Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Uczelnia ekologiczna
Były już „Kołowrót” i Aleja, a będzie Lasek

Klub Gaja i Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisały oficjalne porozumienie o współpracy, choć działają razem od 25 lat. W porozumieniu, strony zobowiązują się do promocji postaw i idei związanych z ochroną środowiska, ochroną zwierząt oraz działalności proekologicznej. Gaja i UŚ będą realizować razem projekty o zasięgu regionalnym, ponadregionalnym i międzynarodowym, a także organizować wydarzenia skierowane zarówno do środowiska akademickiego, jak i ogółu społeczeństwa. Dotychczas wspólnie udało się zbudować m.in.: ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „Odkryj swój park” w Wilkowicach, ścieżkę edukacyjną na terenie rezerwatu przyrody „Kołowrót” w grupie Klimczoka w Beskidzie Śląskim, jak również Aleję Drzew Polskich w Katowicach. Obecnie powstaje nowa „Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Lasku Wilkowickim”.

Fundusze dla regionów
129 mln zł na krajowy system wsparcia

Podczas niedawnego Konwentu Prezesów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, podpisana została umowa o partnerstwie na rzecz realizacji projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Umowa została zawarta między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska a 14 wojewódzkimi funduszami. Jest to projekt wdrażany w Polsce po raz pierwszy - ma on charakter nieinwestycyjny, nowatorski oraz unikatowy w skali Europy ze względu na jego krajowy zasięg. Budżet całego projektu to prawie 129 mln złotych. Jest w stu procentach finansowany z funduszy europejskich.

Kampania społeczno-edukacyjna
„Węchowisko nad Czarną Przemszą w parku polisensorycznym” to wiśniowy zapach natury

Wiśnie japońskie Amanogawa i żywopłot z głogu porzeczkowego mają zapachem wspomagać osoby niepełnosprawne. To niezwykle ważny element parku polisensorycznego, który pobudzać ma wrażenia płynące ze zmysłów wzroku, węchu i dotyku. Węchowisko jest w Sosnowcu przy ul. Ostrogórskiej (dawny Park Harcerzy). To inicjatywa obywatelska i jedna z 23 inicjatyw lokalnych, które koordynuje Klub Gaja w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę”. Wiśnie i głogi sadzili uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, członkowie Fundacji Instytut Twórczej Integracji, osadzeni w ZK w Wojkowicach, przedstawiciele samorządu i Klubu Gaja. Dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej, park zupełnie się zmienił. Są tu miejsca do stymulacji, rehabilitacji i wypoczynku - dla dzieci niepełnosprawnych i wszystkich mieszkańców. - Ta nowatorska inicjatywa ma szansę być jednym z najciekawszych wydarzeń edukacyjno-społecznych w Polsce. „Koło Kwitnących Wiśni” jest specyficznym terenem wypoczynku, rekreacji oraz pobudzania wrażeń sensorycznych. Obszar jest przeznaczony do doświadczania bycia „na trawie” tak potrzebnego w dzisiejszych zurbanizowanych miastach - mówi o węchowisku Iwona Durek z Fundacji Instytut Twórczej Integracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto