Marta zaprasza do współpracy Marta zaprasza do współpracy

Najciekawsze historie poznasz dzięki Mapie miejsc ciekawych ... (© Piotr Kalsztyn)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Najciekawsze historie poznasz dzięki Mapie Miejsc Ciekawych.

Pamiętacie dancingi, które robiły furorę na parterze Domu Prasy jeszcze przed remontem? Zastanawiacie się co sprowadzało tam tłumy ludzi, kim oni są i gdzie teraz mają swoje miejsce? Znacie Scenę Gugalander, to taka fajna knajpa. A wiecie, że przed 20 laty był tam teatr, ciekawi jesteście jak powstawał i co robią teraz ludzie, którzy go zakładali?

To tylko dwa przykłady miejsc ciekawych na Śląsku w wydaniu Reflektora, niezależnego magazynu społeczno-kulturalnego, który przygotowuje specjalną mapę. Poprzez mapę jej twórcy chcą uchwycić wyjątkowość naszych śląskich i zagłębiowskich miast, przybliżyć je, nazwać, a czasem wytknąć błędy i odczarować. - Chcemy nadać im znaczenie. Jak codziennie idziesz do pracy, to mijasz stare kamienice, miejsca które przed laty były wyjątkowe, a teraz są zapomniane itp. Ktoś inny zna historię tych miejsc, każdą przestrzeń można napełnić znaczeniem - mówi nam Marta Zwolińska z Reflektora.

Mapa Miejsc Ciekawych to zbiór kilkudziesięciu prac w różnych formach dziennikarskich, najczęściej zbliżonych do reportażu. Pół setki młodych ludzi już od roku szuka wyjątkowych miejsc i wyjątkowych ludzi, których nie może zabraknąć na mapie. - Czasem przychodzi do nas ktoś, kto po prostu chce pisać, bez tematu. Wystarczy wtedy porozmawiać z nim pół godziny i okazuje się, że zna świetne historie - mówi Marta. - Bo o to w tym chodzi, żeby to było oddolne. Mogłabym komuś zlecić jakiś temat, ale wtedy nie znaczyłby aż tyle dla autora i przez to byłby mniej wiarygodny - dodaje.

Mapa nie jest tylko dla "piszących", swoje miejsce znajdą również ilustratorzy i fotografowie, którzy będą mogli swoimi pracami wzbogacić teksty. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na fanpage projektu na facebooku - Mapa Miejsc Ciekawych na Facebooku.

W skład grupy inicjatywnej projektu wchodzą: Monika Gałka, Hanka Kostrzewska, Patryk Mataniak, Dagmara Tomczyk i Marta Zwolińska. Nieocenionym zaangażowaniem wspierają grupę także Marek Grajcar, Ewa Wydra i Ania Wolny. Mapa miejsc ciekawych powstaje w ramach programu "Młodzież w działaniu".

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Więcej o Programie "Młodzież w działaniu" dowiecie się na stronie. www.mlodziez.org.pl

Warto tam zajrzeć!