Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Fundusz dla regionu
Pieniądze są, ale dla kogo? Dowiedz się!

Prawie 150 przedstawicieli samorządów z województwa śląskiego uczestniczyło w spotkaniu zorganizowanym przez katowicki WFOŚiGW oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów. Zebrani w sali Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego wzięli udział w konsultacjach ,,Listy przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania ze środków WFOŚiGW na 2017 rok”. Podczas spotkania, które otworzyli: Andrzej Pilot, prezes Funduszu, oraz Ferdynand Morski, dyrektor ŚZGiP, przedstawione zostały zasady udzielania dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Konsultacje były także okazją do indywidualnych rozmów z pracownikami zespołów merytorycznych Funduszu. Spotkanie - tym razem z przedsiębiorcami i spółdzielniami mieszkaniowymi - organizowane przez WFOŚiGW odbędzie się dziś, 14 marca.

Kup deskę, buduj budkę
Wszystkie ptaki mogą „załapać się” na Arkę

Piękny ogród znajdujący się wokół siedziby Fundacji Ekologicznej ,,Arka” w Bielsku-Białej jest wręcz idealnym miejscem dla ptaków. Dlaczego? Bo stare drzewa owocowe i inne są świetnym miejscem na budki lęgowe, no i te budki już są! ,,Arka” powiesiła ich na drzewach w swoim ogrodzie aż 30, cierpliwie oczekując na ich lokatorów. To jest działanie również w ramach akcji ,,Kup deskę”, którą prowadzi fundacja. Jej celem jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz budowa i wieszanie budek lęgowych w całej Polsce. Każdy może wesprzeć kampanię ,,Arki” wpłacając na jej rzecz choćby dwa złote. Szczegóły na www.kupdeske.pl.

Hasło akcji oznaczające pomaganie ptakom to: ,,Zima odchodzi! Budujmy budki RAZEM”!

Ochrona przyrody
W Dąbrowie Górniczej, Jaworznie i Sławkowie nad łąkami fruwają motyle - klejnoty Europy!

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach rozpoczęła opracowywanie planów zadań ochronnych dla kolejnych trzech specjalnych obszarów ochrony siedlisk wchodzących w skład sieci Natura 2000. Są to: Łąki Dąbrowskie (gmina Dąbrowa Górnicza i Łazy), łąki w Jaworznie oraz w Sławkowie, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską jako obszary mające znaczenie dla Wspólnoty. We wszystkich trzech obszarach chronione są zmiennowilgotne łąki trzęślicowe, a na terenie Jaworzna także niżowe i górskie świeże łąki. Z wilgotnymi łąkami związane są dwa gatunki motyli: modraszek nausitous i modraszek telejus, również chronione w ramach Sieci Natura 2000. Ich występowanie uzależnione jest od obecności odpowiednich roślin i określonego gatunku mrówek. Gąsienice początkowo żyją w główkach kwiatostanowych, potem schodzą na ziemię i przenoszone są do mrowisk. Gąsienice rozwijają się, żywiąc się larwami mrówek i przepoczwarzają właśnie w mrowisku. Dlatego tak ważne jest, aby stan siedliska nie uległ pogorszeniu. I po to też sporządzane są plany ochronne. Do prac nad nimi zostaną zaproszeni samorządowcy, przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za politykę rolną na danym terenie oraz działacze lokalnych organizacji ekologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto