Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na remont familoków w Bytomiu [ZDJĘCIA] Kolonię Zgorzelec czeka rewitalizacja

Redakcja
Kolonia Zgorzelec (5.02.2019)
Kolonia Zgorzelec (5.02.2019) OSA
Do 2021 roku część familoków w Kolonii Zgorzelec ma przejść remont. Chodzi tutaj o budynki, które są wyłączone z użytku. Nie jest to pierwszy plan rewitalizacji hutniczego osiedla. Takie próby podjęto w latach 90. XX wieku. Niestety wtedy projekt „osiedla artystycznego” upadł i wyremontowano tylko 9 budynków.

Kolonię Zgorzelec czeka rewitalizacja

Kolonia Zgorzelec leży na peryferiach Bytomia, na granicy z Rudą Śląską i składa się z 34 familoków. Została ona zbudowana w latach 1896-1991, czyli w czasach największej potęgi przemysłowej Górnego Śląska.

Tutejsze familoki od początku zasiedlali pracownicy Huty Hubertus, która po wojnie została nazwana Hutą Zygmunt, a także pracownicy pobliskich kopalń oraz ich rodziny. Do dziś z resztą mieszkają tutaj całe pokolenia robotniczych rodzin.

- Mieszkam tutaj od urodzenia, czyli 65 lat . Mieszkają tutaj moi rodzice i syn z moimi wnukami, z resztą wszyscy jesteśmy tutaj jak jedna wielka rodzina - opowiada Czesław Kaleta.

Pan Czesław przez 45 lat był pracownikiem Huty Zygmunt, również po postawieniu jej w stan upadłości i restrukturyzacji. W tym roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Kiedyś Kolonia Zgorzelec tętniła życiem. Zamieszkiwały ją głównie tradycyjne, wielodzietne rodziny, na zielonych ogródkach bawiły się gromadki dzieci, a dorośli spędzali w nich wolny czas.

- Wtedy wszystkie budynki były zamieszkane, było tutaj wesoło i dobrze się mieszkało - mówi Kaleta.

- Wszystko zmieniło się przez te remonty. Ludzie się wyprowadzali, później na nowo mieli osiedlać się w budynkach, ale wszystko skończyło się tak, jak się skończyło, czyli część familoków do dziś stoi pusta - wyjaśnia mieszkaniec kolonii.

Rzeczywiście, pierwszy plan rewitalizacji Kolonii Zgorzelec podjęto w latach 90. XX wieku. Wtedy właśnie miało tutaj powstać „osiedle artystów”, czyli przestrzeń przeznaczona dla wykonawców wolnych zawodów. Remont był prowadzony i finansowany we współpracy Gminy Bytom z krajem związkowym Północna Nadrenia-Westfalia oraz miastem partnerskim Recklinghausen. Niestety projekt upadł, udało się wyremontować zaledwie 9 budynków, a 14 familoków wyłączono z użytku.

Dziś jest jednak nowa nadzieja dla kolonii. Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczył na jej rewitalizację 28 mln zł. Odnowione mają zostać familoki, które jakiś czas temu zostały opatrzone tabliczkami z napisem „zakaz wstępu”, czyli 14 budynków o numerach: 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 24, 25, 27, 28, 31, 32 i 35. Wymienione zostanie tam ogrzewanie, drzwi oraz okna, remont przejdą również dachy, a do budynków podłączony zostanie gaz. Każde mieszkanie otrzyma również nowy sanitariat.

- Cieszymy się z remontu i mamy nadzieję, że nowe budynki znowu zaczną tętnić życiem. Chcemy, żeby powstały tutaj nowe sklepy, ponieważ niegdyś już one tutaj funkcjonowały, ale niestety wszystko się rozpadło - wyjaśnia Kaleta.

W pierwszej kolejności miasto ma zamiar przygotować na terenie kolonii budynek, który będzie spełniał funkcje świetlicy, ponieważ sami mieszkańcy zasygnalizowali w czasie konsultacji, że brakuje im miejsca, w którym mogliby się spotykać, czy zorganizować zajęcia dzieciom. Taka świetlica powstanie w przepięknym budynku po dawnej pralni, maglowni oraz piekarni.

Kolonia Zgorzelec od 1994 widnieje w rejestrze zabytków. Od 2017 roku prowadzone są wokół niej prace rekultywujące pobliskie tereny pohutnicze, w sumie 30 hektarów ziemi. Projekt rewitalizacji Kolonii Zgorzelec ma zakończyć się planowo w 2021 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto