Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Fundusz dla regionu
Usuwanie azbestu za większe pieniądze

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska podjęła uchwałę o przyjęciu nowych zasad dotyczących usuwania azbestu. Warunki finansowania takich projektów będą w tym roku korzystniejsze niż w latach ubiegłych, bo Fundusz przeznaczy na realizację zadań związanych z usuwaniem i unieszkodliwianiem azbestu dofinansowanie w formie dotacji, które podobnie jak w przypadku środków z Narodowego Funduszu będzie mogło wynosić do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 400 zł/Mg lub 300 zł/Mg odpadu zawierającego azbest (jeżeli dotyczy to: demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwienia lub zabezpieczenia odpadów zawierających azbest). Kwota dofinansowania przedsięwzięcia, podobnie jak w latach ubiegłych, może wynosić do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Konkurs rozstrzygnięty
Dostali swój „Kawałek błękitnego nieba”

Konkurs ,,Kawałek błękitnego nieba” fundacji ,,Arka” zakończony! Wśród 10 laureatów, czyli szkół i przedszkoli, które zorganizowały ciekawe obchody 11. Dnia Czystego Powietrza i i przysłały relacje konkursowe, są dwie szkoły i dwa przedszkola z województwa śląskiego: przedszkola publiczne w Bystrej i w Strumieniu, Szkoła Podstawowa nr 24 w Zabrzu oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Bielsku-Białej. Relacje nadesłane na konkurs pokazują, że dzieci i pedagodzy wykorzystali różne możliwości, aby głośno i ciekawie opowiadać o tym, jakie konsekwencje zdrowotne oraz środowiskowe niesie niska emisja i spalanie odpadów w domowych kotłach centralnego ogrzewania. Laureaci otrzymali w nagrodę cenne statuetki.

Edukacja ekologiczna
Szukasz ciekawych miejsc i przygody? Drzewa z klimatem odkrywaj więc mobilnie. Za darmo!

Aplikacja adresowana jest przede wszystkim do miłośników przyrody i podróżników szukających ciekawych miejsc w naszym kraju. Jej zawartość to blisko 150 zdjęć wraz z opisami niezwykłych drzew pomników przyrody oraz finalistów konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Dodatkowo wszystkie drzewa wraz ze współrzędnymi GPS zostały umieszczone na mapie, tak aby użytkownicy mogli w łatwy sposób zlokalizować je i wytyczyć trasę dojazdu np. podczas wycieczki. W aplikacji zostały wykorzystane zdjęcia oraz informacje z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych „90 drzew. Okazy niezwykłe” autorstwa Pawła Zarzyńskiego i Roberta Tomusiaka, a także „Czas/Czar drewna”. „Aplikacja zawiera bardzo bogatą bibliotekę, o wysokiej wartości merytorycznej, informacji związanych z drzewami w naszym kraju, zaprezentowanych w formie, która jest oczekiwana przez młodzież, ale także inne grupy społeczne. (…) To przykład nowoczesnego, atrakcyjnego, nieszablonowego pomysłu popularyzacji zagadnień dotyczących ochrony środowiska” - pisze prof. dr hab. Piotr Skubała z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego. Jest tu także przydatny podczas wycieczek atlas zawierający blisko 20 najpopularniejszych rosnących u nas gatunków drzew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto