Śląscy przedsiębiorcy inwestują w rozwój pracowników

Artykuł sponsorowany
Na początku września minie rok od czasu uruchomienia w województwie śląskim tzw. Podmiotowego Systemu Finansowana (PSF) – programu wspierającego rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich pracowników. Imponująca liczba 30 tysięcy osób pracujących i wartość przyznanego dofinansowania sięgająca 113 milionów złotych, to tylko niektóre fakty świadczące o sukcesie programu.

PSF – wsparcie na wyciągnięcie ręki Podmiotowy System Finansowania usług rozwojowych został uruchomiony dzięki funduszom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL). Czym są usługi rozwojowe? To usługi szkoleniowe (szkolenia, studia podyplomowe, e-learning, kursy zawodowe) i doradcze (doradztwo, coaching, mentoring). O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby samozatrudnione, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a za ich pośrednictwem również zatrudnieni w nich pracownicy. Firmy w zależności od wielkości mogą uzyskać od 50% do 80% dofinansowania. Maksymalna kwota dofinansowania na jedno przedsiębiorstwo wynosi aż 100.000 zł. Niemniej jednak trzeba liczyć się z ograniczeniem w postaci średniej kwoty dofinansowania na jednego pracownika, która wynosi 7.500 zł. Przedsiębiorcy samodzielnie wybierają interesujące ich usługi z obszernej ogólnopolskiej Bazy Usług Rozwojowych (BUR), zarządzanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. To właśnie dzięki integracji PSF z BUR pracodawcy i właściciele firm mają swobodę wyboru usług szkoleniowych i doradczych praktycznie bez ograniczeń, mogą również zamieścić ogłoszenie na realizację indywidualnej usługi dopasowanej do swoich potrzeb.

Więcej szczegółów na temat zasad korzystania z PSF w województwie śląskim zostało przedstawionych na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Wiele wydarzyło się przez ostatni rok

Pierwszy rok mijający od wdrożenia PSF w naszym regionie stanowi dobrą okazję do podsumowania dotychczasowego funkcjonowania programu. Śląsk, ze wsparciem na poziomie ponad 400 milionów złotych, plasuje się na samym szczycie polskich regionów pod względem wysokości środków przyznanych na realizację PSF. Ponad 9 000 przedsiębiorstw oraz 30 tysięcy osób pracujących (w tym samozatrudnionych) otrzymało do końca sierpnia br. dotacje o łącznej wysokości 113 milionów złotych.

Uczestnicy programu na Śląsku mają z czego wybierać, by doskonalić swoje kompetencje, ponieważ na terenie województwa śląskiego usługi rozwojowe świadczy ponad 300 podmiotów. Dzięki temu województwo znalazło się na pierwszym miejscu pod względem zarejestrowanych w BUR podmiotów świadczących tego rodzaju wsparcie. Sama oferta z oczywistych względów wciąż rośnie, obecnie wynosi około 5500 usług rozwojowych.

System wsparcia szkoleniowego firm cieszy się dużym powodzeniem. Do tej pory na usługi rozwojowe zapisało się ponad 30 000 osób z blisko 9 000 przedsiębiorstw. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród pracowników mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnionych – podsumowuje Piotr Kucharski, Naczelnik Wydziału Zarządzania EFS. – Według szacunków WUP, najmniejsze firmy w prawie 80 procentach korzystają ze wsparcia. Dużą popularnością cieszą się szkolenia językowe i komputerowe, a także szkolenia realizowane dla tzw. branży beauty, tj. dla pracowników salonów kosmetycznych – dodaje.

O efektywności dotychczas przeprowadzonych aktywności w ramach programu PSF świadczą nie tylko statystyki. Przede wszystkim liczą się korzyści, jakie zyskali beneficjenci, dlatego warto przytoczyć w tym miejscu kilka historii.

Kariera managera i nowe kompetencje

Pani Mirosława Kazimierczak pracuje w Zakładach Mięsnych BERGER w Rydułtowach na stanowisku managera. Jej historia stanowi doskonały przykład podmiotowego podejścia do beneficjentów, którzy skorzystali z usług rozwojowych dzięki wsparciu w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania. Ponadto odzwierciedla model, według którego pracodawcy inwestują w te kompetencje pracowników, które są niezbędne w wypełnianiu ich codziennych obowiązków.

Śląscy przedsiębiorcy inwestują

Pani Mirosława, której rolą jest zarządzanie zespołem, otwarcie przyznaje, że udział w szkoleniu sfinansowanym w ramach PSF nie tylko umożliwił zdobycie nowych kompetencji, ale także pomógł przełamać bariery związane z zajmowanym obecnie stanowiskiem. Uzyskana wiedza, łatwość przekonania ludzi do własnych racji oraz pewność w działaniu to atuty, które uczestniczka ocenia jako bardzo przydatne w codziennej pracy.

Ze szkoleń dostępnych w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania skorzystał również Pan Tomasz Kanik z firmy EACS w Żabnicy.

Ze względu na to, że na rynku, szczególnie związanym ze zleceniami dla sektora publicznego bądź też sektora korporacyjnego, pojawiają się coraz częściej wymagania związane z posiadaniem wiedzy i umiejętności potwierdzonych określonymi certyfikatami, pojawił się pomysł, że trzeba by było zaopatrzyć się w odpowiednie certyfikaty – relacjonuje Pan Tomasz, który w szkoleniach uczestniczył wspólnie z zatrudnianymi pracownikami.

Firma EACS wybrała m.in. szkolenia związane z metodyką Prince. Gdy w międzyczasie pojawiła się możliwość uzyskania zleceń związanych z projektowaniem systemów infrastruktury przestrzennej – Pan Tomasz stwierdził, że warto byłoby, gdyby zatrudniany przez niego młodszy analityk, za pomocą odpowiedniego kursu, zapoznał się także i z tym tematem. Zaowocowało to serią zleceń z tego obszaru, a więc dodatkowym źródłem zysków dla firmy.

Okazją do podsumowania pierwszego roku funkcjonowania Podmiotowego Systemu Finansowania będzie również konferencja Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach – „Śląskie inwestuje. Jak finansować szkolenia dla firm?” pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Odbędzie się ona 14 września 2018 r. w budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie. W czasie trwającego od 9:00 do 15:30 spotkania, uczestnicy będą mogli zapoznać się z dotychczasowymi rezultatami funkcjonowania PSF w woj. śląskim, poznać historie przedsiębiorców, którzy skorzystali ze wsparcia oraz zapoznać się bliżej z Bazą Usług Rozwojowych i jej funkcjonalnościami. Eksperci opowiedzą o tym jak efektywnie zarządzać talentami, jak pozyskać wartościowych dla firmy pracowników i zatrzymać ich na dłużej. Podczas konferencji będą również działały punkty informujące o możliwościach pozyskania dofinansowania dla firm z Funduszy Europejskich. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu i wypełnienia FORMULARZA REJESTRACYJNEGO dostępnego tutaj.

Wideo

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3