Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Bielsko-Biała
Szkody w środowisku trzeba naprawiać

Aby dowiedzieć się więcej na temat planowanych zmian prawnych dotyczących postępowania z zanieczyszczeniami w środowisku, warto wziąć udział w konferencji zaplanowanej na 14 marca br. w Bielsku-Białej. Udział jest bezpłatny, lecz wymagane jest pisemne zgłoszenie. Więcej na stronie: www.ekologus.pl. (T)

Górki Wielkie
Ekolodzy uratowali wybudzone borowce

Ostatnio wiatr złamał kilka drzew w Parku Kossaków w Górkach Wielkich. Okazało się, że w jednym z nich znajdowała się dziupla służąca za miejsce hibernacji borowcom wielkim. Dzięki interwencji ekologów udało się nietoperze uratować. Znalazły schronienie w innym dziuplastym drzewie w parku.

Katowice
Można sprawdzić, jaka będzie Szachownica

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zakończyła prace nad projektem planu działań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Szachownica. Trwają już konsultacje społeczne. Projekt zawiera wiele informacji, w tym m.in.: opis granic i mapę obszaru, identyfikację istniejących i potencjalnych zagrożeń dla zachowania właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, określenie działań ochronnych ze wskazaniem podmiotów odpowiedzialnych za ich wykonanie. Więcej informacji: na stronie internetowej oraz w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ.

Knurów
Odpady można przetwarzać biologicznie. Teraz także na Śląsku. W ekologicznej kompostowni

W minionym tygodniu została otwarta w Knurowie instalacja biologicznego przetwarzania odpadów stanowiąca część instalacji Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Oznacza to, że część województwa śląskiego jest wyposażona w Regionalną Instalację do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (w skrócie RIPOK) spełniającą normy unijne oraz wymagania przepisów polskich. Instalacja należy do Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego "KOMART". Technologia biologicznego przetwarzania odpadów zastosowana w Knurowie (gdzie proces prowadzony jest w hali, w zamkniętych bioreaktorach wyposażonych w system oczyszczania powietrza) jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce, a zastosowane tam rozwiązania pozwalają na maksymalne ograniczenie oddziaływania zakładu na środowisko. Nowa kompostownia może przetworzyć rocznie 25 tysięcy ton odpadów biodegradowalnych. Inwestycja kosztowała 15 mln zł. Fundusz wspomógł jej budowę udzielając inwestorowi preferencyjną pożyczkę wynoszącą ponad 3 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto