Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne na skróty

TKA
Biała Przemsza jest niezwykła -  zapisana w historii, kochana przez kajakarzy i wędkarzy. Czy wygra?
Biała Przemsza jest niezwykła - zapisana w historii, kochana przez kajakarzy i wędkarzy. Czy wygra? fot. /arc./dz/lucyna nenow

Czas ucieka, a bomba tyka
Na rozbrojenie trzeba milionów i dobrej woli

Fundusz udzieli Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez starostę tarnogórskiego promesy dofinansowania do kwoty prawie 17 mln zł na dalsze prace związane z rozbrajaniem „bomby ekologicznej” po byłych Zakładach Chemicznych „Tarnowskie Góry”. Projekt przewiduje unieszkodliwienie ok. 153 tys. metrów sześc. odpadów zalegających na zwałowiskach, w tym także skażonego gruntu i gruzu po wyburzeniach obiektów budowlanych pozostałych na terenie zlikwidowanych Zakładów Chemicznych. Tereny po byłych Zakładach to największa „bomba ekologiczna” naszego województwa. Rekultywacja terenu trwa od 1994 roku. Dotychczas unieszkodliwiono 70 proc. odpadów, jednak pozostałe nadal zagrażają zbiornikowi wód podziemnych, z którego wodę pije ponad milion mieszkańców. Na dokończenie prac potrzeba jeszcze ok. 100 mln zł.

Fundusz dla regionu
Skąd wziąć pieniądze na walkę ze smogiem?

Oferta WFOŚiGW dotycząca projektów przyczyniających się do likwidacji niskiej emisji na terenie województwa śląskiego przedstawiona została w Urzędzie Miasta w Sosnowcu. Zastępca prezesa Funduszu Rafał Adamus wraz z Wiolettą Jończyk i Łukaszem Frydlem przekazali uczestnikom spotkania informacje na temat programu „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w konurbacji śląsko-dąbrowskiej”, którego adresatem są wspólnoty i spółdzielnie. Przedstawiono również ogólnopolski projekt dotyczący wsparcia doradczego oraz pilotażowy program Funduszu „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”.

Kampania ekologiczna
Znamy jedenastkę finalistek konkursu na Rzekę Roku 2016. Która wygra? Może Biała Przemsza?

Spośród blisko 50 zgłoszeń nadesłanych do Klubu Gaja na konkurs Rzeka Roku, jury wyłoniło 11 finalistek - rzek, które powalczą o najwyższe miejsce na podium. Teraz już wszystko zależy od internautów, którzy w ogólnopolskim, internetowym głosowaniu zdecydują, która z jedenastu rzek zdobędzie tytuł Rzeki Roku 2016. Na jakie rzeki będziemy głosować? Wśród finalistek jest królowa polskich rzek Wisła aż na dwóch odcinkach - w Bydgoszczy i płynąca przez gminę Słubice, są mniej i bardziej znane rzeki: Bzura, Czarna Hańcza, Słupia, Obra i Odra, jest rzeczka Wir oraz potok Chruścinka, są także dwie niezwykle urokliwe śląskie rzeki - Sumina płynąca w gminie Lyski i Biała Przemsza zgłoszona do konkursu przez Sosnowiec. -Niezwykłe miejsca nad rzekami, które jednoczą ludzi, mają ciekawą historię, są ważne dla przyrody oraz kultury lokalnej społeczności to wartości, których Klub Gaja poszukuje, organizując konkurs Rzeka Roku. Zgłoszenie rzeki do konkursu to rzeczywiste działanie na rzecz środowiska, dbałość o miejsce i promocja lokalnych wartości, lokalnych ojczyzn - mówi Paweł Grzybowski, koordynator akcji „Zaadoptuj rzekę”, w ramach której odbywa się konkurs. Głosowanie we wrześniu. Jeśli chcesz bliżej poznać finalistki, wejdź na stronę www Klubu Gaja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto