Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja w Internecie? To możliwe, ale niestety nie u nas

Jakub Marcjasz
Roman Rokita (w środku) nie wyklucza, że kiedyś sesje Rady Powiatu będą transmitowane
Roman Rokita (w środku) nie wyklucza, że kiedyś sesje Rady Powiatu będą transmitowane Starostwo Powiatowe w Żywcu
Obrady sesji Rady Miasta czy Rady Powiatu w Internecie? W coraz większej ilości miejsc - także w bliskiej okolicy - to standard. Taką możliwość dają m.in. duże Bielsko-Biała, ale też zdecydowanie mniejsze Skoczów i Ustroń. Tam się da, u nas niestety nie.

- Dzięki temu mieszkańcy mają lepszy dostęp do informacji i więcej wiedzą na temat tego, jak działa urząd - mówi o zaletach transmisji on-line lub ich retransmisji Grzegorz Wójkowski, prezes stowarzyszenia Bona Fides, które działa na rzecz przejrzystości życia publicznego.

Takich przykładów próżno szukać na Żywiecczyźnie. Z takiej możliwości nie korzysta na przykład ani Żywiec ani Starostwo Powiatowe. Dlaczego?

- Na razie, z powodów finansowych, transmisji nie będzie - poinformował krótko DZ Krzysztof Greń, przewodniczący Rady Miasta w Żywcu.

Szerzej sprawę komentuje przewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego, który ma uwagi, co do takiego pomysłu.

- Na chwilę obecną nie jest planowane tego typu rozwiązanie, jednak nie jest wykluczone, że w przyszłości taka transmisja będzie uruchomiona - odpowiada Roman Rokita, przewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego. Podkreśla, że obrady Rady Powiatu są jawne i każdy zainteresowany może w nich uczestniczyć, robić zdjęcia czy też filmować ich przebieg w sposób, który nie zakłóca przebiegu prac radnych. Ponadto obrady są transmitowane przez jedną ze stacji radiowych. Równocześnie wymienia listę „przeszkód”, które mogą jednak stanąć ku temu, by rozwiązanie wprowadzić w życie. - Zamontowanie sprzętu do transmisji wideo wiąże się z kosztami , brak jest również zaplecza technicznego oraz osoby do obsługi sprzętu. Sala sesyjna, jak i cały budynek, objęty jest nadzorem konserwatora zabytków i jakakolwiek ingerencja w ich strukturę wymagałaby stosownej opinii czy też zgody - wylicza Roman Rokita.

- Wszystko jest kwestią chęci, jak one będą, to i znajdą się takie rozwiązania, które będzie można zrealizować bez szkody dla budynku - odpowiada Grzegorz Wójkowski, podkreślając, że montaż sprzętu to jednorazowy wydatek, który w dłuższej perspektywie czasu może przynieść oszczędności. - Urzędy od lat narzekają na bardzo dużą ilość wniosków o informację publiczną. Dlatego im więcej informacji będzie w Internecie, tym mniej będzie pytań. Inwestycja, która otwiera urząd na mieszkańców, będzie zwracała się finansowo - mówi Wójkowski.

Są również i inne argumenty przemawiające za montażem kamery.

- Zdarzały się niejednokrotnie przypadki, że obrady sesji były rejestrowane przez osoby w niej uczestniczące, a później udostępniane w Internecie tylko we fragmentach. Chcąc dać osobom zainteresowanym pełny obraz tego, co dzieje się na sesji, będziemy udostępniać całość nagranego materiału - tłumaczył w momencie wprowadzenia wideorejestracji cieszyński magistrat, gdzie kamera zamontowana została w sali sesyjnej zabytkowego ratusza w 2013 roku, a obrady sesji publikowane są w serwisie YouTube.com.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto