Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja rady powiatu zawierciańskiego

PM
W czwartek odbyła się sesja rady powiatu zawierciańskiego. O czym dyskutowali radni?

Majowa sesja rady powiatu zawierciańskiego rozpoczęła się od pożegnania bryg. Marka Fiutaka, komendanta powiatowego PSP Zawiercie, który odchodzi na emeryturę.

- Myślę, że nie odchodzi pan od nas. Myślę, że pozostanie pan w strukturach pożarniczych w powiecie, które są cały czas aktywizowane. Sporo ciepła skierował pan nie tylko do strażaków, ale również do mieszkańców powiatu. A przede wszystkim do dzieci - mówił Krzysztof Wrona, starosta powiatowy.

Wniosek formalny do porządku obrad zgłosił Tadeusz Czop. Prosił o zdjęcie z porządku obrad punktu rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie przyjęcia "Karty Samorządności".

- Ja nie widzę zagrożeń samorządności, dlatego nie będę bawić się w politykę. W Polsce nie ma zagrożeń samorządności, więc uważam ten punkt za bezzasadny - mówił Tadeusz Czop.

Wniosek nie został przyjęty. "Za" głosowało sześciu radnych. Przeciwko było piętnastu radnych.

Protokół z poprzedniej sesji rady powiatu został przyjęty jednogłośnie.

Następnie starosta powiatowy odczytał sprawozdanie z działalności pomiędzy sesjami. W tym czasie zarząd powiatu ogłosił konkurs na dyrektorów czterech zawierciańskich placówek.

Nie zabrakło również interpelacji. Jako pierwszy głos zabrał radny Marek Szczygłowski.

- Czy zarząd ma świadomość, że pracownicy ZLA są niezadowoleni z zaprzestaniem przez starostwo akcji informacyjnej dotyczącej połączenia ze szpitalem - mówił Marek Szczygłowski.

Prosił również o informację dotyczącą pozostałych kandydatów na stanowisko dyrektora Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego.

Radny Paweł Sokół prosił, aby zarząd powiatu wystąpił do GDDKiA o wybudowanie chodnika wzdłuż zabudowań w Goleniowach.

- Dzieci chodzą ruchliwą ulicą do szkoły. Wieś to też jest Polska! - mówił Paweł Sokół. - Prosiłem również o zamontowanie luster na skrzyżowaniu przy wyjeździe w kierunku Sędziszowa, ponieważ wychylenie się może skutkować kolizją.

Głos zabrała również radna Beata Chawuła. Pytała czy prawdą jest, że w wyniku NFZ na szpital lub dyrektora została nałożona kara za dublowanie dyżurów lekarskich. Z informacji przekazanych przez radną szpital musi zapłacić 1,8 mln złotych. Podkreślała również, że nie otrzymała informacji o kandydatach na stanowisko dyrektora ZLA.

- Pani Milejska odwołała się do przepisów, które zabraniają ujawniania nazwisk kandydatów. Ja takich przepisów nie znam. Doszły do mnie słuchy, że postępowanie utajniono, aby pan Gabriel Dors nie mógł o tym napisać - mówiła Beata Chawuła.

Mówiła również o połączeniu Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu ze Szpitalem Powiatowym w Zawierciu. Podkreślała, że temat nie powinien być podejmowany, ponieważ wielokrotnie zarząd obiecywał odejście od takich zamiarów w przypadku sprzeciwu pracowników. Podpisy pod petycją przeciwko połączeniu placówek złożyło ponad 6 tys. pacjentów oraz większość pracowników Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego.

- Ile podpisów trzeba zebrać, aby zarząd powiatu wycofał się z tego pomysłu? Po co kolejne konsultacje? Dlaczego kolejne konsultacje zaplanowano na piątek godzinę 12, gdy większość mieszkańców jest w pracy? Dlaczego akurat taka pora konsultacji? - pytała Beata Chawuła. - Zwracam się również do Państwa, ponieważ decyzję podejmie rada powiatu. Nikomu nie będzie wolno "zwalić" winy na zarząd powiatu - dodała Beata Chawuła.

W punkcie dotyczącym "Karty Samorządności" głos zabrał Paweł Sokół.

- Nad czym my będziemy głosować? Nad państwem w państwie? Uzupełnieniem konstytucji? Nie wiem czym jest ta Karta Samorządności. Przepisy konstytucji jasno określają podział władzy i przepisy dotyczące samorządności - mówił Paweł Sokół.

Głos zabrał również Jarosław Kleszczewski, przewodniczący rady powiatu.

- Myślę, że to tylko opinia. Są wnioski o zmianę konstytucji, stąd apel do samorządowców o przyjęcie takiej karty. To tylko wyrażenie zdania samorządowców - mówił Jarosław Kleszczewski.

"Karta Samorządności" została przyjęta większością głosów. "Za" głosowało piętnastu radnych. Sześciu radnych było przeciwnych.

Jarosław Kleszczewski wspomniał również, że mieszkańcy sołectwa Morsko chcą oddzielić się od gminy Włodowice.

Odpowiedzi na interpelację Pawła Sokoła udzielił Henryk Goncerz, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

- Sprawa jest w toku. Kompetencje w zakresie ruchu drogowego przeszły zakres kompetencji wydziału komunikacji. Resztę odpowiedzi udzielimy na piśmie. Informacje będziemy przekazywać na bieżąco, ponieważ może to wiązać się ze zmianą organizacji ruchu we wspomnianym miejscu - mówił Henryk Goncerz.

Odpowiedzi na interpelację Beaty Chawuły udzieliła Anna Pilarczyk-Sprycha, dyrektorka Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

- Szpital Powiatowy jest w fazie ciągłych kontroli NFZ, które są wynikiem nasyłania na nas kontroli przez osoby "życzliwe". Ostatnio cały czas same złe informacje są nieprawdziwe. Szpitalowi należy się szacunek i spokój, aby mógł leczyć pacjentów. Radni powinni wiedzieć, że obowiązkiem jest dbanie o jak najlepszy wizerunek placówki. Nieprawdą jest również, że musimy zapłacić karę w wysokości 1,8 miliona złotych - mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha.

Głos w sprawie połączenia Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego ze Szpitalem Powiatowym udzieliła Maria Milejska, członek zarządu powiatu.

- Ukazał się projekt uchwały oraz zaproszenie na konsultacje społeczne. To nie jest tak, że nic się nie dzieje i nic się nie robi. My bez pracowników nic nie zrobimy, bo oni są niezbędni do podjęcia takiej decyzji. Przekażę wszystkie informacje po zakończeniu konsultacji - mówiła Maria Milejska. - Nie mamy żadnego aktu prawnego, którym moglibyśmy się podeprzeć w sprawie finansowania kontraktów w ZLA. Jest tylko ustawa o sieci. Dlaczego pacjenci boją się połączenia placówek? Minister ocenił, że ustawa jest pierwszym i bardzo ważnym elementem kompleksowości opieki medycznej. Dlatego bardzo dziwię się radnej Beacie Chawule, że tak bombarduje zapisy tej ustawy. Musimy myśleć o wszystkich pacjentach, nie tylko jednej placówce. Podpisy to tylko 5 proc. mieszkańców powiatu. Nie wiem jak zbierano te podpisy. Z tego co wiem to zdarzało się zbierać podpisy pod kościołem i wmawiano mieszkańcom, że nie będzie dostępu do lekarzy - dodała Maria Milejska.

Maria Milejska uznała, że nie rozumie dlaczego radna jest zdziwiona porą konsultacji społecznych. Wyjaśniła, że rozmowy z pracownikami będą podzielone na mniejsze grupy, aby każdy mógł się wypowiedzieć na temat podejmowanej decyzji oraz znali wszystkie argumenty.

Maria Milejska wyjaśniła również, że sposób przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora ZLA był określony rozporządzeniem ministra.

- Dlaczego dyrektor Sławomir Szczurak nie został wybrany? Myślę, że to pytanie należy skierować do niego - mówiła Maria Milejska.

Podkreślała, że przebieg pracy komisji konkursowej ma charakter tajny i nie można ujawniać przebiegu obrad. Przekazano również informację o rankingu szpitali z całej Polski. Szpital Powiatowy w Zawierciu zajął 21. miejsce w kategorii szpitali z kontraktami o wartości 30-69 milionów złotych. W całym województwie zajął trzecie miejsce.

- Powinniśmy być dumni z tak dobrego rezultatu - powiedziała Maria Milejska.

W wolnych wnioskach głos zabrał radny Marek Szczygłowski, który poinformował, że Komenda Powiatowa Policji przychyliła się do zorganizowania dnia otwartego komendy podczas Dnia Dziecka (1 czerwca).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto