Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Uwaga - konkurs!
Kto wygra ,,Kawałek błękitnego nieba”?

Jeśli chcesz oddać głos w konkursie ,,Kawałek błękitnego nieba” wejdź na stronę Fundacji Ekologicznej ,,Arka”. Nagrodą jest statuetka. UWAGA: głosowanie trwa tylko do 20 grudnia!

Relacje nadesłane na konkurs pokazują, że szkoły i przedszkola wykorzystały różne możliwości, aby głośno i ciekawie opowiadać o tym, jakie konsekwencje zdrowotne i środowiskowe niesie ze sobą niska emisja i spalanie odpadów w domowych kotłach. Szczególnie cenne jest to, że placówki edukacyjne nie ograniczają się do swoich uczniów, ale dzięki nim wychodzą z apelem o ochronę powietrza do mieszkańców. W wielu wypadkach dzieci maszerowały po miejscowościach z transparentami oraz z ulotkiami, które wręczały przechodniom lub pozostawiały w miejscach publicznych. I oto właśnie chodzi! Bo pamiętajmy: ,,Czyste powietrze to zdrowy człowiek!”

Edukacja ekologiczna
Nad Przemszą już stoi nowy ,,Znak Wodny”
Klub Gaja wręczał Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku oraz burmistrzowi Chełmka „Znak Wodny” - nagrodę główną w konkursie „Zaadoptuj rzekę”. Po uroczystości umieszczenia pamiątkowej tablicy informacyjnej, wyznaczającej odległość miejsca zaadoptowanej części akwenu do źródeł i do ujścia Bałtyku, uczestnicy uroczystości udali się na spotkanie dyskusyjne. Nagroda klubu Gaja, czyli ,,Znak Wodny”, wręczana w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” została odebrana przez Waldemara Rudyka oraz burmistrza Chełmka Andrzeja Saternusa. Jury doceniło pomysł - zorganizowanie pierwszego od ponad 50 lat rejsu galaru rzeką Przemszą po to, żeby zainteresować nią mieszkańców.

Pomoc dla mieszkańców chorzowskiego zoo
GPW adoptowało hipopotama Hipolita, który ponoć bardzo lubi śląską wodę. I jedzenie też!

Wywieszona niedawno w jednym z pawilonów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie tablica z hasłem „Hipolit też lubi naszą wodę” informuje, że Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA objęło patronatem najstarszego w Polsce hipopotama nilowego o imieniu Hipolit. Te jedne z największych i najniebezpieczniejszych afrykańskich zwierząt całe dni potrafią spędzać w wodzie. Właściwie opuszczają ją tylko w nocy w celu poszukiwania pożywienia. Te wielkie ssaki poruszając się z dużą gracją i sprawnością w wodzie, potrafią wstrzymać oddech nawet na 5 minut. Ich oczy i nozdrza są umieszczone wysoko na głowie, co pozwala im widzieć i oddychać kiedy są zanurzone. Aby się najeść, hipopotam musi za jednym razem zjeść tyle trawy, ile odpowiada wadze dorosłego człowieka. Dokumenty adoptowanego przez GPW Hipolita jakiś czas temu zaginęły i nie wiadomo, kiedy dokładnie się urodził. Mówi się że najprawdopodobniej w 1963 r. Od wielu już lat mieszka w chorzowskim ogrodzie zoologicznym. Jego wybieg składa się z dwóch części i basenów betonowych. Hipolit ma ok. 3,5-metra długości i 1,5 metra wysokości w kłębie. Jego głowa waży ponad 200 kg, a całe ciało nawet 3 tony. Podobno potrafi rozwierać paszczę do szerokości jednego metra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto