18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąsiedzka pomoc jest niezbędna

Redakcja
Wykorzystamy matematyczny model rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń
Wykorzystamy matematyczny model rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń Fot. archiwum prywatne
Rozmowa z dr inż. Małgorzatą Wysocką, kierownikiem Laboratorium Radiometrii Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach, rozmawia Grażyna Kuźnik

Mówi się, że na pograniczu polsko-czeskim nie ma czasem czym oddychać. Mieszkańcy skarżą się, że jedna strona obwinia drugą, ale o rzetelne informacje na temat powietrza nie jest łatwo.

Istotnie, zanieczyszczenia powietrza w obszarze tego pogranicza należą do najwyższych w Europie. Jednocześnie brak jest wspólnej - opartej o jednolite założenia metodyczne - informacji o ich rozkładzie i przebiegu po obu stronach granicy.

Dlatego właśnie Czechy i Polska podjęły wspólnie działania, żeby tę sytuację zmienić.

Dotąd nie bardzo się to udawało. Co nowego można teraz razem zrobić?

Powstał projekt, którego celem jest utworzenie regionalnego systemu informacji o jakości powietrza w regionie śląsko-morawskim. Projekt szczególnie uwzględnia dane dotyczące pyłu zawieszonego, który może wnikać do płuc i powodować różne problemy zdrowotne. Powstanie więc wspólna stacja monitoringu jakości powietrza. Zostanie wykorzystany - opracowany przez zespół specjalistów z VSB w Ostrawie (Vysoká Skola Báňská - Technická Univerzita Ostrava) - matematyczny model rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. Będzie on jednak podlegał weryfikacji modelem stosowanym w Polsce.

Dowiemy się, czy jakość powietrza na pograniczu ma wpływ na zdrowie mieszkańców?

Zwłaszcza czy ma wpływ na choroby układu oddechowego i naczyniowo-krążeniowego. Polski i czeski model zostanie rozszerzony na cały obszar pogranicza z uwzględnieniem rozprzestrzeniania się drobnych i ultradrobnych cząstek, które między innymi odpowiedzialne są za wzrost ryzyka zachorowalności na wymienione schorzenia. Dzięki tym działaniom możliwa będzie ocena transgranicznego transportu zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Wspólny projekt przewiduje również wizualizację kształtowania się zagrożeń pyłowych w Euroregionie Śląskim, w oparciu o rzeczywiste dane meteorologiczne.

Jak zainteresowani będą mogli dowiedzieć się o wynikach tych badań?

Dane będą łatwo dostępne. Efektem wspólnego projektu będzie opracowanie systemu informacji internetowej i elektronicznej o jakości powietrza dla tego regionu. Z danych będą mogły korzystać tak miejscowe władze, jak i społeczność lokalna.

Jaki jest budżet tej inwestycji?

Budżet wynosi około 1 miliona euro do konsultacji i dyskusji z partnerami i w biurze projektów transgranicznych w Ołomuńcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto