Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła Ścieżka Edukacyjna GIGABLOK

Redakcja
20-21 maja br. Katowickie Wodociągi S.A. otwarły Ścieżkę Edukacyjną GIGABLOK na terenie najnowocześniejszej katowickiej Oczyszczalni Ścieków Gigablok.

Pomysł stworzenia programu edukacyjnego zrodził się podczas wyjazdowego posiedzenia członków Komisji Zdrowia i Ochrony Środowiska we wrześniu 2009 r. Radni miasta Katowice zapoznali się z działalnością edukacyjną Katowickich Wodociągów S.A., które od dawna udostępniały do zwiedzania i organizowały wycieczki dla szkół na terenie wszystkich eksploatowanych przez siebie oczyszczalni. Działania Spółki na tym polu zostały wtedy docenione. Komisja jednogłośnie podjęła decyzję o skierowaniu do Prezydenta Miasta Katowice wniosku o włączenie do programu edukacji ekologicznej tematyki zanieczyszczenia wody i wykorzystanie możliwości Spółki w tym zakresie.

Olbrzymie zainteresowanie, jakie wzbudziły zorganizowane jesienią ubiegłego roku Dni Otwarte Oczyszczalni Gigablok sprawiło, że Katowickie Wodociągi S.A. podjęły ostateczną decyzję o utworzeniu Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK. Przedsięwzięcie to zyskało uznanie Urzędu Miasta w Katowicach, który postanowił uczestniczyć w finansowaniu tego projektu.

Stworzona ścieżka jest elementem misji Katowickich Wodociągów S.A. Została przygotowana z myślą o tym, aby korzystając z niej można było wzbogacić swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności wody. Na potrzeby ścieżki uruchomiona została strona internetowa, na której oprócz podstawowych informacji dotyczących samej ścieżki, zamieszczane są ciekawe artykuły oraz wiele innych materiałów.

Niekonwencjonalny sposób edukacji

Promocja obiektów takich jak oczyszczalnia nie jest łatwa. Katowickie Wodociągi S.A. na potrzeby ścieżki postanowiły nakręcić dwa filmy edukacyjne.

Są one prezentowane grupom podczas zwiedzania ścieżki. Reżyserem obu filmów jest związana z łódzką Szkołą Filmową Ewa Stępniewicz, laureatka wielu nagród, między innymi I i II Międzynarodowego Forum Ekologicznego "Ekoraj" w Rajgrodzie oraz konkursu Eko-Dziennikarz Roku. Montażem i postprodukcją zajął się Norbert Rudzik, specjalista od komputerowych efektów specjalnych, montażysta najnowszego filmu Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż". W filmie "Giga" wystąpili 10-letni Karol i 16-letni Kuba Grzybek, bracia znani między innymi z programu "Mam talent". W rolę kierownika oczyszczalni ścieków wcielił się jej prawdziwy kierownik - Grzegorz Grabka.

Jeden z filmów nakręconych przez Katowickie Wodociągi S.A. - "Marcin" - jest dokumentalno-fabularną opowieścią o wpływie człowieka na obieg wody w przyrodzie. Drugi - "Giga" - jest skierowany do najmłodszej widowni. Jego fabuła oparta jest na autentycznej historii pieska wrzuconego przez bezdusznych ludzi do kanalizacji i znalezionego przez pracowników na Oczyszczalni Ścieków Gigablok.

Informacja o ścieżce tworzonej przez Katowickie Wodociągi S.A. i kręconych filmach mocno zainteresowała media. Pojawiło się na ten temat szereg materiałów, nie tylko w mediach lokalnych. O psie z Gigabloku pisano również w innych regionach Polski, a nawet wspomniano w Teleekspresie.

Uratowanego pieska zagrał szczeniak podrzucony do schroniska w Zabrzu. Praca w filmie okazała się jego życiową szansą. Dzięki wrażliwości i staraniom filmowców po zakończeniu prac nie wrócił już do schroniska, ale znalazł dom i kochających właścicieli. Ścieżka wypełniła więc dodatkową misję.

Pierwsza odsłona

Oficjalne otwarcie Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK nastąpiło w piątek 20 maja br. Udział w nim wzięli m.in. wiceprezydent miasta Katowice Michał Luty oraz dyrektorzy katowickich szkół. Dla mieszkańców ścieżka została udostępniona w sobotę 21 maja br. Podczas piątkowej imprezy przedstawiciele szkół mieli okazję zobaczyć,z jakich elementów składa się Ścieżka Edukacyjna GIGABLOK i dowiedzieć się, jakich formalności należy dopełnić, aby ją zwiedzić.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się premierowym pokazem filmu "Giga". Następnie odbyło się spotkanie z filmowcami, które prowadził Hubert Stępniewicz, producent filmów przygotowanych na potrzeby ścieżki. Na początku przyznał, że kręcenie fabularnych filmów edukacyjnych było dla niego nie lada wyzwaniem. - Tematyka związana z ochroną wody i oczyszczaniem ścieków jest bardzo trudna do pokazania w przystępny sposób. Podziwiam odwagę Zarządu Katowickich Wodociągów S.A. Sam nigdy nie wyszedłbym z propozycją, aby nakręcić na ten temat film fabularny - powiedział podczas spotkania Hubert Stępniewicz.

Filmowcy opowiadali, jak przebiegała praca na planie oraz z jakimi problemami musieli się zmierzyć. - Reżyserzy mawiają, że dziecko, zwierzę lub debiutant na planie filmowym to katastrofa i zapowiedź katorżniczej pracy. Podczas kręcenia "Gigi" mieliśmy to wszystko naraz. Na szczęście wszyscy grali z ogromnym zapałem oraz z entuzjazmem i powiedzenie to nie sprawdziło się - z uśmiechem mówiła Ewa Stępniewicz.

Grzegorz Grabka jako debiutant na planie filmowym pracy aktorskiej uczył się w trakcie kręcenia zdjęć. - Plan zdjęciowy obfitował w wiele niespodzianek. Rekordem było 16 dubli tej samej sceny - powiedział Grzegorz Grabka.

Paweł Olender, aktor młodzieżowego Teatru Carpe Diem w Pyskowicach grający główną rolę w filmie "Marcin", wyznał, że na planie filmowym zrealizowało się jego odwieczne marzenie - został starszym bratem. - Na co dzień jestem młodszym bratem. Zawsze chciałem zobaczyć, jak to jest, kiedy odpowiada się za tego młodszego.

Po spotkaniu przewodnicy oprowadzili zebranych gości trasą Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK. Zwiedzający zobaczyli obiekty Oczyszczalni Gigablok i prześledzili kolejne etapy oczyszczania ścieków.

Ścieżka ruszyła pełną parą!

Choć Ścieżka Edukacyjna GIGABLOK działa dopiero od ponad tygodnia, już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 26 maja br. zwiedziła ją prawie 50-osobowa grupa młodzieży gimnazjalnej biorącej udział w wizycie roboczej w ramach międzynarodowego projektu Comenius WATER IS LIFE 2010-2012. Uczestnikami spotkania byli uczniowie i nauczyciele ze szkoły z Las Palmas w Hiszpanii, Wittlich w Niemczech, Salonik w Grecji oraz Pazaryeri w Turcji. Obecni byli również nauczyciele z Włoch i Belgii. Dla takich grup przygotowana jest prezentacja w wersji anglojęzycznej i oprowadza ją anglojęzyczny przewodnik.

3 i 10 czerwca br. ścieżkę odwiedzi także prawie 100-osobowa grupa studentów Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Odbędą się tu zajęcia w ramach programu "Kształtowanie i ochrona środowiska", który zakłada między innymi zagadnienie utylizacji i oczyszczania ścieków.

Ścieżką zainteresowało się również Koło Przewodników Miejskich po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym i także zapowiedziało swoją wizytę już w czerwcu br.

Na ścieżce realizowane będą również różne zajęcia dydaktyczne. Tuż przed otwarciem odwiedzili ją studenci III roku analityki medycznej z Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W ramach przedmiotu "Higiena środowiska komunalnego" ścieżkę zwiedzili studenci III roku ochrony zdrowia pracujących oraz studenci III roku epidemiologii i biostatyki Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Uczniowie klas III Gimnazjum nr 1 w Gierałtowicach odwiedzili ścieżkę w ramach projektu Comenius WATER IS LIFE 2010-2012. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja Joanny Cybulskiej, pracownika Fundacji Ekologicznej Silesia na temat sposobów badania jakości wody oraz źródeł zanieczyszczeń wody.


Ścieżka Edukacyjna GIGABLOK czynna jest od poniedziałku do piątku oraz w wybraną sobotę każdego miesiąca.
Zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszej rezerwacji.
Można jej dokonywać telefonicznie pod numerem 32 78 82 696 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.30 lub drogą mailową: [email protected].
Zwiedzanie ścieżki jest bezpłatne.
Dodatkowe informacje na temat ścieżki można znaleźć na www.gigablok.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto