Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miejskiej w Zawierciu. Uchwalono budżet na 2019 rok [ZDJĘCIA]

PM
Za nami styczniowa sesja rady miejskiej. Najważniejszym punktem obrad było uchwalenie budżetu na 2019 rok. W porządku obrad zabrakło natomiast punktu interpelacji i zapytań radnych. Zobaczcie zdjęcia.

W środę, 30 stycznia, odbyła się sesja rady miejskiej w Zawierciu. Obrady rozpoczęły się minutą ciszy, która miała upamiętnić Pawła Adamowicza (prezydenta Gdańska) oraz Alinę Reszka, dyrektorkę Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawierciu. Uwagi do porządku obrad miał Paweł Kaziród, który złożył wniosek formalny w sprawie rozszerzenia porządku obrad o dwa punkty: interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi na interpelacje.

- Uważam, że jest to w interesie rady i radnych, abyśmy mogli zgłaszać interpelacje w trakcie sesji. Nie ma punktu, który mówi, że w porządku obrad nie mogą znaleźć się te dwa punkty - mówił Paweł Kaziród.

Na jego wniosek odpowiedziała Beata Chawuła, przewodnicząca rady miejskiej. Wytłumaczyła, że w porządku obrad jest punkt "Wolne wnioski", w którym możliwe jest zabranie głosu przez radnych. Przypomniała, że to rada miejska poprzedniej kadencji usunęła z regulaminu punkt dotyczący składania interpelacji.

Swoją opinię na ten temat wyraziła także Ewa Mićka, która przyznała, że niektórzy mieszkańcy są niezadowoleni, że zrezygnowano z punktu dotyczącego interpelacji. Była to możliwość uzyskania szybkiej odpowiedzi dotycząca ich bieżących problemów. Tłumaczyła także, że dla mieszkańców ważnymi sprawami są m.in. brak chodnika oraz dziurawa droga. Rozwiązania takich problemów wymagają od radnych.

Beata Chawuła odpowiedziała, że dla mieszkańca najważniejsza nie jest nazwa pisma, a efektywność działania. Podkreślała, że interpelacje mają dotyczyć spraw istotnych dla miasta, a to nie zawsze jest przestrzegane. Podobne zdanie wyrażał Henryk Mól. Radny zauważył, że jeśli radny wie o jakimś problemie mieszkańców, to powinien udać się do odpowiedniego urzędu. Zdaniem radnego to bardziej efektywne działanie, niż mówienie o problemie z mównicy. Przeciwko rozszerzeniu porządku obrad było 13 radnych. "Za" głosowało 8 radnych. Wniosek Pawła Kaziroda został odrzucony.

Najważniejszym punktem obrad sesji rady miejskiej było uchwalenie budżetu na 2019 rok. Pozytywną opinię projektu budżetu wydała komisja edukacji, komisja społeczna, komisja budżetu i gospodarki. Głos zabrał także Łukasz Konarski, prezydent miasta.

- Przedstawiony budżet na ten rok przygotowany został przez Witolda Grima, poprzedniego prezydenta. Wniosłem jedynie kilka poprawek. Według RIO jest dobrze przygotowany. Wiemy już w tym momencie, że w trakcie roku będą nowe dochody i będziemy mogli realizować nowe inwestycje - mówił Łukasz Konarski.

Głos zabrała Ewa Mićka, która miała istotne uwagi. Podkreślała, że przez nowego prezydenta nie dotrzymane zostały żadne terminy związane z uchwalaniem budżetu na kolejny rok. Zastanawiała się, czy uchwała zostanie przyjęta zgodnie z prawem. Radca prawny odpowiedział, że nie widzi przeszkód formalno-prawnych do podjęcia decyzji. Według niego, w przypadku nieprawidłowego przygotowania projektu budżetu miasta, RIO nie wydałaby pozytywnej opinii.

