Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki 2019 w Katowicach [ZDJĘCIA]. Kosmiczna inauguracja w Teatrze Śląskim

JOL
Inauguracja III Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach
Inauguracja III Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach Jolanta Pierończyk
Śląski Festiwal Nauki 2019 w Katowicach rozpoczęty. Inauguracja odbyła się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego m.in, z udziałem amerykańskiej astronautki i malarki, Nicole Stott. Było też sporo o muzyce. W programie było również rozdanie Śląski Nagród Naukowych. Zobacz zdjęcia...

Śląski Festiwal Nauki 2019 w Katowicach [ZDJĘCIA]. Kosmiczna inauguracja w Teatrze Śląskim

W sobotę rozpoczął się III Śląski Festiwal Nauki, wymyślony przez Uniwersytet Śląski, ale organizowany przez sześć śląskich uczelni: UŚ, Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, AWF i najmłodszy w Polsce Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia:

Jest to ważne wydarzenie dla regionu, podczas którego otwieramy nasze laboratoria i nasze pracownie. Wydarzenie, które pozwala spotkać ludzi z pasją, odkrywców. Ta trzecia edycja jest o tyle znacząca i wyjątkowa, że otwiera się na kontakt z nauką światową

– powiedział prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun, przyrównał ten festiwal do wulkanu, bynajmniej nie na jego niszczącą siłę, ale energię, jaką erupcja wulkanu wyzwala.

Energia jest hasłem przewodnim III Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.

Podczas inauguracji III Śląskiego Festiwalu Nauki w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego wręczono Śląskie Nagrody Naukowe, którymi uhonorowano 10 wybitnych naukowców. Otrzymali je: prof. dr hab. Jan Kisiel (Uniwersytet Śląski), dr hab. inż. Przemysław Data (Politechnika Śląska), prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła (Śląski Uniwersytet Medyczny), dr hab. Ewa Jabłczyńska (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie), dr hab. Paweł Linek (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach) oraz prof. Jacek Rykała (Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach).
Laureatem w kategorii doktorant został mgr Wacław M. Adamczyk, a wyróżnienia odebrali mgr Zuzanna Rzepkai (SUM), mgr Konrad Graczyk (UŚ) oraz mgr inż. Mateusz Wąsik.

Podczas otwarcia III Śląskiego Festiwalu Nauki powiedziano o nauce m.in. to, że jest magią, która da się wyjaśnić, wytłumaczyć.

Gościem specjalnym inauguracji ŚFN była Nicole Stott, amerykańska astronautka i malarka, która na pytanie: „Jak tam jest w kosmosie (spędziła tam ponad 100 dni)?”, powiedziała krótko: „Cudownie”.

- Miałam duże oczekiwania i wszystkie zostały znacznie przekroczone – powiedziała.

Pobyt w stacji kosmicznej to 10 godzin pracy dziennie, a do dyspozycji kajuta wielkości budki telefonicznej, w której mieszczą się śpiwór, komputer i rzeczy osobiste. W ciągu doby przeżywa się tam 16 wschodów i 16 zachodów słońca. Powiedziała też i to, że tam czuje się, że cała ta świecąca, błyszcząca planeta jest naszym domem.

- Poczułam tam większą więź z całą Ziemią niż kiedykolwiek wcześniej czułam ją, będąc na niej – mówiła, podkreślając, że wróciła właśnie z takim głębokim poczuciem więzi. - Będąc na ISS uświadomiłam sobie trzy proste prawdy: Ziemia jest naszym domem; wszyscy jesteśmy Ziemianami, a od reszty kosmosu oddziela nas w gruncie rzeczy tylko cienka warstwa atmosfery.

Mówiła też o malowaniu farbami w kosmosie.

- Wszystko jest inaczej. Nie ma mowy o postawieniu pojemnika z wodą, w którym moczy się pędzel. Wodę trzeba nakładać przez słomkę do napojów, a nabrana farba tworzy kulkę na pędzlu, którą się rozprowadza po papierze. Malowanie krajobrazów nie wchodzi w grę, ponieważ widok za oknem zmienia się z prędkością 5 mil na sekundę – mówiła.
Spektakularnym doświadczeniem inauguracji ŚFN był taniec płomieni na rurze Rubensa pod wpływem muzyki, które komentowali psycholog i fizyk, dr Maria Chełkowska-Zacharewicz i dr Tomasz Rożek.

O kształceniu muzycznym powiedzieli, że jest siłownią dla mózgu.

Wstępem do tych rozważań był projekt koncertowo-wizualnego CallTrane MO4/HG4 uzupełniony przez prof. Mariana Oslislę z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, który podczas półgodzinnego rozimprowizowanego koncertu kaligrafował teksty wyświetlające się na ekranie za sceną.

Śląski Festiwal Nauki 2019. Tysiące zwiedzających, pokazy, eksperymenty i wykłady. Zobacz zdjęcia:

Nicole Stott ze Stanów Zjednoczonych, astronautka NASA, Jerzy Buzek, Mariusz Szczygieł, Leszek Cichy, Tomasz Zubilewicz, Mirosław Hermaszewski i wiele innych znanych osób można spotkać w Katowicach na 3. Śląskim Festiwalu Nauki

Katowice: Śląski Festiwal Nauki 2019 [ZDJĘCIA]. Tysiące zwie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto