Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Fundusz dla regionu
Na Śląsku sprawdzają się biogazownie

Inwestycje polegające na budowie biogazowni będą mogły być dofinansowywane w formie dotacji wynoszącej do 30 procent kosztów inwestycji - zdecydował WFOŚiGW. Uzupełnieniem dofinansowania do łącznej wysokości 80 procent kosztów kwalifikowanych może być - jak dotychczas - pożyczka, oprocentowana w wysokości 0,95 stopy redyskonta weksli, lecz nie mniej niż 3 procent w stosunku rocznym. - Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych w znacznym stopniu zmniejsza szkodliwe oddziaływanie energetyki na środowisko, głównie poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, zwłaszcza gazów cieplarnianych - wyjaśnił Andrzej Pilot, prezes Funduszu. Dodał, że w województwie śląskim największy potencjał posiadają: energia słoneczna oraz biomasa, która może być wykorzystana w biogazowniach.

Zaproszenie na spotkanie
Fundusze norweskie - jakie są, a jakie będą?

Ministerstwo Środowiska zaprasza chętnych do udziału w konferencji pod hasłem: "Razem ku Zielonej Przyszłości - fundusze norweskie i EOG na rzecz edukacji ekologicznej". Jej celem jest podsumowanie działań oraz wymiana doświadczeń między beneficjentami a instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie funduszy EOG i norweskich. Konferencja odbędzie się 16 września we Wrocławiu (Hotel HP Park Plaza) w godz. od 9 do 17. Spotkanie podzielono na trzy bloki tematyczne: ,,Nowatorskie metody edukacji", ,,Edukacja ekologiczna w terenie" i ,,Edukacja ekologiczna skierowana do określonych grup odbiorców". Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. Szczegóły na: www. wydarzenia-fundusze.mos.gov.pl.

Edukacja ekologiczna
Kto może, ten buduje - domki, "hotele", budki dla zapylaczy. Nie muszą być duże, ale zielone!

Zapylacze, czyli m.in. pszczoły i trzmiele, motyle, osy, muchówki i chrząszcze, w czasie odżywiania przenoszą pyłki z kwiatka na kwiatek i dzięki temu mogą się zawiązać owoce. Aż jedna trzecia naszego pożywienia zależy właśnie od nich! Ale obecnie, wskutek zmian w środowisku naturalnym zapylacze są zagrożone wyginięciem. To właśnie my możemy im pomóc, budując dla nich ,,hotele" na zimę, czyli budki i małe domki. Klub Gaja organizuje eventy, podczas których dzieci i dorośli budują schronienia dla zapylaczy i poznają ich zwyczaje. Przy okazji można nauczyć się snycerki pod okiem fachowca! Fundacja Ekologiczna "Arka" też nie zasypia gruszek w popiele. Bo dzięki temu, że niedawno zdobyła pieniądze na obywatelskie inicjatywy ekologiczne, w kilkudziesięciu miejscach w Polsce dzieje się coś dobrego i... "coś zielonego" - także dla zapylaczy. W ramach nowej akcji "Działaj w zielone" - Ogródek Jordanowski przy ul. Broniewskiego w Bielsku-Białej wkrótce zmieni się nie do poznania. Trzeba go tylko dobrze uporządkować, choć już teraz ma niezły potencjał. Prace porządkowe oraz prace przy żywej ścianie i domkach dla zapylaczy już się zaczęły.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto