Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Fundusz dla regionu
Strażacy z OSP kupią sobie nowy sprzęt

Zarząd WFOŚiGW w Katowicach podjął decyzję o udzieleniu dofinansowania w formie dotacji do kwoty 4 mln 500 tys. zł Oddziałowi Wojewódzkiemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach.
Celem jest doposażenie jednostek OSP, umożliwiające pełniejsze i bardziej efektywne ich wykorzystanie w akcjach ratowniczych. Pomoc z Funduszu stanowić będzie prawie 28 procent kosztów zakupu sprzętu. Strażacy chcą kupić m.in.: ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze - 5 sztuk, średnie samochody ratowniczo-gaśnicze - 14 sztuk, lekkie (do 3,5 t) samochody ratowniczo-gaśnicze - 5 sztuk, lekkie (powyżej 3,5 t) samochody pożarnicze - 2 sztuki, zestaw pływający - łódź z przyczepką, agregaty prądotwórcze, motopompy, zestawy do ratownictwa wysokościowego oraz usuwania wiatrołomów.

Ochrona klimatu
Rząd pod sąd za to, że nie redukuje emisji

To pierwsza taka sprawa i pierwszy wyrok sądowy w sprawie ochrony klimatu. Zapadł w Holandii. Sąd nakazał rządowi tego kraju redukcję emisji gazów cieplarnianych. Sprawa w ogóle trafiła na wokandę dzięki pozwowi zbiorowemu (ok. 900 obywateli reprezentowanych przez organizację "Urgenda"). Zebrali podpisy, napisali pozew i oddali holenderski rząd pod sąd. Jaki zapadł wyrok? Otóż, zdaniem sądu władze muszą zapewnić zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku o co najmniej 25 procent, a nie tak jak zakładano o kilkanaście procent. Wnoszący sprawę do sądu domagali się redukcji o 40 procent. Wyrok nie jest prawomocny. Pozwany rząd Holandii może odwołać się od niego do wyższej instancji.

"Żubrowisko" kończy 150 lat
Pszczyńskie żubry trzymają się krzepko. Nie narzekają ani na zdrowie, ani na darczyńców

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kobiór otrzymało z Funduszu dotację na organizację jubileuszu pod hasłem "150 lat Żubrów Pszczyńskich". W tym roku mija 150 lat od rozpoczęcia hodowli żubrów na terenie Nadleśnictwa Kobiór (rezerwat przyrody "Żubrowisko"). Historia pszczyńskich żubrów sięga 1865 roku, kiedy to przewieziono na Śląsk cztery pierwsze żubry z Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta były prezentem od cara Rosji dla księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI Hochberga. Książę podarował carowi w zamian stado jeleni. Najpierw żubry przebywały na terenach należących do Nadleśnictwa Murcki, jednakże wkrótce trafiły do Nadleśnictwa Pszczyna, gdzie dzięki troskliwej opiece leśników stado zaczęło się powiększać. Dotacja Funduszu przeznaczona jest m.in. na zakup nagród, wykonanie tablic informacyjnych, druk katalogów i innych materiałów, które będą wykorzystane podczas imprez jubileuszowych. Planowane są: uroczystość w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, konkurs wiedzy o żubrze, konkurs plastyczny dla studentów ASP na plakat rocznicowy. Będą wystawy, spotkania i Dzień Żubra w Jankowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto