Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Segregowanie to nakaz prawa

[email protected]
W Polsce recykling, czyli powtórne wykorzystywanie surowców jest wymagany prawem. Firmy mogą ten obowiązek wypełniać same, lub powierzyć go tzw. organizacjom odzysku. W przeciwnym razie muszą zapłacić opłatę produktową.

W Polsce recykling, czyli powtórne wykorzystywanie surowców jest wymagany prawem. Firmy mogą ten obowiązek wypełniać same, lub powierzyć go tzw. organizacjom odzysku. W przeciwnym razie muszą zapłacić opłatę produktową. Obowiązki tego typu spoczywają m.in. na producentach wyrobów takich, jak akumulatory, opony, świetlówki oraz na handlu. Przepisy dotyczące odzysku i utylizacji obejmą też producentów sprzęt elektrycznego i elektronicznego.

Sprzęt, którego nie powinniśmy wyrzucać do śmieci, producenci muszą oznaczać symbolem przekreślonego kosza. Odpowiednie informacje o szkodliwości są zamieszczane w instrukcjach obsługi. Każdy producent zamieszcza podobne, wystarczające dla spełnienia wymagań ustawy o odpadach.

System zbiórki odpadów muszą zorganizować też gminy. Jeśli więc nie chcemy szukać sklepu, który przyjmuje stare telewizory, poszukajmy w okolicy swojego domu dużego kontenera na tzw. odpady wielkogabarytowe.

Możemy też odstawić pralkę na złom. Ale tu ważna uwaga - w wielu punktach skupu mają wysokie wymagania co do odstawianego sprzętu. Z pralki trzeba usunąć na przykład wszystkie elementy gumowe i plastikowe, a najlepiej, jeśli urządzenie jest dokumentnie rozkręcone a jego części posegregowane według rodzaju metalu. Jednak ceny za złom stalowy są niskie, więcej można dostać za metale kolorowe, zwłaszcza za miedź. Wielu osobom nie chce się rozkręcać starych gratów i segregować odpadów, więc po prostu wystawiają sprzęt przed drzwi, a złomiarze robią za nich czarną robotę. Nie powinno się jednak postępować w ten sposób na przykład z lodówkami, w których jest groźny dla naszej atmosfery gaz - freon. Taki sprzęt należy odstawić do wyspecjalizowanych punktów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Pamiętajmy też, że sprzedawcy sprzętu RTV i AGD są zobowiązani odbierać zużyty sprzęt. Można więc bez kłopotu pozbyć się starego telewizora czy lodówki. Zużyty sprzęt oddajemy po prostu w sklepie, w którym zechcemy kupić nowe urządzenie.

Co robić z odpadami?

Segregacji poddane mogą być następujące rodzaje odpadów:

- szkło

obecnie obowiązujące przepisy nakazują producentom skupowanie opakowań szklanych, można więc odnieść butelkę do punktu skupu zamiast wyrzucać,

papier, karton i szmaty

można wrzucić do specjalnych pojemników wystawianych na osiedlach, wystawić w specjalnych workach do selektywnej zbiórki odpadów, oddać zbieraczom lub samemu dostarczyć do punktu skupu;

metale

puszki metalowe, kapsle, folie aluminiowe, wszystkie drobne elementy metalowe - to też surowiec wtórny;

tworzywa sztuczne

folie, kubki, pojemniki, butelki po napojach można wrzucać do specjalnych pojemników lub również oddać w specjalnych workach do selektywnej zbiórki odpadów. (mu)

Ważne przepisy

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, demontaż zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz usuwanie z niego składników niebezpiecznych można prowadzić wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach. Przedsiębiorcy są zobowiązani umieszczać na wyprodukowanych przez siebie urządzeniach informację o zakazie pozbywania się zużytego sprzętu. Muszą również przekazać sprzedawcom detalicznym informację na temat kosztów gospodarowania (zbierania, przetwarzania, recyklingu) tego typu odpadami. Koszty te mogą zostać uwidocznione jako oddzielny element ceny sprzętu.

Producenci sprzętu AGD są też zobowiązani do zorganizowania i sfinansowania odbierania zużytego sprzętu, ich przetwarzania, odzysku lub unieszkodliwiania. W punktach sprzedaży powinny się znaleźć informacje o adresach punktów zbierających takie odpady. Jeśli kupujemy nowy sprzęt, to zużyty możemy oddać bezpośrednio u sprzedawcy. Może to być jednak tylko sprzęt tego samego rodzaju, co kupowany. Dlatego więc jeśli kupujemy na przykład mikser, to możemy oddać równie małe urządzenie, a nie tak duży sprzęt jak choćby lodówka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto