierał się do oddania strzału. W końcu go oddał ale piłkę wewnętrzną stroną nogi musnął Skorupski, ta poleciała przed bramkę, skąd - prawie z linii bramkowej - wybił jeden z obrońców gości. Tylko jęk zawodu kibiców.

45' Do pierwszej połowy sędzia dolicza 60 sekund.

44' Nakoulma wychodzi na czystą pozycję. Sędzia odgwizduje jednak spalonego. Zresztą całkiem słusznie.

40' Zaskakująca próba Magiery przy rzucie wolnym z ok. 40 metrów. Wszyscy spodziewali się dośrodkowania, a tymczasem zawodników Górnika uderzył na bramkę i o mało nie przelobował Peskovica.

39' Kolejna akcja Ruchu i strzał zza pola karnego. Tym razem uderzał Djokic. Niecelnie.

38' Przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego sędzia dopatrzył się faulu na Skorupskim.

34' Mocny strzał Malinowskiego ale wprost w Skorupskiego.

31' Chwila przerwy w grze, bo na trybunach efektowna oprawa z racami w roli głównej.

30' I jednak dochodzi do zmiany w zespole gości. W miejsce kontuzjowanego Szeweluchina wchodzi Adam Marciniak.

28' Nakoulma zza pola karnego próbował uderzyć z woleja. Bardzo nieudanie. W odpowiedzi akcja Ruchu. Piech dośrodkowuje, obrońca Górnika wybija piłkę na rzut rożny. Po dośrodkowaniu Zieńczuka zakotłowało się na piątym metrze.

26' Szeweluchin wraca jednak na boisko. Górnik już w jedenastkę.

25' Strzał z dystansu Piecha. Spokojnie broni Skorupski.

20' Tymczasem kontuzji doznał Szeweluchin. Górnik chwilowo w dziesiątkę. Rozgrzewa się Marciniak. Zaraz okaże się, czy zmiana będzie konieczna.

19' Kolejna ładna akcja Gónika, Nakoulma znakomicie wypuszcza w tempo Bembena, ten uderza z ok 8 metrów minimalnie niecelnie. W odpowiedzi szybka akcja Ruchu, Piech do Jankowskiego, ten zgrywa do Zieńczuka, a ten ostatni technicznym strzałem zza pola karnego uderza tuż obok słupka bramki Górnika.

18' Ładna akcja Górnika. Olkowski próbował płasko dośrodkować i piłkę pewnie złapał Peskovic.

17' Djokic próbował dośrodkować, nieczysto trafił w piłkę i na rzut rożny wybił ją... Nakoulma. Z rożnego dośrodkowuje Zieńczuk, obrońcy Trójkolorowych jednak spokojnie wybijają piłkę przed siebie.

16' W odpowiedzi szybka akcja Niebieskich. Jankowski szukał Piecha, piłkę złapał jednak Skorupski.

15' Głębokie dośrodkowanie "do bramki" z rzutu rożnego. Jankowski wybija piłkę prawie z linii bramkowej.

13' Wyrzut z autu na wysokości pola karnego Ruchu. Magiera do Nakoulmy, ten jednak nie zdołał jej opanować. Widać, że "Prezes" nie w formie...

11' Zieńczuk próbował uderzać z 35 metrów, piłka trafiła w Piecha, który opanował piłkeę i z linii pola karnego oddał strzał. Wysoko nad bramką.

10' Dośrodkowanie Zieńczuka, Piech ubiegnięty jednak prze obrońców Górnika.

8' W odpowiedzi Milik strzela z dystansu minimalnie niecelnie.

8' Jankowski świetnie do Janoszki, który wychodził na pozycję sam na sam. Nie opanował jednak piłki i z tej okazji nic nie wyszło.

4' Rzut rożny dla Górnika. Magiera zagrywa przed pole karne, strzał Milika wysoko nad bramką.

3' Ładny strzał z dystansu Kwieka. Z problemami na rzut rożny piłkę wybija Pesković.

2' Pierwszy atak Ruchu. Zieńczuk zablokowany i rzut rożny. Dośrodkowywał Zieńczuk ale żaden z kolegów nie zdołał oddać strzału.

1' OD środkowej linii boiska rozpoczęli zawodnicy gości. Górnik na biało, Ruch na niebiesko.

16:58 Piłkarze obu drużyn już na murawie. Trwa przywitanie.

16:40 Na godzinę przed meczem na dworcu PKP Chorzów-Batory doszło do starcia kibiców obu drużyn. Więcej na ten temat

Zobacz zdjęcia z trybun!

Po remisach 1:1 Śląska Wrocław z Podbeskidziem Bielsko-Białą i Legii Warszawa z Widzewem Łódź, Niebiescy staną przed szansą na awans na pozycję wicelidera rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy, z tylko dwupunktową stratą do liderujących Wojskowych. Aby tak się jednak stało trzeba dzisiaj pokonać Górnika Zabrze. A statystyki są korzystniejsze dla gości. Zabrzanie wygrali do tej pory 38 potyczek ligowych Ruchem. Niebiescy o 12 mniej. W pozostałych 31 spotkaniach padał remis. ZOBACZ HISTORIĘ POJEDYNKÓW RUCHU Z GÓRNIKIEM

Byli piłkarze typują wyniki WDŚ 2012. Jak?

- Nazwa Wielkie Derby Śląska mówi wszystko. Na ten mecz czekają wszyscy, również ci, którzy mniej interesują się futbolem. Nie ma znaczenia czy mecz odbywa się na Cichej czy na Stadionie Śląskim. To zawsze jest autentyczne święto piłki i mam nadzieję, że w takiej właśnie atmosferze będzie przebiegać niedzielny mecz – mówił na przedmeczowej konferencji prasowej trener zabrzan Adam Nawałka. - W Krakowie moi zawodnicy pokazali charakter i mam nadzieję, że w derbach z Górnikiem będzie podobnie dobrze – stwierdził opiekun chorzowian Waldemar Fornalik. CZYTAJ PEŁNĄ RELACJĘ Z KONFERENCJI PRASOWEJ

- To jest bez znaczenia, że Ruch ma jeszcze szansę w tym sezonie na mistrzostwo. W derbach Śląska gra się przede wszystkim o prestiż w regionie, dla swoich kibiców - przekonuje Jan Urban, były piłkarz Górnika, uczestnik derbowego meczu z 1989 roku, po którym Niebiescy przerwali zabrzanom serię czterech z rzędu tytułów mistrzów Polski. CO JESZCZE MÓWIŁ JAN URBAN? PRZECZYTAJ!

W przerwie Wielkich Derbów Śląska uhonorowany zostanie Józef Dankowski. Ten legendarny stoper Górnika otrzyma szwajcarski zegarek firmy „Bisset” w nagrodę za cztery tytuły mistrza Polski. Drugi czasomierz trafi do byłego napastnika Ruchu Chorzów, Tadeusza Małnowicza. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Co oczywiście nie powinno nikogo dziwić, na dzisiejszy mecz sprzedano komplet biletów z trybun obejrzy go ok. 9300 osób, z czego 557 fani Górnika Zabrze. Czytaj więcej o biletach na WDŚ