Paweł Kaziród wyraził natomiast obawę, że brakuje pieniędzy na inwestycje. Mówił także, że jedną z inwestycji miała być przebudowa hali sportowej przy ulicy Blanowskiej oraz modernizacja jej sanitariatów. Miasto miało przeznaczyć na ten cel 400 tys. zł. Prezydent Łukasz Konarski pomniejszył tę kwotę o 300 tys. zł. Na temat inwestycji wypowiedziała się także Ewa Mićka. Radna obawia się, że skoro inwestycje nie są wpisane do budżetu, to będą one realizowane jedynie według uznania prezydenta miasta.

Głos zabrał także Witold Grim. Liczył, że budżet będzie autorskim projektem Łukasza Konarskiego. Były prezydent podkreślał, że przekazał mu budżet techniczny. Jego następca miał prawie 80 dni na stworzenie własnego budżetu, który spełniałby obietnice wyborcze. Zauważył, że w sąsiedniej gminie Ogrodzieniec nowa burmistrz przygotowała projekt autorskiego budżetu w ciągu zaledwie 10 dni.

- Obiecałem w programie wyborczym wiele rzeczy i będę je powoli realizował. Nie zrobię tego w trzy miesiące. Potrzebuję więcej czasu. Pod koniec miesiąca wniknęło kilka nowych informacji. Wpłynęły faktury, które trzeba było pokryć. Trzeba było znaleźć na to pieniądze. Stąd przesunięcie funduszy, które miały zostać przeznaczone na modernizację hali. Proszę mi wybaczyć. Ten czas był trudnym czasem organizacyjnym. Staraliśmy, aby urząd zaczął sprawnie funkcjonować - odpowiedział Łukasz Konarski.

W punkcie dotyczącym przyjęcia budżetu głos zabrał ponownie Paweł Kaziród. Zadał szereg pytań związanych z nowym budżetem.

- Czy w tym roku wprowadzony zostanie fundusz osiedlowy? Przez ostatnie cztery lata osiedla otrzymywały pieniądze, które mogli rozdysponować na najbardziej pilne potrzeby - mówił Paweł Kaziród. - Chciałbym dowiedzieć się także czy zabezpieczone są fundusze dla Ochotniczych Straży Pożarnych na sprzęt i samochody gaśnicze - dodał.

Był także zmartwiony faktem, że w budżecie nie uwzględnione zostały propozycje inwestycji przekazane przez radnych. Paweł Kaziród wraz z częścią radnych przygotował nawet listę, na której znalazło się 30 propozycji. Żadna nie trafiła do budżetu. Prezydent Łukasz Konarski podkreślał, że z przewodniczącymi osiedli będzie rozmawiać na temat formuły dalszej współpracy. Spotkanie w tej sprawie ma odbyć się w sobotę, 9 lutego. Miasto planuje w tym roku zakupić samochód bojowy i znaleźć środki na sprzęt dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Prezydent Łukasz Konarski podkreślał także, że propozycje radnych będą realizowane według możliwości.

- Wydatki muszą mieć pokrycie. Chcemy, aby inwestycje wynikały z realnych potrzeb mieszkańców - mówił Łukasz Konarski.

Warto dodać, że wśród inwestycji w budżecie na 2019 rok znalazły się: zakup taboru autobusowego, budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą Bike&Ride, wdrożenie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, modernizacja i adaptacja zdegradowanego budynku dawnej łaźni na osiedlu TAZ w Zawierciu, kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Aptecznej 1 i Leśnej 22 w Zawierciu, rewitalizacja zdegradowanego budynku na osiedlu TAZ w Zawierciu w celu adaptacji na mieszkania wspomagane i chronione, modernizacja budynku przy ul. Niedziałkowskiego 1 w Zawierciu, modernizacja budynku przy ul. Westerplatte 4 w Zawierciu oraz budowa aktywnej przestrzeni miejskiej, czyli tzw. bulwarów Zawiercia w parku im. A. Mickiewicza.

Uchwała przyjęta została większością głosów. „Za” głosowało 13 radnych. 8 osób wstrzymało się z oddaniem głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto