Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Fundusz dla regionu
Jak się ma 150 lat, to można rosnąć w parku

Dotację do kwoty 101 tys. zł Fundusz przeznaczy na prace pielęgnacyjne w zabytkowym parku przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie. Osiedle pracownicze Huty Bernarda Ludwika Hantkego wraz z zielenią parkową tworzyło zespół zabudowy przy dzisiejszej ul. Łukasińskiego. Obecny trzon historycznej zabudowy został już wpisany do rejestru zabytków. Powierzchnia parku wynosi ok. 1,6345 hektara. Park zachował się w części położonej na północ od pałacyku Hantkego, w obrębie domu dyrektora huty i wzdłuż granic działek objętych wpisem do rejestru zabytków. Najstarsze zachowane w zabytkowym parku drzewa liczą od 110 do 150 lat. To pojedyncze okazy klonu zwyczajnego, jaworu, dębu szypułkowego i jesionu wyniosłego.

Kampania społeczno-ekologiczna
Znamy już wyniki głosowania. Rzeką Roku 2015 jest Ruda zgłoszona przez Rybnik. Gratulacje!

To Ruda zwyciężyła w konkursie na Rzekę Roku 2015 Klubu Gaja. Ta piękna rzeka wijąca się wśród sosnowych lasów województwa śląskiego, oczarowała ogromną część głosujących internautów, którzy oddali na nią 5495 głosów. Do konkursu została zgłoszona przez Urząd Miasta Rybnik. - Jesteśmy dumni z faktu, że Ruda zwyciężyła w 3. edycji konkursu Rzeka Roku 2015. Cieszymy się, że mogliśmy się pochwalić w całej Polsce tą cenną przyrodniczo i społecznie rzeką. Inicjatywa była także szansą na zainteresowanie mieszkańców środowiskiem w ich najbliższym otoczeniu oraz mobilizacją, by zrobić coś razem, jako lokalna wspólnota. Tak dobry wynik uzyskaliśmy dzięki pomocy środowisk promujących przedsięwzięcie, współpracy z okolicznymi samorządami, zaangażowaniu urzędników, uczniów rybnickich szkół, firm, harcerzy z drużyny wodniackiej, firmy „Aktywni” organizującej spływy kajakowe, lokalnych mediów i wielu innych osób. Spory wkład wnieśli też mieszkańcy dzielnic, na terenie których Ruda przepływa. Wszystkim, którzy głosowali na Rudę, serdecznie dziś dziękujemy i zapraszamy do Rybnika - mówi Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Miasta Rybnik.

Edukacja ekologiczna
Co robi leśnik w lesie przez okrągły rok?

Program „Rok w lesie” organizowany jest przez Nadleśnictwo Świerklaniec. Nadleśnictwo od 2010 r. organizuje warsztaty edukacyjne, które w ciekawy sposób przybliżają dzieciom i młodzieży tematykę przyrodniczo-leśną. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród dzieciaków. W 2014 r. na spotkanie podsumowujące warsztaty przybyło ponad 350 uczestników. Od 2011 r. dodatkowo organizowany jest konkurs plastyczny dla przedszkolaków„Leśna przygoda”. Zainteresowanie tą formą działalności wśród dzieci i młodzieży jest coraz większe. W bieżącym roku, aż do wakacji przyszłego roku pracownicy Nadleśnictwa spróbują przybliżyć uczestnikom warsztatów pracę leśnika oraz zmiany zachodzące w lesie w poszczególnych porach roku. Katowicki WFOŚiGW dofinansuje projekt dotacją do kwoty 16 tys. 700 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto