Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace przy budowie nowej siedziby Muzeum Śląskiego

Ada
Ada
nowe Muzeum Śląskie
nowe Muzeum Śląskie arch. Muzeum Śląskiego
Trwają prace przygotowujące do kluczowej inwestycji na terenie byłej kopalni Katowice. Budowa nowego Muzeum Śląskiego coraz bliżej.

Rozpoczęły się już prace, związane z przygotowaniem terenu do budowy nowej siedziby. Te, związane bezpośrednio z nowym gmachem Muzeum Śląskiego, to wciąż kwestia decyzji Komisji Europejskiej. Może ona zapaść już w kwietniu bądź maju.

– Prace, które trwają obecnie, odbywają się na terenie powiązanym z inwestycją. Mamy tu co najmniej dwa ciągi inwestycyjne – jeden finansowany przez Komisję Europejską, drugi ze środków z urzędu i to właśnie ten jest teraz realizowany. Nie możemy czekać, gdyż w każdym momencie może zapaść decyzja Komisji o pozwoleniu na budowę nowego gmachu – informuje Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Przypominamy, że całkowity koszt inwestycji opiewa na kwotę 324 mln złotych. W tym rejonie powstać mają również nowe drogi dojazdowe. Zakończenie ich budowy nie będzie jednak równoległe do ukończenia obiektu muzeum. Teren wjazdu będzie od ul. Olimpijskiej.

Budynek, co nie jest często spotykane, będzie znajdował się w podziemiach. Chodzi o to, aby nie zasłaniał terenu po dawnej kopalni Katowice, np. od strony DTŚ. Jej budynki, najpierw trzy, a następnie kolejne, będą systematycznie rewitalizowane w ramach inwestycji finansowanej przez Komisję Europejską.

– Chcemy, by cenna architektura tego terenu była dobrze widoczna. Tworząc w tym miejscu muzeum, chronimy dawną kopalnię. Będzie tu również Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Powstanie więc „nowe centrum” Katowic, nowe idee w mieście do tej pory słynącym z przemysłu. Obiekt będzie unikatowy, gdyż na świcie nie ma zbyt wielu muzeów podziemnych. Jedno powstaje w Gdańsku i będzie również wyjątkowe – wyjaśnia MM Silesii dyrektor muzeum.

Wydawać by się mogło, że jest jeden minus takiego rozwiązania architektonicznego, a mianowicie koszty oświetlenia. Leszek Jodliński zapewnia jednak, że nie jest to problemem.

– Zastosowane będą tam „glasboksy” – szklane prostopadłościany, które dzięki systemowi luster będą wpuszczały światło do 12 metrów wgłąb ziemi. Naturą muzeów jest operowanie sztucznym światłem. Natomiast oszczędności mogą pojawić się w związku z ogrzewaniem budynku, gdyż jest tu trochę cieplej.

Od momentu, gdy Komisja Europejska potwierdzi decyzję, czas budowy Muzeum  Śląskiego wyniesie 21 miesięcy.

Zobacz również:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto