Samoloty ugaszą pożar w lesie

Zbliża się okres upałów, a to wielkie zagrożenie dla lasów. Trudno ocenić szkody ekologiczne, jakie ponosimy, gdy niezgodnie z naturą płonie las. Dochodzi wtedy do toksycznej emisji pyłów i gazów, giną zwierzęta, zachwiany zostaje cały ekosystem. W ubiegłym roku w województwie śląskim wybuchło 317 pożarów lasów.

WFOŚiGW w Katowicach przyznał dotację dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na część kosztów lotów patrolowych, które mają szybko ujawnić początki pożaru. Patrolowaniem objęte zostaną tereny leśne nadleśnictw I i II kategorii zagrożenia pożarowego wraz z położonymi na ich obszarze lasami prywatnymi.

Z doświadczeń poprzednich lat wynika, że samoloty patrolowo-gaśnicze szybko lokalizują pożar, który prawie natychmiast można gasić. Samoloty nieocenione są szczególnie w sytuacjach, gdy pożar powstaje w miejscach trudno dostępnych dla sprzętu naziemnego. Samoloty i śmigłowce w tamtym roku wzięły udział w 263 akcjach gaśniczych. Dzięki wsparciu z powietrza udało się na czas wykryć 11 pożarów.

W tym roku nad naszym regionem latać będą cztery samoloty i dwa śmigłowce, przede wszystkim nad nadleśnictwami: Brynek, Gidle, Herby, Katowice, Kłobuck, Kobiór, Koniecpol, Rudy Raciborskie, Rudziniec, Rybnik, Siewierz, Świerklany, Złoty Potok, Koszęcin i Lub-liniec. Dotacja WFOŚiGW w Katowicach jest przeznaczona na sfinansowanie najpilniejszych lotów patrolowych, związanych z panującą w lasach suszą. Cała akcja przeciwpożarowej ochrony śląskich lasów z powietrza, będzie trwała do października.

W Polsce średnio w roku powstaje około 3,5 tys. pożarów na powierzchni ponad 5 tys. ha.

  • Dziennik Zachodni

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.