Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy jest trudny, ale można się na nim odnaleźć

Łukasz Klimaniec, NET
Agata Śladowska podkreśla, że z Punktu Pośrednictwa Pracy przy ul. Wałowej 4 mogą korzystać osoby w różnym wieku.
Agata Śladowska podkreśla, że z Punktu Pośrednictwa Pracy przy ul. Wałowej 4 mogą korzystać osoby w różnym wieku. fot. Łukasz Klimaniec.
Najłatwiej znaleźć zatrudnienie w branży gastronomicznej, budowlanej i handlu. Pracodawcy są coraz bardziej wymagający. Doświadczenie i kwalifikacje to cechy jakich szukają%07u potencjalnych pracowników. Bezrobotnym starają się pomóc stowarzyszenia, które nie tylko organizują szkolenia, ale też - jak to jest w Cieszynie - tworzą nawet socjalne przedsiębiorstwa.

Według statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie, na koniec stycznia tego roku w mieście 1428 osób było bez pracy. Z kolei w powiecie cieszyńskim ogółem jest 6344 bezrobotnych osób. Poza Cieszynem, najwięcej osób bez pracy pozostaje w gminie Skoczów - aż 988 osób.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie przeważają oferty dotyczące branży gastronomicznej. Wciąż w cenie jest zawód kucharza (dziewięć ofert), kelnera (osiem propozycji pracy), czy pomocy kuchennej. Sporym zainteresowaniem pracodawców cieszyą się osoby, które mają kwalifikacje do pracy w branży budowlanej. Poprzez cieszyński PUP poszukiwani są pracownicy do ociepleń domów, murarze oraz operatorzy ciężkiego sprzętu budowlanego. Najwięcej ofert dotyczy jednak operatorów maszyn stanowiskowych sterowanych numerycznie.

- Pracodawcy oczekują umiejętności obsługi kasy fiskalnej, chcą, by pracownik miał już książeczkę zdrowia. Najmilej widziane jest jednak doświadczenie - ocenia Magdalena Zdejszy z Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie.

Dziś coraz częściej osoby szukający pracy mają problemy ze znalezieniem zajęcia, które odpowiadałoby ich wykształceniu. Wiele osób nie wykonuje pracy zgodnej z ich wykształceniem, a także nie ma dostępu do informacji, które byłyby przydatne w planowaniu dalszej kariery zawodowej. Taka sytuacja uniemożliwia też prowadzenie racjonalnej polityki edukacyjnej w regionie, w związku z czym uczelnie kształcą kierując się bardziej modą niż rzeczywistymi potrzebami rynku pracy. Potęguje to w konsekwencji problemy bezrobocia w regionie, a także powoduje wzrost kosztów osobowych w firmach związanych z fluktuacją kadr wskutek niedopasowania możliwości pracowników z wymaganiami stanowisk pracy.

Sposobem na częściowe wyjście z tej niekorzystnej dla pracodawców i osób szukających pracy sytuacji są szkolenia lub inne akcje prowadzone przez stowarzyszenia i ośrodki pomocy.

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemne Być Razem powołało Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej Być Razem, która znajduje się na ulicy Wałowej 4 w Cieszynie.

- Fundacja prowadzi szeroką działalność na rzecz osób, które są bez pracy - wyjaśnia Mariusz Andrukiewicz, dyrektor Biura Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej By Razem. - Z jednej strony to możliwość doradztwa, z drugiej strony wsparcia prawnego, księgowego, dla osób które chciałyby założyć własną działalność gospodarczą korzystając z dotacji w urzędzie pracy.

Andrukiewicz dodaje, że prócz wsparcia doradczego i prawnego jest też możliwość zarejestrowania własnej działalności na terenie Fundacji.

- Wspieramy również osoby bezrobotne, które chciałyby założyć spółdzielnię socjalną i korzystać w tym zakresie ze wsparcia urzędu pracy. One też mogą zarejestrować ją na terenie naszego przedsiębiorstwa socjalnego - przyznaje.

Fundacja prowadząc przedsiębiorstwo społeczne w tej chwili zatrudnia prawie 30 osób długotrwale bezrobotnych. Te osoby są zatrudnione, dostają wynagrodzenie, pracują w kilku warsztatach - stolarni i pralni. Aktualnie fundacja uruchamia spółdzielnię socjalną, która będzie prowadziła kuchnię. Tam też kilka osób bezrobotnych znajdzie zatrudnienie.

- W tym roku planujemy jeszcze otwarcie szwalni - zapowiada Andrukiewicz.

Dziś przy ul. Wałowej 4 w siedzibie Fundacji nastąpi oficjalne otwarcie Punktu Pośrednictwa Pracy. To projekt Ochotniczego Hufca Pracy, który ma na celu współpracę z gminami i jednostkami pozarządowymi. Te instytucje w ramach współpracy nieodpłatnie udostępniają swoje pomieszczenia.

Punkt praktycznie funkcjonuje od grudnia.

- Działa jak agencja pracy - mówi o punkcie pracująca w nim Agata Śladowska, pośrednik pracy. - Z jednej strony uzyskujemy oferty pracy od pracodawców z terenu powiatu cieszyńskiego i miasta Cieszyn, z drugiej zachęcamy młodych ludzi, by rejestrowali się i uczyli, jak wejść na rynek pracy - dodaje.

Choć działalność OHP jest skierowana głównie do osób młodych, do 26 roku życia, w Punkcie Pośrednictwa Pracy przy ul. Wałowej przyjść może każdy, niezależnie od wieku. I może liczyć na pomoc.

W Punkcie znajdują się stanowiska komputerowe, dzięki którym można przeglądać oferty pracy zamieszczone na stronach internetowych. Z pomocą i poradą pracowników punktu można napisać list motywacyjny lub własne CV. Sporym udogodnieniem jest nowoczesna biblioteka, w której znajduje się literatura dotycząca sposobów przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet rodzajów testów osobowościowych stosowanych podczas przyjęć do pracy.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także kursy skierowane do osób chcących założyć własną działalność gospodarczą. Bezpłatny cykl szkoleniowy z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej przy współpracy ze skoczowską firmą Optimal przegotowuje firma Faber Consulting, która realizuje projekt "Nowa praca - lepsze życie! ", Szkolenia obejmować będą podstawy rachunkowości i księgowości, prawa i obowiązki pracodawcy, proces założenia oraz prowadzenia firmy, procesu budowania wizerunku firmy, technik sprzedaży i autoprezentacji, a także tworzenia biznesplanów. W sumie cykl obejmował będzie 80 godzin szkoleniowych. Szkolenie skierowane jest do osób bezrobotnych, które utraciły prace z przyczyn zakładu pracy, nie dłuższym niż 6 miesięcy od zwolnienia, posiadają też wykształcenie średnie lub wyższe. Zapisy trwają do 2 marca 2010.

Do zapisu na szkolenie potrzebne są kserokopia dowodu osobistego i świadectwo ukończenia szkoły lub studiów oraz kserokopia zwolnienia z zakładu pracy z przyczyn likwidacji zakładu, albo redukcji etatów. W kursie mogą wziąć też udział osoby, które pracują w ramach umowy o dzieło lub umowy- zlecenia i są zagrożone wcześniejszym zwolnieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto